X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Araç sahibi olanlar için önemli haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Araç sahibi olanlar için önemli haber

  • Giriş Tarihi: 24.10.2013 22:01

Dizel araç sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek. ÖTV ve MTV, araçların karbondioksit salınımına göre yeniden düzenleniyor.

Hali hazırda araçların vergisi motor gücü ve aracın yaşına göre hesaplanıyor. Büyük motorlu taşıtlar için çok, küçük motorlular ise az vergi ödeniyor.

Fakat artık öyle hesaplanmayacak. Maliye Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu bütçe kanun tasarısında çarpıcı bir detay yer aldı. Bakanlık, Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi için yeni bir standart getirmeyi teklif etti. Kriter, "Kirlettiğin kadar öde"…

Otomobil veya ağır vasıtaların egzozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek.

Otomobil veya ağır vasıtaların egzozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek.

Detay: Buna göre en çok vergiyi dizel araç sahipleri ödeyecek. Çünkü karbondioksit salınımı en yüksek araçlar, dizeller. İkinci sırada benzin. Üçünsü sırada ise LPG yer alıyor...

Eski nesil teknolojiye sahip dizel araçlar için durum çok daha vahim. Çünkü bir arabadan çok kömür sobası gibi etrafı sise dumana boğuyorlar.

Detay 2: Yeni sistemde büyük araç sahiplerinin ödeyeceği vergiler yine yüksek olacak. Mesela aracınız dizel yakan bir jip ise, benzin tüketen jip'lerden daha fazla verginiz olacak, bu durum dizelin avantajını azaltacak.

Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan bu vergi sistemi sayesinde çevre konusunda önemli mesafe kat edildi.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

başka nasıl soyuluruz förmülünüde bulmuşlar resmen soygun bu başka bişey değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 24.10.2013 23:57
Ultraslan   Hasan Ultraslan Hasan

Özel otolar,Dünya'nın katili,ne kadar vergi öderlerse ödesinler,hiç acımam vallahi,illâ ki özel oton mu olacak? Çek cezanı madem...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır5
cevapla 24.10.2013 23:34
ben ben

Aynı motor hacmine sahip bir dizel motorun CO2 salınımı benzinli motordan %20-30 daha düşüktür. Açıp bir araba teknik kataloğuna bakıp öyle haber yapın. Dizel motorlar daha verimli bir yanma yaptıkları için yakıt tüketimi de CO2 salınımı da düşüktür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 24.10.2013 23:16
ben1 ben1

ben nickli arkadaşım;
evet doğrı dizellerin co2 salınımı azdır lâkin onlar karbonmonoksit kükürt silis vb... gibi hatırlayamadığım bileşikleri partiküller halinde salınım yaptığından çevreye zararı daha çoktur. Avrupa dizellerinin neredeyse hepsinde partikül filtresi vardır. saygılar sevgiler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.10.2013 15:05
sakman sakman

Bi bu eksikti, tam oldu şimdi.. Mazot çok ucuz zaten

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.10.2013 23:09
zinedine zinedine

avrupa ülkelerinde CO2 emisyonu belli bir değerin altında ise araçlardan vergi alınmıyor. biz de ise az emisyon çok emisyon farkı yok. hepsinde fazla fazla alınıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.10.2013 23:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.