X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakan Yıldız: Petrol varsa, bulacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakan Yıldız: Petrol varsa, bulacağız

  • Giriş Tarihi: 20.9.2013 13:53 Güncelleme Tarihi: 20.9.2013 14:44

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyanın en gelişmiş 3 arama gemisinden birini aldıklarını söyledi.

Bakan Yıldız, "Gemi Karadeniz'deki çalışmalarını bitirdi, Akdeniz'e indi. Kendi karasularımızda Mersin'de sismik aramalarına başladı." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji gündemiyle ilgili ulusal bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu. Türkiye'deki elektrik üretimi hakkında bilgi veren Yıldız, şunları anlattı; "Türkiye'nin kurulu gücü bugün Avrupa'daki 14 ülkenin kurulu gücünden daha fazla. Üç Avrupa ülkesinin toplam kurulu gücü kadar biz bir yılda enerji kurulu gücümüzü artırıyoruz. Rüzg'rdan elektrik üretimi yapmamış olsaydık, doğalgazda 500 milyon dolarlık daha fazla ithalat yapmış olacaktık. Bu Ankara'nın tüm konutlarında kullanılan rakama eşit. Bir anlamda Ankara'nın meskenlerindeki elektriği rüzg'rdan karşılıyoruz."

PETROL ARAMA ÇALIŞMALARI

"Petrol ve doğalgaz arama bütçesini 13 katına çıkardık" diyen Yıldız, "Varsa bulacağız, yoksa bulamayacağız. Karadeniz'de 5 dünya deviyle birlikte 2,5 milyar dolar harcanılan aramalarda şu ana kadar sonuç alamadık. İstanbul Boğazı'nın 65 km ötesinde bir bölgede doğalgaz tespiti yaptık, bunu kamuoyuyla paylaştık. İkinci kuyuyu açıp varsa bir rezerv, onu tespit edeceğiz. Proje fizibil mi, değil mi ona bakacağız. Dünyanın en gelişmiş 3 arama gemisinden birini aldık, Karadeniz'deki çalışmalarını bitirdi, Akdeniz'e indi, kendi karasularımızda Mersin'de sismik aramalarına devam ediyor. "Petrol var ama bulunmuyor" eleştirisine katılmıyorum. Petrolün bulunmasını en fazla isteyen kişiyim. İnandığımız için çalışmalara devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

NÜKLEER ENERJİ

Taner Yıldız, Japonya'nın nükleer reaktörleri kapattıktan sonra şu anda sıkıntı içinde olduğunu anlatarak, "Japonya Fukuşima kazasından sonra nükleer santrallerini kapatıp yerine LNG ve diğer yakıt sistemlerini ekledi ve 2012'de 30 milyar dolar artı para ödedi, 2013'te 40 milyar dolar ödeyecekler. Biz nükleer santrali kurarak dışa bağımlılığımızı azaltacağız. Biz nükleer santralleri kurunca hidroelektrik santrallerimizi kapatmayacağız, nükleeri doğalgazın yerine ikame edeceğiz. İki nükleer santral, 7.2 milyar dolarlık daha az doğalgaz almamızı sağlayacak." dedi.

kalan karakter 1000

kayagazı kayagazı

petrolde var doğalgazda var.karadeniz iki yanyana çanaktan oluşuyor buçanaklarda dünyanın eneski oluşum çanaklarıdır. ararsanız mutlaka erişirsiniz.ayrıca bundan daha önemlisi karadenizin türkiye açıklarında muhteşem uranyum kaynağı mevcut bunu ruslar çok iyi bilyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.09.2013 21:45
canan akkus canan akkus

etrafi petrol ve dogalgaz kaynayan bir ulkede muhakkak yeraltindan bu zenginlikler geciyordur,biz acemiyizde ,ondan bir sey bulamiyoruz,baskalarin aradiginada guvenmemek lazim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.09.2013 21:18
Duman Duman

Türkiyenin Karadeniz sahillerinde Sinop açıkları hariç çıkarılabilir bir petrol bulma umudu pek yok. Ama İskenderun ve Mersin körfezi farklı. Ama körfez sürekli çöküyor ve bir de denizin dibinde kuyu açmak yerine Çukurovada, karasal alanda petrol aramak daha mantıklı. Orda petrol yüzeye daha yakındır. Çukurova bölgesi petrol bakımından zengin Arap plakasının devamı sayılır. Üzerindeki Neojen denizel tortullar petrol içerebilir. İşaretleri de var zaten.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 20.09.2013 17:51
? ?

iyide ankara belediyesi ne vergi verşyor nede gaz parasını

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 20.09.2013 17:25
www www

10 yıldır aynı kelime.petrol varsa bulacağız.siz bu kafayla bi halt bulamazsınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır25
cevapla 20.09.2013 16:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.