X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çılgın projeye çılgın santral
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çılgın projeye çılgın santral

  • Giriş Tarihi: 24.10.2013

Çılgın proje Kanalİstanbul, Türkiye'nin elektrik sorununu çözecek. Ekonomist Fikret Bizimcan, 14 bin adet sualtı elektrik türbini ile yılda 56 bin megavatlık elektrik üretecek projeyi Enerji Bakanlığı'na sundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de açıkladığı ve 'çılgın proje' olarak adlandırılan Kanalİstanbul'un Türkiye'nin elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacak bir yapıya dönüştürülmesi için proje üretildi. Kanadalılar'ın derin denizde uyguladığı ve Cebelitarık Boğazı'na kurulması için de çalışmaların başlatıldığı sualtı türbin elektrik santralının benzerinin, Kanalİstanbul'a kurulması durumunda yılda 56 bin megavat/saat elektrik üretilecek. Türkiye'nin halen kurulu gücü ise 52 bin 300 megavat seviyesinde. Kanalİstanbul'un uzunluğunun 45 ya da 56 kilometre olması planlanıyor. Kanal'a, 625 metre aralıklarla her birinde 175 türbinin olacağı 80 santral, toplam 14 bin türbin taşıyacak. Elektrik üretimi için suyun akış gücünden yararlanılacak.ENERJİ BAKANLIĞI BİLGİ ALDI

Ekonomist Fikret Bizimcan'ın patentini aldığı proje, Başbakanlık ve bakanlıklara gönderildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıkları'nın özel ilgi gösterdiği projeyi SABAH'a anlatan Bizimcan, "Açılacak kanalın 45-55 kilometre uzunluğunda, 150 metre yüzey ve 120 metre taban genişliğinde olacağı, derinliğinin de 25 metreyi bulacağı belirtiliyor. Bu durumda, Karadeniz ve Marmara'nın muhteşem alt ve üst akıntı gücü elektrik enerjisine çevrilebilir. Bu sistem her denizde uygulanabilir. Ancak, Kanalİstanbul'a inşaat aşamasında kurulması yatırım maliyetini azaltır" dedi.

TEK BAŞINA YETER

Projenin Türk Patent Enstitüsü'nde Mayıs 2011'de '2011/04331' numara ile patent altına alındığını söyleyen Bizimcan, şöyle konuştu: "625 metrelik mesafeler suyun akış hızını kesmemesi için düşünüldü. 14 bin adet türbin sualtı oluklu olacak. Bunların 80 santral şeklinde kurulması halinde yılda 56 bin megavatlık elektrik enerjisi üretilmesi mümkün. Türkiye'nin şu andaki kurulu gücü 52 bin 300 megavat. Yani bu proje gerçekleşirse Türkiye'nin tüm elektrik ihtiyacını karşılar." Fikret Bizimcan, türbinlerin Türkiye'de yapılmasının da mümkün olduğunu vurgulayarak, "İşin güzel tarafı bu teknoloji denizlerimizde ve akarsularımızda da kullanılabilir" diye konuştu. Bizimcan, projenin Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'ne Başbakan'a sunulmak üzere teslim edildiğini belirterek, "İlgili bakanlıklar projeyi gördü ve olumlu buldu" dedi.

AMAZON KADAR SU AKIYOR
Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na giren üst akıntı suyu miktarı, 2009 ölçümleri ile 260 kilometreküp/ yıl seviyesinde. Marmara'dan Karadeniz'e ise 123 kilometreküp/ yıl su gidiyor. Bizimcan "Karadeniz'den Marmara'ya akan su Tuna Nehri'nden 57 kilometreküp/yıl fazla. Dünyanın en büyük nehri olan Amazon'un 378 kilometreküp/ yıl olan suyunun debisi ile karşılaştırıldığında İstanbul Boğazı'nı dünyanın en önemli nehirlerinin seviyesine getirir" dedi. Bizimcan, kanalın genişliğinin 150, derinliğinin de 25 metre olması durumunda buradan geçecek suyun hızının çok yüksek olacağını vurgulayarak "Bu enerji üretimi için uygun" diye konuştu.


kalan karakter 1000

barkalakis barkalakis

bu proje önce istanbul bogazinda deneme amaci ile denensin olumlu sonuc alinirsa bunun büyük kanal projesinde hayata gecirilmesi daha uygun olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır5
cevapla 24.10.2013 16:18
baltacı mehmet baltacı mehmet

..Doğu Anadoludan herhangi bir akarsuyu, İç Anadolu'ya suni bir ırmakla akıtırsak,kod farkından dolayı aynı sonucu alabiliriz..hem Kanal İstanbul gibi ,Türkiyenin geleceğini yatıracağımız pahalı bir yatırıma da gerek kalmaz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır22
cevapla 24.10.2013 11:09
Ali Ali

Allaha cok Sükür bu Proje Kanalistanbul yapilirken uygulansin Tek masraf oluyor onun icin bir an önce Onaylasin evet bu Proje Dogru bir karar bunu dile getirene sunana Allah yardimcisi olsun en azinda disariya giden para ülke Ekonomisine büyük kazanc saglamis olur Türkiyenin üc Tarafi Denizlele bagli ama bunlardan Elektrik üretemiyoruz cok basit Denizden bir boru ile suyu yukardan asagi birak Elektrik üret örnek yapan ülkeler var

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır5
cevapla 24.10.2013 11:00
Zerzevat Zerzevat

Peki elektrikte ucuzlayacakmı ? bi işaret yapıcaktımda klavyede öle bi tuş yok:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 24.10.2013 14:09
Denizlerin Mahkumu Denizlerin Mahkumu // İSTANBUL

Hayal mayal ama güzel!

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 24.10.2013 10:59
lütfü lütfü

BU PROJEYİ VAR OLAN İSTANBUL VE ÇANAKKALE BOĞAZLARIN DA UYGULASAK NE KADAR ELEKTRİK ÜRETİRİZ ACABA.?????????????

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 24.10.2013 10:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.