X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Apartman yöneticileri bu tazminat başınızı ağrıtabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Apartman yöneticileri bu tazminat başınızı ağrıtabilir

  • Giriş Tarihi: 20.10.2013 14:56

Apartman yöneticilerinin kapıcıların kıdem tazminatı konusunda bilgi sahibi olmaması ve bunun için bir fon oluşturmaması çok sayıda ihtilaflı duruma neden oluyor. Emekli olan ya da bir sebepten işine son verilen kapıcının kıdem tazminatı, kasasında parası bulunmayan birçok apartmanın yönetimini sıkıntıya sokarken, son dönemde bu sorunla ilgili dava sayısındaki artış dikkati çekiyor.

Geçtiğimiz ay toplanan Çalışma Meclisi'nin en çok tartışılan konusu olan kıdem tazminatı, 11 milyon çalışanı yakından ilgilendiriyor. Bir işyerinde en az 1 yıl sigortalı çalışılması halinde her çalışanın hak kazandığı bu tazminat türü, toplumda yeteri kadar bilinmediği için kapıcılık, şoförlük ve garsonluk gibi meslekler için sorun oluyor.

Birçok apartman yöneticisinin kapıcıların da "işçi" olduğunun bilincinde olmaması ve sahip oldukları hakları bilmemesi bu sorunun kapıcıların daha çok yaşamasına yol açıyor.

Kapıcının da "işçi" olduğu bilinmeli

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ahmet Ağar, kapıcıların kıdem tazminatının çalışma hayatının önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, kıdem tazminatını alamayan çok sayıda kapıcının mahkemeye başvurmak zorunda kaldığını söyledi.

Kapıcıların kıdem tazminatı alamamalarında apartman yönetimlerinin belli dönemlerde değişmesi ile kıdem için herhangi bir kaynak ayrılmamasının etkili olduğuna dikkati çeken Ağar, şunları söyledi:

"Kapıcısının kıdem tazminatını düşünerek ileriye yönelik para toplayan çok az apartman yönetimi var. Genelde yöneticiler bu işin bilincinde değil. Apartman aidatının toplanmadığı bir yerde kıdem için para toplanamaması ise olayın başka boyutu. Öncelikle yönetici başta olmak üzere apartman sakinleri kapıcının da 'işçi' olduğunu bilmeli. Maaşı ve sigorta primini yatırmak gibi kıdem tazminatı da kapıcıların en doğal hakkı. Ama bu hak yeteri kadar bilinmiyor. Aidatla birlikte yöneticiler, kıdem tazminatı için de belli bir miktar parayı apartman sakinlerinden toplamalı. Toplanacak bu para, banka hesabıyla nemalandırıla da bilir. Bu yapılırsa sorun uzun vadede ortadan kalkar."

Ağar, kapıcıların kıdem tazminatının hesaplamasında son alınan brüt ücretin yanında apartmanca tahsis edilen dairenin kirası ile ödenen elektrik, su ve yakıt bedelinin de dikkate alındını belirterek, tüm bu hesaplamalarla birlikte yaklaşık 20 yıl çalışmış bir kapıcının kıdem tazminatının 30 ila 40 bin lirayı bulabileceğine dikkati çekti.

"Az sayıda yönetici kıdemin farkında"

Kapıcılar Federasyonu Genel Başkanı Köksal Selçik de üyelerinden ciddi bir kısmının kıdem tazminatını alamama sorunu yaşadığını belirterek, bu sorunun aşılması için çaba harcadıklarını dile getirdi.

Apartman veya site yöneticilerinin kapıcıları "emir kulu" gibi görmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını ifade eden Selçik, bu algının kapıcı haklarına bakışa da yansıdığını, kapıcının tüm işçiler gibi bir takım haklara sahip çalışan olarak görülmediğini söyledi.

Kapıcıların maaşının ödenmesi ve sigorta priminin yatırılmasının yanında kıdem tazminatı gibi bazı haklarının da olduğuna dikkati çeken Selçik, "Kapıcının ücretini ödemek ve sigorta primini ödemek ne kadar zorunlu ve gerekliyse kıdem tazminatı da o derece zorunlu ve gerekli. Az sayıda apartman yönetimi bunun farkında ve konuda hazırlıklıyken, çoğunluk bu bilince sahip değil. Çok sayıda kıdem tazminatı davasının açılması bu konudaki bilinçsizliği gösteriyor. Apartman sakinlerini kıdem konusunda bilinçlendirmek için broşürler bastırtıyoruz" dedi.

kalan karakter 1000

ELİF ELİF

MERHABALAR
YAKLAŞIK OLARAK 10 AYDIR APARTMAN GÖREVLİMİZ BULUNUYOR.KENDISI YÜZ KIZARTICI BİR SUÇTAN DOLAYI KARAKOLLUK OLDU.OLAY MAHKEMEYE TAŞINDI .GÖREVLİMİZ HİÇ BİRŞEY YAPMADIĞINI SÖYLEYEREK HERKESİ İKNA ETTİ FAKAT ÇALIŞMA HAKKINA SON VERMEK İSTİYORUZ.BU KONUDA GÖREVLİMİZİN NE GİBİ HAKLARI VAR ÖDEMEMİZ GEREKEN.BU KONUDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM .SONUÇTA BİZDE HAKKI KALMASIN.
TEŞEKKÜRLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 03.03.2015 12:28
ali ali

mrb arkadaşlar benim babam 11 se dir bir bina da kapıcılık ve kalofer yaktı babama siğorta felan yapılmadı 11 senin tazminatı ne kada tutar bi bilği ala bilirmiyim arkadaşşlarrr

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 07.01.2015 16:50
doğukan d doğukan d

babam apartman görevlisi 1 yıldır bu işi yapmakta ama kapıcı dairesi bodrum katta oldugundan su bastı kapıcı dairesini araştırdık sigortası yokmuş ayrıca belediyede giriş olar gözüyok ama yukarıda belirttiğim gibi bodrum kat bi hak talep edebilirmiyizve zaman aşımı ne kadar bir süre elmizde raporları varşu anda kiralık daire tutacaklar teşekkür ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.12.2014 11:46
OMER OMER

MERABA 3 YIL BIR SİTEDE ÇALISTIM EMEKLİ OLUYORUM NEKADAR TAZMINAT ALIRIM VE PAZAR GÜNLERİDE ŞALIŞTIM MASIMA YANSITMADILAR ONUDA ALABİLİRMİYİM TEŞEKÜRLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.09.2014 19:22
ibrahim ibrahim

tazminat yaklaşık olarak 4 bin tl tazminat
pazarlarıda 52*3*8*8=9900 pazara alırsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 14.01.2015 01:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.