X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çelik: Doğum izni 18 haftaya çıkabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çelik: Doğum izni 18 haftaya çıkabilir

  • Giriş Tarihi: 1.10.2013 11:25 Güncelleme Tarihi: 1.10.2013 12:52

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışan kadınlara verilen doğum izninin 18 haftaya çıkarılabileceğini açıkladı...

Kadın istihdam oranının yüzde 32 seviyesinde olduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Doğum izninin 18 haftaya çıkarılması talep ediliyor. '20 hafta' diyenler, ağırlıklı o görüşten vazgeçtiler, çünkü istihdamda sorun olabiliyor. Bu daha esnek olabilir. 18 hafta dileyen kullanabilir veya karşılıklı anlaşarak o da olabilir, değerlendirilebilir." dedi.

Bakan Faruk Çelik, gazetecilerin "Kadın çalışanların doğum izninin artırılması, çalışan kadınların çocuklarına yönelik kreş uygulaması, evleneceklere kredi gibi bazı uygulamaların Ekim ayında TBMM gündemine gelebileceğini ifade etmiştiniz, bir somut gelişme var mı, yeni düzenlemeler ne getiriyor?" yönündeki sorularını cevaplandırdı.

GENÇ NÜFUS VE KADIN İSTİHDAMINI ARTIRMAK HEDEFLENDİ

Konunun önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Çelik, düzenlemenin işverenler, siyasiler ve konunun içerisinde olmayanlar açısından çok farklı yorumlara tabi tutulduğunu söyledi. Faruk Çelik, şunları kaydetti: "Sivil toplum örgütleri tarafından farklı yorumlar yapılıyor. Burada amacımız; kadın istihdamını azaltmak değil, aksine bunu artırmak. Burada, farklı şekillerde bu konuyu ele almak doğru değil. Yaşanılan sorunlar var. Bizim toplumumuzun bir yapısı var, kadın istihdamıyla ilgili geleneklerimizden kaynaklanan, birçok açıdan, eğitimden kaynaklanan bazı sorunlar yaşıyoruz. Bunu aşabilmek için pozitif birçok ayrımcılıklar yaptık. Teşviklerde gerek kadınlarımıza gerekse diğer kesimlere, sayısal olarak düşük istihdam gerçekleştiği için pozitif ayrımcılıklar yaptık, teşvikler uyguladık. Şimdi de bir taraftan genç bir nüfusu korumak, diğer taraftan da kadın istihdamını düşürmemek, artırmak adına da yeni bazı düzenlemeler, yeni teşvikler yapmanın peşindeyiz. 'Acaba kreş teşviki yapabilir miyiz, evlilik teşviki yapabilir miyiz, evlilikte çeşitli maddi destek sağlana bilir mi? Acaba doğum izinlerini belirli bir süre yarı zamanlı yapıp da doğumdan sonra hem çocuk hem işini kadının götürebilmesi veya aile olarak, ebeveyn olarak hem çocuk hem de çalışma hayatını aksatmayacak bazı düzenlemeleri nasıl yaparız?' diye güzel çalışmalar var."

BU YASAMA YILI İÇİNDE ÇÖZÜME KAVUŞACAK

Yeni düzenlemenin Ekim ayı sonuna doğru Meclis'e geleceğini dile getiren Bakan Çelik, yeni düzenlemenin bu yasama yılında çıkacağını kaydetti. Bakan Çelik, şöyle devam etti: "Bu yasama yılı içerisinde inşallah artık konuşulan değil, çözüme kavuşmuş olacak. Kimse de farklı yorumlar yapmasın. Farklı yorum yapılacak bir düzenleme içerisinde değiliz. Amacımız belli. 'Efendim kadın istihdamına engel oluyorsunuz?' Niye engel olalım kadın istihdamına. Niye onu zaafa uğratacak bir işin içerisinde olalım? Böyle bir şey söz konusu değil. 'Peki çocuk?' Evet, genç bir nüfusa ihtiyacımız var, gelecekte yaşlı bir nüfusa dönüşüyor Türkiye. O halde, madem '2-3 çocuk olsun' diyoruz. O halde, 'bu çocuğu dünyaya getirecek olan annenin de bazı pozitif ayrımcılıklara hakkı vardır' düşüncesiyle bazı düzenlemeler yapıyoruz. Olay bundan ibarettir. İnşallah her açıdan, hem genç bir nüfus, hem annenin istihdamda bulunması, kadının istihdam içerisinde yerinin daha fazla alması konusunda bu düzenleme ciddi katkı sağlayacaktır."

