X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakandan erken emeklilik açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakandan erken emeklilik açıklaması

  • Giriş Tarihi: 19.9.2013 17:15 Güncelleme Tarihi: 19.9.2013 17:17

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, OECD ülkelerinde kadınların 62 yaşında emekli olduğunu belirterek, 'Türkiye'de emekli kadınların ortalama yaşı ise 41 erkekte 45. Zaten şu anda bu rakamlara baktığınız zaman dünyanın en genç emekli ordusu Türkiye'de. Onun için buradan biz daha da kötüleştirecek bir adım atamayız' dedi.

Bakan Şimşek, katıldığı '4. İstanbul Finans Zirvesi'nde bir konuşma yaptı. Bakan Şimşek, 1923-2002 döneminde Türkiye'nin ortalama yüzde 4.5 büyüdüğünü hatırlatarak, '1990'lı yıllara baktığınız zaman bu oran yüzde 3'e kadar düşmüş. Krize rağmen Türkiye yüzde 5,1 büyümüş. Bütün mesele bu potansiyel büyümeyi daha yukarılara çekebilmektir. Bizim 2014-2018 yılına ilişkin hedefimiz yüzde 5 buçuk ortalama büyüme ama birçok bölge küresel krizden çıkışta oldukça yavaş bir patikada ilerledi. Türkiye ise çok hızlı bir çıkış yaşadı' dedi.

Türkiye'nin 2007'den bu yana 5 milyona yakın kişiye istihdam bulduğunu belirten Bakan Şimşek, 'Bu sene bütçe açığı her ne kadar yüzde 1,4 oranında bekleniyorsa da muhtemelen bunun çok altında kalacak. İlk 8 ayda bütçemiz çok mütevazide olsa bir fazla verdi ama tabii ki yılın son döneminde bir miktar açık olacak. Ancak açık hedefin altında kalacak' diye konuştu.

'SIRF SEÇİMLER VAR DİYE İLAVE BİR ADIM ATMAYIZ'

Bazı analist ve kuruluşların seçimleri anımsattığını ifade eden Şimşek, 'Biraz tarihe baksalar iyi olur. Çünkü son 10 yıl içerisinde kaç tane seçim olmuş. Seçimin arifesinde ne tür popülist politikalar uygulanmış bir baksınlar. Bu klişe bir yaklaşım ama şu bir gerçek. Biz ne yapacaksak normal dönemde yapıyoruz. Sırf seçimler var diye ilave bir adım atmayız. Zaten 2015 yılına kadar işçilerle memurlarla gerekli toplu sözleşmeler yapıldı. Bu türden senaryolarla ortaya tahminler koyanlar var. Bu sene için çoğu yanılacak. Ancak siyasi istikrarla mali disiplinle Türkiye uçurumun eşiğinden bu noktaya geldi' dedi.

Bakan Şimşek, işgücüne katılım durumunun OECD ortalamasına göre vahim olduğunu belirterek, kadınlar arasında işgücüne katılım oranının çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Bakan Şimşek, tasarruf açığının bir başka sebebinin ise erken emeklilik olduğunu söyledi. OECD ülkelerinde kadınların 62 yaşında emekli olduğunu belirten Bakan Şimşek sözlerini şu şekilde tamamladı;

'Tasarruf açığının bir sebebi de erken emeklilik. Dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'de olduğu gibi erken emeklilik yoktur. OECD ülkelerinde kadınlar 62 yaşında emekli oluyor. Türkiye'de emekli kadınların ortalama yaşı ise 41 erkekte 45. Zaten şu anda bu rakamlara baktığınız zaman dünyanın en genç emekli ordusu Türkiye'de. Dünyanın en genç emeklileri zaten Türkiye'de. Onun için buradan biz daha da kötüleştirecek bir adım atamayız. Atarsak ne büyüme olur, ne bunun finansmanı olur. İşgücü piyasası aşırı katı. Bunu esnekleştirmemiz lazım. İşgücü piyasası esnek olsa, Türkiye'de işsizlik oranı daha düşük olur.'

kalan karakter 1000

m.y m.y

40 yaşından sonra hangi kadını işe alırlar elinizi vicdanınıza koyun işmi var

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 23.10.2013 10:50
selda selda

sizler 2 yılda emekli olurken ülke zarara uğramıyor mu? 62 yaş ne demek insanlar emeklilik keyfini çıkaramadan mezara belki. Biz vekil olarak sizin yerinize çıkarırız diyorsunuz çok düşüncelisiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 08.10.2013 21:48
emekli adayı emekli adayı

adamların suratına tükürseniz yarabbi şükür diyorlar, sizde eleştiriyorsunuz. ne diyeyim size..

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 05.10.2013 17:44
magdur magdur

alma mazlumun emeklilik hakkı ğecmişin ahını cıkar aheste aheste benim başbakanım mazlumun garibanın babası bizi düşünür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.10.2013 12:13
aydın özden aydın özden

başbakan paket açıklayıp duruyor bu açıkladığı paketten yanllızca vatanına faydası olaman insanlara
bölücere cıkan tasırılar var bizim kazandığımız geri versinler yeter adalet dağıtılacaksa herkese eşit olsunlar bizim sucumuz vatanızı milletimizi sevmekmi bu bölücülere başbakan ne verirse versin gözleri doymaz çünkü adamlar bildiği tek şey yakmak yıkmak insan öldürmek .....

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 04.10.2013 12:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.