X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Shale gaz" seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Shale gaz" seferberliği

  • Giriş Tarihi: 23.9.2013 11:13 Güncelleme Tarihi: 23.9.2013 11:55

ABD'nin enerji rüyasını gerçek kılan kaya gazı için Türkiye'de eylem planı hazırlandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, dünya enerji otoritelerince büyük potansiyel olarak gösterilen Güneydoğu'da üretimi biten ya da üretim yapılmamış eski kuyularda yeniden petrol arayacaklarını söyledi.

ABD'nin enerji rüyasını gerçekleştirerek enerji ithalatını bitirme noktasına getiren ve fiyatları Avrupa'ya göre dörtte bir oranına indiren kaya gazı için Türkiye'de eylem planı hazırlandı. "Sezaryenle petrol" olarak nitelendirilen yeni teknoloji ışığında dünya enerji otoritelerince "büyük potansiyel" olarak gösterilen Güneydoğu'da üretimi biten ya da üretim yapılmamış eski kuyulara kaya gazı sondajlarıyla yeniden kazma vurulacak. TPAO, Trakya'da kaya gazı ile kendi sondajını yapmaya hazırlanırken, dünya devi Shell ile Güneydoğu'da 5 petrol sondajı açılacak.

YILDIZ: OPERASYON BU YIL BAŞLAYACAK

Doğal gazda "oyun değiştirici" unvanıyla çığır açan "shale (şeyl) gaz" aramaları için kollar sıvandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin petrol üretim üssü Güneydoğu'da yeniden petrol arayacaklarını söyledi. Yıldız, "Güney Doğu Anadolu'da ve Trakya'da üretimi biten ya da üretim yapılmamış eski kuyularda çatlatma yapılarak üretim yapılması için operasyona bu yıl başlanacak" dedi.

SHELL İLE 5 KUYU

Dünya petrol devi Shell şirketini 20 yıl önce terk ettiği Türkiye'ye getiren kaya gazı için Batman ve Diyarbakır'da 4 ruhsat alanında 5 kuyu açılacağını kaydeden Yıldız, "TPAO, Trakya'daki bir pilot projeyle, tek başına kaya gazı arama ve üretim faaliyeti yapmak üzere ön hazırlıklara başladı. Olumlu sonuç alırsak, o bölgede arka arkaya sondajlara devam ederiz" dedi.

ABD'de bin metreküp kaya gazının 105-110 dolara üretme imkanı sağlandığını vurgulayan Yıldız, "Kaya gazı üretimine başlayabilirsek bu kuşkusuz bizim için çok ekonomik bir sonuç olacak" dedi. Avrupa'da ise bin metreküp gaz fiyatı 300-400 dolar aralığında satılıyor.

TALİPLİ ÇOK

"Türkiye'nin kaya gazı potansiyelini bu alanda tecrübeli şirketlerle birlikte ortaya çıkarmak istiyoruz" diyen Yıldız, şunları söyledi:

"Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden uzman bir heyeti ABD'ye incelemelere gönderdik. Türkiye'nin kaya gazı potansiyelini bu alanda tecrübeli şirketlerle birlikte ortaya çıkarmak istiyoruz. TPAO ve Türk özel sektörü, dünyanın yeni gözdesi kaya gazına yönelik olarak uluslararası şirketlerle birlikte yatırımlarını artıracak. Enerji ithalatımızı azaltacak her kaynağın peşine düşmeye ve sonuna kadar değerlendirmeye kararlıyız."

ABD EN BÜYÜK ÜRETİCİ

2000'li yıllarda keşfedilen kaya gazı teknolojisi dünyanın en büyük enerji ithalatçısı ABD'yi en büyük üretici konuma getirdi. ABD, 2016 yılı itibariyle doğal gaz ihracatına başlamayı planlarken, 2019 itibariyle Suudi Arabistan'dan daha büyük bir petrol üreticisi ülke haline gelecek.

FİYAT YARIYA DÜŞER

Türkiye'ye Denizbank'ı satın alarak giren ünlü Sberbank 'ta kaya gazındaki gelişmelerin Gazprom şirketini ciddi oranda etkileyebileceğini ve gaz fiyatlarını yarı yarıya azaltabileceğini savunmuştu.

TÜRKİYE, PETROL VE GAZ SATACAK

Dünyada yeni model olan kayaların içindeki gaz ve petrolün bulunmasını "Sezaryenle petrol bulma" şeklinde yorumlayan TPAO yetkilileri, Türkiye'de bu metotla ciddi petrol ve gaz rezervine ulaşılabileceğini söyledi. Sondajlar sonunda asıl tablonun görüleceğini belirten yetkililer, "Ciddi potansiyel var" değerlendirmesi yaptı. Sonuçların beklenildiği gibi çıkması halinde, Türkiye, petrol ve gaz ihracatçısı ülke konuma gelecek.

kalan karakter 1000

kaya gazı kaya gazı

uzaydan uydularla bakınca dünyada imrenilecek bir ülke var oda türklerin elinde demişti abd (başkanı clinton). varın gerisini siz tahmin edin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.09.2013 19:57
vatandaş vatandaş

Kim ne derse desin,artık üreten ve gelişen bir Türkiye var...Allah yar ve yardımcımız olsun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 23.09.2013 16:39
fahri fahri

Seçimler yaklaşıyor, pembe rüyalar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır5
cevapla 23.09.2013 15:44
from cairo from cairo

hep yerli diyoruz ama altında ya amerikalı şirketler ya israil yatırımlı şirketler çıkıyor kirpi kirpi yerli diyorduk altından israil çıktı tank yerli diyoruz k. kore çıkıyor helikopter yerli diyoruz altından italya çıkıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 23.09.2013 14:46
Vatandas Vatandas

Turkiye butun alanlarda tam potensyelini yakalamali, hukumet onemli degisiklikler yapiyor buna halkin, sivil kuruluslarin, mediyanin, aydinlarin ve muhalefetin her kisim destek vermeli ve yardim etmeli bu AKP veya CHP degil Turkiyenin gelecegi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 23.09.2013 14:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.