X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 1 gün dahi kıdem sayılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

1 gün dahi kıdem sayılmalı

  • Giriş Tarihi: 27.9.2013

Başbakan Erdoğan, 10'uncu Çalışma Konseyi'nde kıdem tazminatı tartışmalarına noktayı koydu: Aranızda anlaşın. Ay, mevsim hesabı yapılmasın. İşçi bir gün bile çalışsa kıdemi hemen ödenmeli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uzun süredir tartışılan kıdem tazminatlarıyla ilgili düzenlemede hükümetin işçi haklarından yana tavır aldığını belirtti. "Kıdem tazminatı konusunda söyleyeceğim nettir. Siz aranızda anlaşın, bizim açımızdan sorun yoktur. Üzerimize düşeni anında yerine getirmeye hazırız" diyen Başbakan Erdoğan, mevsimlik işçi hesaplamalarından değil haktan taraf olduklarını vurguladı.

KIDEM HEMEN ÖDENMELİ

Kıdem tazminatlarıyla ilgili yapılan hazırlıkların işçinin haklarını korumaya odaklandığını belirten Başbakan Erdoğan, "Bir işçi bir gün dahi çalışsa bu onun kıdem hesabına girmelidir. Hazırlığı yapılan çalışma bu bir günün bile hemen ödenmesini getiriyor" diye konuştu. 10'uncu Çalışma Konseyi toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, işçiişveren ilişkilerini yeniden düzenlerken gelenekler ve kültürel değerlere göre hareket etmenin daha doğru olacağı mesajını verdi.

EKİMDE ADIM ATILACAK
İşçi ve işverenin meşakkatli bir yolda birlikte yürüyen kader ortakları olduğunu ifade eden Erdoğan, mevsimlik işçi konusunda tavırlarının net olduğunu vurguladı. Erdoğan şöyle konuştu: "Kıdem tazminatı konusunda da mevsimlik işçi gibi sınıflandırmalara artık taraf değiliz. Kıdem sürekli çalışıyor. Alt işverenlik ve özel istihdam büroları konusunda bakanlığımız zaten uzun süredir çalışıyor. Konu burada da müzakere edilecek. Ekimde bakanımız çözüm önerilerini önümüze getirecek. Biz de gerekli düzenleme için hemen adımları atacağız. Ekonomik Sosyal Konseyi'yle ilgili yasayı da bu yasama yılında çıkaracağız."

İŞÇİ-MEMUR AYRIMI BİTSİN
Çalışma hayatında tüm taraflara eşit mesafede durmak gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Acaba biz işçi memur ayrımını ne zaman ortadan kaldıracağız. Batı bunu büyük ölçüde halletti. Türkiye'nin de bunu halletmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira işçi memurun ne aldığına bakıyor memur işçinin ne aldığına bakıyor. Gelin oturalım bunu hep birlikte 'çalışanlar' başlığı altında toparlayalım" diye konuştu.

ÇALIŞMA MECLİSİ BAŞBAKAN'IN ÖNERİLERİNİ TARTIŞIYOR

Hak-İş: Alt İşverenlik uygulaması kabul edilemez. Bugün 800 bin taşeron işçi güvencesiz koşullarda çalışıyor. Kıdem tazminatında bir fon oluşturulmasını savunuyoruz.

Türk-İş: Özel istihdam büroları konusunda sıkıntılar ciddi boyutlara ulaştı. Yabancı işçi sayısı giderek artıyor.

DİSK: Kıdem tazminatının kaldırılması halinde milyonlarca işçinin iş güvenliği kesinlikle olmayacak. Kıdem tazminatında sorun yasaların uygulanmaması.

TİSK: Kıdem tazminatında teklifimiz, mevcut ve çalışan işçilerimizin haklarının muhafaza edilmesi. Ancak onların müktesep haklarına riayet edilirken işverenin hakları da hürmet görmeli.

TOBB: Kadın istihdamını destekleyecek her projenin arkasındayız. Ancak bu uygulamaları cezalandırmak değil teşvik etmek gerek.

kalan karakter 1000

aysun tecir aysun tecir

herşey arkası olana yıllık çalıştıgım şirketten mahkemeyi kazanmams ragmen kuruş alamadım avukattan dosyamı isteyincede avukatlık masrafını istedi yani hiç bir hakkımı alamadım nerde ozaman adalet boşa gitti senem

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 27.09.2013 13:32
cemil cemil

7540 iş günüm var .Yaşım 42 halen emekliliğimizi bekliyoruz.Bir kıyak emeklilikte bizlere sunun artık.Prim ödüyorum ama hala hastaneye gittiğimde muayene ücreti ödüyoruz.Bu nasıl bir saçmalık anlamak zor.4 yıl milletvekilini anında emekli edebiliyorsanız bizlerede bu haktan mahrum etmeyin.Bıktık ve yorulduk artık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 27.09.2013 12:34
Haşim Haşim

Alma! askeri ücretliden vergi alma kardeşim kaç para veriyorsunda almaya kalkıyorsun
Allah’ın on pulunu, paylaşa dursun on kul,
Bir kişiye tam 9, 9 kişiye bir pul,
Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa,
Yaşasın kefenimin kefili karaborsa.
Rh. Necip Fazıl KISAKÜREKAynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 27.09.2013 12:10
sami derki sami derki

ya Allahınızı severseniz bırakın bu süslü lafları kamuda taşerönde çalışıp emekli olan arkadaşlarımız halen neden mahkeme köşelerinde tazminat haklarını almak için uğraşıyorlar kimsenin yatacak yeri yok hele hak yiyen ve onlara göz yumanların

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır5
cevapla 27.09.2013 11:50
GADDAROĞLU GADDAROĞLU

AKP HÜKÜMETİNDEN ÖNCE İŞVEREN İŞÇİYE-EMEKLİYE KIDEM TAZMİNATI ÖDEMESİ
YAPIYORDU.SİZ GELDİNİZ ÖDEMELER DURDU-İŞVEREN BİLEREK ÖDEMİYOR.
NE DERSİNİZ SAYIN AKP HÜKÜMETİ KURMAYLARI.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır4
cevapla 27.09.2013 10:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.