X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yeni sistem ne getiriyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yeni sistem ne getiriyor?

  • Giriş Tarihi: 4.10.2013

Kıdem tazminatında devlet güvenceli dönem başlıyor. Hesaplamada yıllıktan aylık hesaba geçilecek

İşçinin kıdemi devlet güvencesine alındığı için firma iflas etse de çalışan kıdemini sorunsuz alacak

Sistemde öncelik verilen konu işçinin geçmiş ve geleceğe yönelik hak kaybına uğramaması oldu

Sistem, yeni işe başlayacakları da kapsıyor. İşveren toplu verdiği kıdemi aylık ödeyecek

Kıdem tazminatı konusundaki tartışmalara noktayı koyan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni sistemin ayrıntılarını SABAH'a açıkladı. Çelik, işçinin kıdemine devlet güvencesi geldiği müjdesini verdi. Firma iflas etse de çalışan kıdemini alacak. Yeni sisteme göre, kıdem hesabında yıllık sistemde aylık hesaba geçilecek. İşçi, evlilik, askerlik, ev alma gibi özel durumlar dışında kıdem fonundan parayı 15 yıldan önce çekemeyecek. Bakan Çelik, "Bir gün bile zaman kaybetmek yanlış, hemen fon sistemine geçmek gerekiyor. Bu sistemin sürdürülebilirliği kalktı. Uzlaşmak zorundayız" dedi.

YENİ SİSTEM NE GETİRİYOR?

Başbakan'ın oluru alınacak
Kıdem tazminatı ve doğum teşviklerini kapsayan paket, ekim sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Bakan Çelik, ardından da hızlı bir şekilde Meclis gündemine getirilerek yasalaştırılacağını duyurdu. "Hak kaybı" konusundaki endişelere de noktayı koyan Çelik, şunları söyledi: "Fon'da hak kaybı söz konusu olmayacak. Biz diyoruz ki 12 ayı kaldıralım bütün işçiler kıdem alsın. Kıdemde yıllık hesaptan aylık hesaba geçelim. Fonda bireysel hesaba geçilecek. Çalışanların geçmiş ve geleceğe dönük hak kaybı olmayacak. Yeni sistem yeni işe başlayanlar için gereçli olacak."

İsteyen fona geçebilecek
Mevcut çalışanların da isterse yeni sisteme geçebileceğini belirten Bakan Çelik, "10 yıllık işçi, fon sistemine geçmek isterse patron 10 yıllık tazminatını fona yatırmak zorunda. Belki de çalışan '5 yıllık 10 yıllık, 20 yıllık çalışmamı fona yatırtayım, güvence altına girsin' diyecek" değerlendirmesini yaptı.

Güvence işçi için önemli
Kıdemin devlet güvencesine alınmasının önemine değinen Çelik, şu örneği verdi: "İflas eden bir fabrikanın işçileri geldi. 630 işçi kıdem tazminatını alamıyor. Bir işçinin emekliliğine 17 gün kalmış. 110 bin lira tazminat alacak. Hepsi gitmiş. Bu sistem doğru mu, bana bir sendikacı anlatsın. Ben işçi çocuğuydum, işçilik yaptım, nasıl çalıştıklarını biliyorum ve kahroluyorum."

15 yıldan önce çekmek yasak
Fondaki paranın çekilmesi konusunda belli kurallar olacağını belirten Çelik, "Tabi ki bunun belli şartları olacak. Ben fondan 15 yıldan önce para çekilmemesinden yanayım. 15 yıl nemalanacak. Eline geçen para, bugünkü tazminattan eline geçenin hemen hemen aynısı olacak. Bir hak kaybı olmayacak. Ne kadar bekletilirse o kadar iyi" dedi.

Toplu değil aylık olarak ödenecek
Bu sistemi İşsizlik Fonu ile ilişkilendirilmeyeceğini ifade eden Çelik, şunları söyledi: "İşsizlik Fonu'na dokunmuyoruz. İşveren toplu ödediği kıdemi aylık ödeyecek. Böylece kıdem yükü birikmeyecek. Böylece 15 yıl sonra karşımıza çıkıp ben tazminatımı ödeyemiyorum demeyecek. Bütün işçiler kapsama giriyor."

İşçiye de ayrılma imkânı tanınıyor
Sendikaların, kıdem tazminatında fon sisteminin iş güvencesini zedeleyeceği eleştirilerine tepki gösteren Çelik, "İşveren işçiyi kolay çıkarırsa işçinin de gitme şansı olacak. Şimdi işçinin 15 yıllık kıdemi var, gidecek gidemiyor. Bence burada özgürleşmenin mahzuru da yok. Hazine, Maliye, biz oturup çalışıyoruz" diye konuştu.

kalan karakter 1000

özgürce özgürce

sizin gibi kuş beyinliler daha çok oy verir. ne de olsa deveyı diken yaranır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.10.2013 14:27
yakup yakup

Tektaraflı kanun çıkarmak olmaz bizide dinlemeliler

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 09.10.2013 12:21
yunus emre yunus emre

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik e sormak gerek hangi firmadan hangi işletmeden ne kadar rüşvet yedin bu kanunu çıkarmak için bunu açıkla biz işçiler olarak aramızda toplar veririz sana o parayi

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 04.10.2013 17:47
nevzat okumuş nevzat okumuş

ben devlete ğüveniyorum 15 güne de düşürseler ben razıyım hi
ç alamamaktan iyidir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.10.2013 09:05
yunus emre yunus emre

madem bir yasa çıkarmaya çalışıyorsunuz o zman iş verene tazminatların ödenmesi konusunda zorunluluk getirin daha sonrada fon mu açmak istiyorsun ne halt yemek isitoyrsun ye.
ama bu işinize gelmez çünkü bir çoğunuzun işletmesi var siz işçiyi değil kendinizi düşünüyorsun size oy verenin kendi adına taaaaaa.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 04.10.2013 17:14
SEMRA SEMRA

YAZIKLAR OLSUN.YILLAR ÖNCE ÖZAL'DA EV PARASI BİRİKTİRMİŞTİ.15 YIL KULLANAMYACAK..İŞ BULAMADIĞINDA NE YİYECEK ACABA ÇOK MERAK EDİYORUM.SİZ KİME HİZMET EDİYORSUNUZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 04.10.2013 16:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.