DOĞUM İZNİ 18 HAFTAYA ÇIKABİLİR

Çalışan kadınlara halen 16 haftalık doğum izninin uygulandığını anlatan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, izin süresinin 18 haftaya çıkarılması yönünde talep olduğunu hatırlattı. İzin süresine ilişkin çeşitli görüşlerin ortaya konulduğunu vurgulayan Bakan Çelik, şunları söyledi: "Şu anda zaten 16 hafta olarak uygulanıyor doğum izinleri, bunun 18 haftaya çıkarılması talep ediliyor. '20 hafta' diyenler, ağırlıklı o görüşten vazgeçtiler, çünkü istihdamda sorun olabiliyor. Bu daha esnek olabilir. 18 hafta dileyen kullanabilir veya karşılıklı anlaşarak o da olabilir, değerlendirilebilir. Öyle bir teklif de geldi bize Çalışma Meclisi'ndeki görüşmelerimizde. Acaba 18 haftayı kesin değil de 16 haftanın üzerindeki süre işverenle ilgili çalışan kadının anlaşması çerçevesinde olabilir mi gibi yaklaşım içerisinde olanlar oldu. Bunların hepsi değerlendirilebilir. Tekrar ediyorum, bu düzenlemedeki amaç; kadın istihdamını düşürmek değil. Kadın iş gücüne katılım son yıllarda büyük artış içerisinde. Kadının iş gücüne katılımı yüzde 32'lerde. Bu artıyor, inşallah istihdam stratejisi çerçevesinde bizim hedefimiz kadın istihdamını yüzde 38'lere çıkarmak. İnşallah onları önümüzdeki dönem içerisinde sıkı bir takiple bu oranları yükseltmeye devam edeceğiz."

SURİYELİ GÖÇMENLERE ÇALIŞMA İZNİ VERİYORUZ AMA BUNLAR GEÇİCİ ŞEYLER

Suriyeli sığınmacıların istihdam edilmesine yönelik soruyu cevaplandıran Bakan Faruk Çelik, Suriye'de yaşanılan olayların sıradan olmadığını, Suriyelilerin canları pahasına ülkelerini terk ettiğini açıkladı. Suriye'den yoğun bir nüfusun Türkiye'ye geldiğini belirten Çelik, sığınmacı sayısını tahmin etmenin mümkün olmadığını, çünkü sınır boylarından yoğun geçişler olduğunu dile getirdi. Çelik, "Kamplarda kalanlar var. Kendi imkanları olup, ev kiralayanlar var. Edirne'den Kars'a kadar Suriyeli vatandaşları görmek mümkün. Allah kimseye vermesin. Bir kere bu çok üzücü ve acı bir tablo. Türkiye olarak, yüz binlerce vatandaşın kamplarda barınmalarını sağlarken önemli ölçüde de tabi ki istihdam talepleri var. Çalışmayla ilgili talepleri var. Bu taleplerde bulunanların önemli kesimi de nitelikli personel, vasıflı elamanlar. Diğer açıdan da 'ucuz iş gücü' şeklinde de piyasa değerlendiriyor. Bu konuda bizim, Çalışma Bakanlığı olarak onların çalışabilmeleriyle ilgili, bazı illerde çalışabilmeleriyle ilgili pasaportla gelenlerin, emniyet kayıtlarına göre bir sorun teşkil etmeyenlerle ilgili bizim de çalışma izni verdiklerimiz var. Neden? Bu da toplumsal bir olay. Sınırı kapatamayacağınıza göre, milyonlarca insanı dışarıya çıkartamayacağınıza göre hiç olmazsa burada vasıflı, nitelikli insanların iş gücüne katılmaları şeklinde bir rehabilite olur düşüncesiyle sınır bölgelerinde Gaziantep'te, Kilis'te, Şanlıurfa'da Suriye'den gelen vatandaşların bu şekilde çalıştıklarını söyleyebiliriz. Ama bunların hepsi geçici şeyler. Umarız Suriye bir an önce sulh, sükun bulur, herkes kendi yuvasına döner. Böylece Türkiye ve komşu ülkelerin yaşadığı süreç de son bulur." diye konuştu.

kalan karakter 1000

anne adayı anne adayı

Kasım ayının 13 üne geldik hala çıkacak.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.11.2013 09:56
betul betul

bir yıldan fazladır oyalıyorlar hala çıkmadı yasa kendi işlerine gelen yasayı bir hemen çıkarıyorlar artık umudum kalmadı seneye ertelenir .

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 06.10.2013 15:28
naile naile

sayın başbakanım sen bari biz anneleri anla.2 aylık bebek bırakılıp işe gidilirmi.siz demiyormusunuz.3 çocuk yapın diye.biraz insaf ya.6 ay olsa ne olur.bu kadar açımasızlık olmaz.bizi şu bakanların eline bırakmayın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır0
cevapla 02.10.2013 21:41
anne adayı anne adayı

ben hamile olmadan önce çıkıcaktı doğum yapıcam halen çıkacak yazıktır günahtır insanlara 2 hafta içinse bukadar tantana ozaman sizlere de yazık... önümüzü göremez ne yapacağımızı bilemez olduk ha çıktı ha çıkacak. bırakında bizde kendimize bir yol çizelim bunca insan faydalanamadıktan sonra siz karar verene kadar işe başladıktan sonra almış olduğunuz kararın hiç bir önemi yok. bari boşu boşuna o koltuklarda oturmayın. hakkını verin artık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 02.10.2013 16:48
anne adayı anne adayı

ben hamile kalmadan önce böyle bir yasa çıkıcağı ile ilgili konuşmalar vardı. doğum yapacağım halen sonuçlanmadı bizlere yazık değilmi bu iş artık çocuk oyuncağına döndü. bir an evvel belirlensin artık. bizde önümüzü görelim. karar verelim geleceğimizle ilgili yani 2 hafta içinmi oyalıyorsunuz bizi iki hafta için oyalıyorsunuz yazıklar olsun demekten başka diyeceğim bir söz yoktur sizlere.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 02.10.2013 16:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.