X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 10 milyon emekliye çifte bayram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

10 milyon emekliye çifte bayram

  • Giriş Tarihi: 22.9.2013 13:15 Güncelleme Tarihi: 22.9.2013 13:17

Üç kamu bankası ile yetkililer emeklinin promosyonu için bir araya geldiği toplantıda anlaşmanın bayramdan önce bitirilmesi kararlaştırıldığı iddia edildi. İddiaya göre emekliler, paralarını yılbaşında alacak.

Emeklilerin promosyon hayali gerçek oluyor. 10 milyon emekli için bankalarla ilk görüşme olumlu geçti. Her iki taraf da promosyon konusunda hemfikir olduklarını beyan etti. Şimdi iş, hangi şartlarda ve ne kadar verileceğine kaldı. Aylardır süren promosyon çalışmalarında sona yaklaşılıyor.

ÖZELLER DE SIRADA

Öncelikle kamu bankaları pazarlık masasına geldi. Önceki gün yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile birlikte, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan katıldı. Emekliler adına ise pazarlıkları yürütecek olan SGK yetkilileri de toplantıda hazır bulundu. Kamu bankalarıyla yapılacak pazarlıkların ardından, özel bankaların da promosyon görüşmelerine gelmeleri bekleniyor. Emekliler PTT dahil 22 bankadan maaşlarını alıyor. Emeklilerin yıllık maaş miktarları ise 122 milyar lirayı buluyor. Bu büyük pasta, tüm bankaların iştahını kabartırken, promosyon dışında da rekabet yaşanıyor. Birçok banka emeklilerin, maaşlarını kendilerinden alması için çeşitli avantajlar sunuyor. Kimi banka faiz oranlarını düşürürken kimisi masraf almıyor. Hatta ilk katılımda nakit hediye veren bankalar bile bulunuyor.

YILBAŞINDA ÖDENECEK

Pazarlıkların önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor. Pazarlıklar sonunda her banka ile belli süreler için anlaşmalar yapılacak. Bu anlaşma süreleri içinde, emeklilere bir kereye mahsus olmak üzere promosyon ödemesi yapılacak. Takvim gazetesinin ulaştığı kaynaklar, ödemelerin yılbaşında yapılabileceğini belirtiliyor. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, bayramdan önce uzlaşmayı umduklarını belirterek, tarafların bir iki gün içinde yeniden bir araya geleceğini söyledi. Bu toplantıda detaylar konuşulacak.

NE KONUŞULDU?

Gazetenin haberine göre toplantıda bankacılar ile SGK yetkilileri arasında ilk taleplerle ilgili bilgi alışverişi yaşandı. Sendika ve SGK yetkilileri promosyon ödenmesi konusunda taleplerini ileterek, ödenen maaş rakamlarının büyüklüğünü ve bunun bir hak olduğunu ortaya koydu. Bankacılar ise prensip olarak promosyon ödemeye sıcak baktıklarını ve bunun miktarıyla ilgili hesaplama yapılması gerektiğini belirtti.

900 LİRAYI BULABİLİR

Ödenecek rakam pazarlıklar sonunda belli olsa da, mevcut uygulamalar gözönüne alınacak. Buna göre kamu görevlileri anlaşma yapılan süre içinde, bir kereye mahsus olmak üzere, bürüt maaşlarının yüzde 60'ı kadar promosyon alıyor. Bu oran emeklilere de uygulanabilir. Bu durumda ortalama bin 500 lira maaş alan bir emeklinin promosyonu, 900 lirayı bulacak.

kalan karakter 1000

tamer tamer

sen emeklısın öl kardesim zam istersen bi daha öl yuzde 2 zam neyıne yetmiyor sonra sayın vekıller ac kalır bu emeklıler ne kadar terbiyesiz aldıkları nefese sükretmeyıp utanmadan hak ıstıyolar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.10.2013 21:09
ali ergüven ali ergüven

promosyon her sene mi verilecek,yoksa bir kez mi. banka degiştirmek isteyen emekli nin durumu ne olacak . hayır kardesım promosyonu ben verdim degiştiremezsin mi denecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.09.2013 21:34
Abdullah Oral Abdullah Oral

Emeklileri 10 yıl geriye dönük cezalandırarak Kefen parasını elinden alan AKP Hükümeti Emekliye insan gibi yaşayacağı bir ücret vermek yerine Bankalardan dilendirmeye çalışıyor. İşçi emeklilerine açlık sınırının üzerinde maaş verin ondan sonra çalışandam destek pirimi isteyin. Çalışırken köleleştirdiğiniz işçileri Emekli ettikten sonra Çalışırsa Rüşvet istiyorssunuz. Hastahaneye rehin kalır olduk..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 27.09.2013 22:25
fikrimin zikri fikrimin zikri

Birincisi hiç bir banka o kadar para vermeyi kabul etmeyeceğini beyan etti.
İkincisi ise yılbaşındaki çifte bayram ne oluyor. Birinci bayram ikramiye(!) dersek ikincisi de aziz mübarek noel mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 22.09.2013 15:47
Abdullah Oral Abdullah Oral

Onlar emekliye Düşmanlar bu yüzden Kendileri İnsanlara Adam gibi yaşayacakları maaş vermek yerine Dilendirmeye çalışıyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 27.09.2013 22:29
hasan.karagül hasan.karagül

emekliyim sayın bakanım 10 milyon emekliden her ay 20 lira kesin her ay kurayla kesileni 1 milyon emekliye verin inanın fakir emekli kalmayacak herkez size dua edecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 22.09.2013 15:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.