X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çin'in füzelerinin fiyatı 3,44 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çin'in füzelerinin fiyatı 3,44 milyar dolar

  • Giriş Tarihi: 3.10.2013 11:42

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Çin'den alınacak füzelerinin NATO standartlarına uygun olacağını açıkladı.

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Murad Bayar, uzun menzilli füze sistemi ihalesinde Çinli firmanın teklifinin 3,44 milyar dolar olduğunu belirterek, "En ciddi yerli katkıyı bu firma verdi. Maliyet olarak da diğer sistemlerle ciddi bir maliyet farkı var" dedi.

Bayar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda düzenlediği sohbet toplantısında, uzun menzilli füze savunma ihalesine ilişkin bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Uluslararası olarak başlattıkları uzun menzilli yüksek irtifa füze savunma sistemi ihalesi sürecinde 2009'da teklifleri almaya başladıklarını, bu konuda 3 temel kriter belirlediklerini anlattı. Kriterlerden birinin harekat ihtiyacına cevap verebilmek, ikincisinin yerli sanayi katılımı, üçüncüsünün de maliyet unsuru olduğunu ifade eden Bayar, bütün bunların değerlendirmesinin yapıldığını kaydetti.

Bu projenin kredi finansmanlı olduğuna dikkati çeken Bayar, 4 firmanın da kredi finansman teklifini sunduğunu ama bunların arasında bazı farklılıklar bulunduğunu söyledi.

Kriterler arasında proje takviminin de yer aldığını, mümkün olan en kısa takvimi tercih etmeleri gerektiğini belirten Bayar, son yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısında tekliflerin değerlendirildiğini ve ilk sırada yer alan Çinli firma ile görüşmelerin başlanması yönünde karar alındığını kaydetti. Çeşitli nedenlerle ilk sıradaki firma ile anlaşma yapılamaması halinde ikinci sırada bulunan Eurosam ile onun da olmaması halinde üçüncü sıradaki ABD ile sözleşme görüşmelerine başlanacağını ifade eden Bayar, Rusya'nın teklifinin değerlendirme dışında kaldığını bildirdi.

Bundan sondaki süreç hakkında bilgi veren Bayar, Çinli firmanın yetkilileri ile biraraya geleceklerini, verilen teklifi sözleşmeye çevireceklerini ve büyük ihtimalle Çinli firma ile sözleşmenin imzalanacağını söyledi.

Füze ihalesine katılan firmalar ile atış testlerinin gerçekleştirildiğini ifade eden Bayar, "Çinli firma ile bizim verdiğimiz bir senaryo üzerinden atış testi yapıldı. Diğer firmaların planlı atış testlerine katıldık. Komuta kontrol sistemleri, radarları nasıl çalışıyor fiilen gördük. Teklif veren 4 füze sistemi de çok iyi. Hepsi bizim çıtamızı aşıyor. Dünyadaki mevcut çözümlerin 1 istisna hariç hepsini ihalemize alabilmiş durumdayız. Bu da kolay bir şey değil. O istisna da İsrail'deki Arrow sistemi" dedi.

Tekliflerin entegrasyon kriterini de karşıladığını anlatan Bayar, "Türkiye'nin hava savunma ağı ve komuta kontrol ağı var. Bu ağlar, bir üst katmanda da NATO ile bağlantılı ve bilgi alışverişi yapabiliyorlar. Bütün savunma sistemlerimiz ihtiyaç olduğunda NATO sistemleri ile entegre olabiliyor. Bu aldığımız sistem bizim hava savunma ağına entegre olabilecek. Bu da tamamen NATO standartlarına uygun olacak" diye konuştu.

Bayar, bir soru üzerine, birçok doğu bloku üyesinin son yıllarda NATO üyesi olduğunu, bu ülkelerin tamamında da doğu bloku hava savunma sistemlerinin kullanıldığını ve herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

"NATO üyesi ülkeler NATO üyesi ülkelerin ürünlerini kullansın" şeklinde yapılan değerlendirmelerin genel manada geçerli olduğunu ancak bunun başka sistemlerin kullanılamayacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Çinli firmanın teklifinin yüzde 50'den fazla yerli sanayi katılımını da içerdiğini vurgulayan Bayar, "En ciddi yerli katkıyı bu firma verdi. Maliyet olarak da diğer sistemlerle ciddi bir maliyet farkı var. Sözleşme görüşmelerine oturacağımız sistemin teklif fiyatı 3,44 milyar dolar. Bizim bu proje için kabaca bütçemiz 4 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Bunu da sağlayan tek sistem bu. Diğerleri bunun üzerinde. Maliyet herşey değil. Ucuzu seçtik diye de bir şey yok" dedi.

kalan karakter 1000

kemal coku kemal coku

devir fuze devri,birde kendimiz uretmeliyiz,disariya bagimli savunmadan ne beklersiniz,gelecek yoktur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 03.10.2013 22:36
hves hves

Elimizde patlamasin da.malum cin mali.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 03.10.2013 22:16
KERIM KERIM

COK DOGRU BIR KARAR. ICERDEKI ISBIRLIKCILERIYLE TURKIYEDE HAVA SAVUNMA SISTEMI KURULMASINA IZIN VERMIYEN HACLILAR ENDISE ICINDE... BU SISTEMDEN SONRA AMAC BUNLARIN CAN DAMARI OLAN HATTA SAVASTA SUNGUYLE KALMALARINI SAGLAYACAK ASKERI UYDULARINI VURACAK FUZELER, UCAK TASIYICILARINI VURACAK FUZELER YAPMAK.... ISTE OZMAN BAGIMSIZLIGIMIZI KAZANMIS OLCAGIZ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır10
cevapla 03.10.2013 14:13
zootech zootech

bütün bu yaygara 100 km. menzilli, bir şehrin komşu şehri bile gardına alamayacak kısalıkta bir sistem içinmi? Diğer yanıyla Natoda başka sistemleri yakından inceleme fırsatı buluyor. Askeri her alanda büyük fark yapan Natonun herhangi bir bölgeden çekindiğini ise hiç sanmıyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır9
cevapla 03.10.2013 13:53
Vatandas Vatandas

Ilk etapta bati ve diyerlerin tecnolojisini cok iyi bilmeliyiz ve incelemeliyiz, daha da onemlisi onlari daha da gelistirebilmeliyiz, mesela nuklear denizalti, nuklear gemi ve nuklear ucak neden olmasin?

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır54
cevapla 03.10.2013 13:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.