X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Her bir ATM vergi cenneti gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Her bir ATM vergi cenneti gibi

  • Giriş Tarihi: 3.10.2013

Bankalar, Türkiye genelindeki 40 bin ATM'den adeta para basıyor. Çünkü her türlü işlemin yapıldığı ATM'ler, finansal faaliyet harcı ve vergiden muaf. 6 yılda devletin gelir kaybı 10 milyar

Yaptığı işlemler karşılığında müşterilerinden 60 kalemden ücret alan bankalar, Türkiye genelindeki 40 ATM'yi de büyük bir kazanç kapısı olarak kullanıyor. Yapılan işlemler finansal faaliyet harcı ve vergiden muaf tutulduğu için bankalar ATM'lerden adeta para basıyor. Bankaların bu vurgunu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın "Zeki bankacılara kural işlemiyor" sözünün de kanıtı oldu. ATM'lerden yapılan işlemlerin finansal faaliyet harcı ve vergiden muaf tutulması henüz ATM cihazlarının olmadığı bir dönemde çıkan 4869 Sayılı Bankalar Yasa'ya dayanıyor. Çünkü söz konusu yasada "Bankaların genel işlemlerinin takip edildiği merkezi elektronik cihazların bulunduğu binalar, şube kabul edilmez" maddesi bulunuyor. Bu maddeyle bankaların elektronik altyapı yatırımlarının teşvik edilmesi amaçlanıyordu. BDDK 2007'de çıkardığı bir tebliğ ile bankaların bütün hizmetlerini verdiği ATM'leri de aynı kapsama aldı. Böylece bankaların Türkiye geneline yayılan toplam 40 bin ATM'den yaptığı her türlü işlemden doğan kazançlar vergiden muaf oldu.

AT YARIŞI OYNANIYOR

At yarışı bile oynatan, altın alıp-satılan, hesap açılan ATM'ler vergisiz gelirin adresi oldu. Üstelik buralarda personel çalıştırılmadığı için bankalar kârlarına kâr kattılar. BDDK'nın tebliğiyle bankalar 2007'den Temmuz 2013'e kadar 9 milyar 46 milyon 615 bin TL'lik vergi ödemedi. Bankalar, aynı tebliğle belediyelere vermeleri gereken işyeri açma ve reklam harcı gibi milyarlarca liralık ödemeyi de yapmadı.

BANKALAR BURALARI ŞUBE GİBİ KULLANIYOR
ATM'ler de para çekip-yatırma, vezne işlemleri, hesap açma-kapama, emekli maaşı ödeme, kredi limiti tahsisi ve kullandırma, kayıtlı firma adına fatura tahsilatı, havale, virman, vergi-harç tahsilatları, altın mevduat hesabı açma, fiziki altın satma ve yatırım işlemleri gibi bankaların sabit şubeleriyle aynı işlemleri yapıyor. Banka mevzuatıyla ilgili çalışmalarıyla tanınan Avukat Ünal Somuncuoğlu'na göre yapılan işlemler üzerinden vergi alınması gerekiyor. Türkiye'nin her köşesinde 40 bin ATM'nin bulunduğunu belirten Somuncuoğlu "Bu birimlerde, birçok bankacılık işlemi hiçbir personel istihdam edilmeden yapılıyor. İşlemler ek masraflara ihtiyaç duyulmadan sadece elektronik cihazlarla gerçekleştiriliyor" diye konuştu.


kalan karakter 1000

kayıtdışı kayıtdışı

Bankaların ATM'leri resmen personelsiz şubedir.Mutlaka faaliyetlerinden harç alınması gerekir. Eğer, kayıtdışı kazanca alışan ve yüzlerce milyar vergi kaçıran ve vergi cenneti ülkelerde yüzlerce milyar dolar paraları olan ve bu paraları sanki yurtdışındaki bankalardan kredi kullanıyormuş gibi yurda getiren ve karaparalarını aklama döngüsü haline getiren bankaların bu kayıp kaçaklarının mutlaka takibi gerekir.Bunu takip edecek olan kurumda BDDK'dır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 03.10.2013 13:28
kaygılı kaygılı

sayın maske, her mülk sahibi Emlak vergisi ödüyor,her araba sahibi MTV ödüyor.Her ev sahibi Kira gelirinden para ödüyor.Banlarada her ATM şubesi için devlete finansal faaliyet harcı ödemek zorunda. Bankaların ayrıcalığı ve banka kayırmacılığı artık ortadan kaldırılmalı ve bankalar namuslu ve dürüst olmaya davet edilmelidir. BDDK gibi kurumlarında yeniden baştan aşağı yeniden düzenlenmesi gerekir.Maskeni at, altındaki hangi bankaysa çıksın....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 03.10.2013 13:12
ilmocan ilmocan

Lütfen haberi iyi anlayın,haberde ATM'lerin birer banka şubesi olduğu.Bankalarında 40 bin ATM şubeleri için şimdiye kadar 10 milyar TL ödemeleri gerektiği.Ancak, Bankaların kankası olan BDDK'nın Bankacılık yasasına aykırı tebliğ çıkararak bankaların ATM şubelerinin ödemesi gereken finansal faaliyet harçlarını ödememelerini sağladığını.hepimizin bundan zarar gördüğünü yazıyorrrrrr....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.10.2013 12:10
... ...

Eeee vatandaşa nerdeyse nefes aldın vergisi koyacak devletimiz nerde,neden bankaların bu işlemleri vergilendirilmiyor.???????????????????

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 03.10.2013 10:47
devlet devlet

coğu kişi heralde vatandaşın parasından vergi alınsın deni yo sanmış galiba.. fakat burda bankaların atm den yaptığı kardan vergi vermediğini bahsediyor. yani herbirimizin atmden yaptığımız işlem karşılığında bankanın bizden 5 tl 3 tl vs. gibi aldığı üçretleri kar olarak görmüyomuş ama bu acık bir kardır vergisinide bankalar ödemeli.aynen yalılarda otrupda beş kuruş para vermeyenler gibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 03.10.2013 10:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.