X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Donuk kredide çifte vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Donuk kredide çifte vurgun

  • Giriş Tarihi: 25.9.2013

1 Kredili mevduat hesabı gibi yollarla müşterisinden haksız kazanç sağlayan bazı bankaların yeni para kazanma yöntemi ortaya çıktı
2 Tahsil edemeyeceği krediyi varlık yönetimi şirketlerine satan banka, tahsil edemeyeceği tutardan para kazanıyor
3 Bankalar aynı zamanda sattıkları donuk kredi tutarını bilançosunda yine göstererek bu kez vergi muafiyeti sağlıyor
4 Avukat Ünal Somuncuoğlu, "Bazı bankalar kullandıkları bu yöntemle 6 milyar liralık vergiyi ödemedi" iddiasında bulundu

Bankalar, tahsil edemedikleri kredileri varlık yönetimi şirketlerine satarak çifte kâr elde ediyor. Bazı bankalar tahsil edemeyecekleri alacakları varlık yönetimi şirketlerine satarak buradan para kazanırken hem de bilançolarında, sattıkları kredileri göstererek vergi vermekten de kurtuluyorlar.

BİLANÇO ESKİ HALİNDE

Sistem şöyle çalışıyor: Banka donuk krediyi varlık yönetimi şirketine satıyor ve batık olan paranın bir kısmını kurtarıyor. Bunun da vergisini ödüyor. Ancak şüpheli alacak miktarı bilançosunda tutuyor. Böylece de devlete vermesi gereken kurumlar vergisini ödemiyor. Örneğin, banka 100 milyon liralık şüpheli alacağı 5 milyon lira karşılığında varlık yönetimi şirketine satıyor. 5 milyon liranın vergisini ödüyor. Ancak bilançosunun şüpheli alacaklar kısmında 100 milyon lirayı düşmüyor. Böylece şüpheli alacak kısmında bu para göründüğü için de gider yazılıyor ve bu paranın vergisi de ödenmiyor.

AİLELER YOK OLUYOR
İstanbul Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Ali Kopuz da, bankaların varlık yönetimi şirketleri alacaklarını satarak işadamlarını batırdığını söylemişti. Kopuz şunları söylemişti: "Bankası olanlar bu şirketleri kurmuş. Şimdi 60 tane avukat birleşiyor 5 liralık borcu 500'e çıkarıyor. Aileler yok oluyor. Bankalar borçluya aynı indirimi yapsa yapıp krediyi kapatmayı teklif etse herkes bu parayı bulur. Sen bunu yüzde 5-10'la satıyorsun, borçluna teklif etsene? Ama oradaki oyun başka. Birebir katlıyorlar. Hem vergi ödemeyip devletten çalıyorlar hem de parayı bölüşüyorlar."

ŞÜPHELİ ALACAKLAR BİLANÇODA GÖSTERİLİYOR
Avukat Ünal Somuncuoğlu da, bankaların alacaklarını bu şirketlere satarak çifte kazanç elde ettiğini söyledi. Somuncuoğlu "Bankalar bu yolla hem vergiden hem de yüzde 10 kurumlar vergisi ödemekten kurtuluyorlar" dedi. Somuncuoğlu da, bu yolla 6 milyar liraya yakın verginin ödenmediğini de ileri sürdü. Somuncuoğlu "Bankaların varlık yönetimi şirketlerine temlik ettikleri takipteki alacaklarını, bilançolarında kâr hesabına aktarıp bununla ilgili yüzde 20'lik kurumlar vergisini Maliye'ye ödemeleri gerekiyor" diye konuştu.
kalan karakter 1000

Ilker Ilker

Matematik, muhasebe ve hukuk bilmeden bankacilik haberi yazmasina izin verdiyseniz bu arkadasin ben de basvurmak istiyorum gazetenize muhabir adayi olarak. Ben de zircahil ve vasifsizim, anlamadigim konularda insanlari karalayacak yalan haber yazmak istiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 01.10.2013 23:16
isimsiz olsun isimsiz olsun

Ya neden tersinden gösteriyorsunuz?Banka tahsil ettiği 5.000.000 tl lik kısmın vergisini veriyor ya işte! Bankanın tahsil edemediği kısmın da mı vergisini istiyorsunuz?Adam tahsil ettiği 5.000.000 tl nin vergisinden sorumlu zaten. Diğer kısmı zarar hanesinde kalacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır7
cevapla 25.09.2013 13:57
berlin berlin

neyizki. tabiki hirsizin. lafciyiz. dedikoducu, kayirmaca millet, neyizki. cokmu calisiyoruz. cok az bu bir seyi ifade etmez. tembelliz biz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.09.2013 12:12
isimsiz isimsiz

Yatacak yerleri yok bunların.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 25.09.2013 08:49
atilla atilla

turk insani hirsiz mi oldu artik ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 25.09.2013 08:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.