X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Açık hatlar" gerçek sahibini arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Açık hatlar" gerçek sahibini arıyor

  • Giriş Tarihi: 26.9.2013 14:57 Güncelleme Tarihi: 26.9.2013 17:39

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "açık hat" olarak tabir edilen, kullanıcısı ile üzerine kayıtlı olan kişinin farklı olduğu mobil hatları kullananlara, söz konusu hatları kendi adlarına kaydettirmeleri için tanınan sürenin 1 Ekim 2013'te sona erdiğini hatırlatarak, bu hatları kullananlara, mağduriyet yaşamamaları için tanınan süre dolmadan hatları kendi üzerilerine kaydettirmelerini önerdi.

Acarer, Kuruma gelen şikayetler üzerine yaklaşık 1 yıl önce, mobil telefon hizmetlerini, kendi adlarına olmayan hatlar aracılığıyla alan cep telefonu kullanıcılarının, söz konusu hatları kendi üzerilerine almaları için düzenleme yaptıklarını ve kullanıcılara 1 Ekim 2013 tarihine kadar süre tanıdıklarını hatırlattı.

Bazı bayiler tarafından, hat açtırılması için gerekli kimlik bilgi ve belgelerini aldıkları vatandaşların üzerilerine, bilgileri dışında birden fazla abonelik açıldığını ve bu hatların başkaları tarafından kullanılabildiğini anlatan Acarer, vatandaşların bu hatların kendi adlarına kayıtlı olduğunu hat ile ilgili bir sorun çıktığında öğrenebildiğini ifade etti. Bu durumun bir çok mağduriyete yol açtığını belirten Acarer, vatandaşın kullanmadığı, varlığından haberdar bile olmadığı hattın borcundan dolayı haciz işlemleriyle karşılaşabildiğini ya da bu açık hatların yasal telefon dinlemelerini engellemek amacıyla suç örgütleri tarafından da kullanılabildiğini söyledi.

- "Önemli bir fırsat"

Getirdikleri düzenleme ile abonelik kayıtlarının güncelleştirilmesine da imkan tanıdıklarını ifade eden Acarer, şunları kaydetti:

"Bu uygulamayı bir yıl önce başlatmıştık. Aboneliğin güncelleştirilmesine ilişkin söz konusu düzenlememiz kapsamında tanınan haktan faydalanarak, kullandıkları hattı kendi üzerine kaydettiren abone sayısı, üç işletmecide (Turkcell, Vodafone ve Avea) toplam 800 bine yaklaştı.

İşletmecilerin tarife seçeneklerinden, kampanyalarından yararlanmak isteyen açık hat kullanıcıları, abonelik kendi adlarına olmadığı için bu işlemleri yapamıyorlar. Bu da yakınmalara neden oluyor. Getirdiğimiz bu düzenleme, açık hat tabir edilen, asıl kullanıcıdan başka kişinin kimliği kullanılarak açılmış ya da reşit olmadığı için ebeveynleri tarafından alınmış hatları kendi adına kaydettirmek isteyen kişilerin yararlanmaları için önemli bir fırsat.

Bilgileri dışında kimlikleri kullanılarak abonelik gerçekleştirilen kişiler de başkaları tarafından kullanılan hatlar ile ilgili sorumluluk altına girmemek için mutlaka bu hatları devretsinler.

Mağduriyetlerle karşı karşıya kalmamak için açık hat kullananların, tanınan süre dolmadan hatları kendi üzerilerine kaydettirmelerini önemle hatırlatıyorum."

kalan karakter 1000

ercan ercan

peki eşimin adına olan hatta benim adıma odamı sıkıntı olacakki.almasak yada vermesek ne olacakki....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.09.2013 21:42
R4bia R4bia

40 tl ücret alıyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 26.09.2013 16:41
oldu... oldu...

bütün hatları arayıp soralım..hatta aycell'den başlamak lazım..kurnazlar kendileri arayıp teyit alsa yaaa..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 26.09.2013 16:17
yardıms yardıms

ahmet emre gül kardeşim müşteri hizmetlerine başvur 444 ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 26.09.2013 15:20
tayfun03 tayfun03

E-devlet uygulamasıyla üzerinde hat var mı yok mu öğrenebiliyorsun. yapacağın tek iş ptt şubesinden bir e devlet şifresi alarak girmen ordan bulabilirsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 26.09.2013 15:38
ahmet  emre  gül ahmet emre gül

üzerime hat olduğunu nasıl öğreneceğim bilen varsa söylesin

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 26.09.2013 15:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.