X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Faizde büyük düşüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Faizde büyük düşüş

  • Giriş Tarihi: 23.10.2013 12:51

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi açılışın ardından etkisini artıran alışlarla 2 Temmuz'dan beri gördüğü en düşük seviye olan yüzde 7,56'ya geriledi. Gösterge tahvilin bileşik faizi 2 Temmuz'da yüzde 7,34 seviyesini görmüştü.

Gösterge tahavilin bileşik faizi dün ABD eylül ayı tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında gelmesinin ardından Fed'in tahvil alımlarında azaltma konusunda aceleci davranmayacağı beklentileri ve Hazine'nin ekim ayı borçlanma programını başarılı bir şekilde tamamlamasının etkisiyle gerileyerek günü yüzde 7,63 seviyesinden kapatmıştı.

Dün 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise 10 baz puan gerileyerek yüzde 8,51 seviyesine kadar düştükten sonra bugün de gerilemeye deva ederek şu dakikalarda yüzde 8,46 seviyesinden işlem görüyor.

Öte yandan ABD'de dün açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasıyla ABD 10 yıllık tahvil faizleri 10 baz puan düşüşle yüzde 2,51 seviyesine kadar geriledi.

Analistler ABD tahvil faizlerinde gelinen seviyeler göz önünde bulundurulduğunda Türk tahvillerindeki iyimser havanın devam edebileceğini belirtirken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararının takip edileceğini kaydediyor.

AA Finans PPK Beklenti anketine katılan ekonomistler politika faizinde ve faiz koridorunda herhangi bir değişiklik yapılmasını öngörmüyor.