X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Arsa mirasını aile şirketleri yönetecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Arsa mirasını aile şirketleri yönetecek

  • Giriş Tarihi: 29.10.2013

14 milyon hektarlık tarım arazisini ekonomiye kazandıracak toplulaştırma tasarısında sona gelindi. Ocakta yasalaşması hedeflenen tasarıyla 17 milyarlık kayıp önlenecek

Türkiye'de tarım arazilerinin verimli kullanımını engelleyen miras yoluyla bölünmenin önüne geçecek "arazi toplulaştırma"yla ilgili yasa çalışmasında sona gelindi. Binlerce çiftçi aileyi yakından ilgilendiren ve beş ay önce Meclis'e gönderilen tasarının en geç Ocak 2014'e kadar yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Tasarı kanunlaşırsa, Türk tarımında yeni bir sayfa açılacak. Tasarı, her kardeşin kendi arsasını ekmesini değil, büyük çaplı arazilerin aile şirketleri tarafından yönetilmesini hedefliyor.

HASATTAN HİSSE ALINACAK

Tasarıya göre, tarımsal araziler, bölgesel özellikler de dikkate alınarak 20 dönümün altında bölünemeyecek. Araziler, mirasçı çocuklardan tek bir kişiye devredilebilecekken, hissesinin devrini istemeyen aileler "şirketleşme" yoluna gidecek. Aile malları ortaklığı kurularak, herkes hakkı oranında pay alacak. Burada mirasçıların vergiden istisna tutulması da planlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in 2006'dan bu yana üzerinde çalıştığı tasarı kapsamında tarım arazilerinin birleştirilmesine ilişkin birçok tedbir alındı. Bugüne kadar 4 milyon hektara yakın arazi birleştirildi. Bakanlığın hedefi yılda 1 milyon hektarlık alanda toplulaştırma yaparak, 2023'e kadar bu rakamı 14 milyona ulaştırmak.

17 MİLYAR TL'lİK KAYIP

Türkiye'de 24 milyon hektarlık tarım arazisinin 2 milyonu bölünme nedeniyle kullanılamıyor. Bunun ekonomiye maliyeti 17 milyar TL. Tarımsal işletmelerin ortalama büyüklükleri 60 dönüm. Oysa İngiltere, Fransa gibi ülkelerde bu rakam 400 dönümün üzerinde. Türkiye'de 2 Bursa büyüklüğünde arazi atıl durumda.

'Toprak ağaları yasaya engel oluyor'
SABAH'a konuşan Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, söz konusu düzenlemeyi sonuna kadar desteklediklerini belirtti. Tarımsal arazilerin 140 dönümün altında bölünmemesi gerektiğini ifade eden Yetkin, Türkiye'de var olan yapı nedeniyle böyle bir düzenlemenin uygulama aşamasında zorluklar yaşanacağını vurguladı. Yetkin, şöyle konuştu: "Tarımsal araziler parçalandıkça parçalanıyoruz. AB ortalaması 140 dönüm civarındayken Türkiye'de 60. Meclis'te bekleyen düzenleme Türk tarımı açısından kritik öneme sahip. Ne var ki Türkiye'deki bazı toprak ağaları ve aşiret liderleri bu yasayı istemiyor. Çünkü çıkarlarına ters düşüyor. Bu kadar gecikmesinin nedeni budur. Oysa tarımsal üretimin artması bu yasaya bağlı."

Arazi satışında öncelik sınırdaşın
Hali hazırda Meclis'te bulunan ve en geç Ocak 2014'e kadar yasalaşacağı ifade edilen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımına İlişkin Yasa Tasarısı ile arazilerin miras yoluyla bölünmesi yasaklanacak. Yasa tasarısından dikkat çeken düzenlemeler ise şunlar:
Tarımsal arazisi bulunan mirasçılara vefatın ardından kendi aralarında anlaşmaları için bir yıllık süre tanınacak.
Bu süre sonunda araziler mirasçılardan tek bir kişiye devredilebilecekken, aile şirketi vasıtasıyla da işletebilecek.
Hisselerini tek bir kişiye devretmek istemeyen aileler, tarımsal arazi için "aile malları ortaklığı" kurabilecek.
Anlaşmaya varılamaması durumunda tarımsal işletmenin kullanıcısını mahkeme belirleyecek.
Tarımsal araziler için devir işlemlerinden damga vergisi, harç gibi masraflar alınmayacak. Ayrıca faizsiz kredi de kullanabilecek.
Düzenlemeyle tarlalarda 20, dikili arazilerde 5, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 3 dönümün altında bölünme olmayacak.
Mirasçıların anlaşmazlık nedeniyle araziyi satış işleminde öncelik, sınırdaş arazinin sahibine verilecek.

kalan karakter 1000

K U Z E Y L İ K U Z E Y L İ

Şimdi akliniz başiniza geldi,,,,yazik yazik.....ama zararir neresinden dönersen kardir....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.10.2013 08:27
Vatandas Vatandas

Yillardir ilgisizlik, kisisel cikar ve bilgisizlik Turkiyeyi hep geride brakti, cok sukur bu hukumet hepsini tespit edip birer birer netice aliyor , her alanda icraat yapan ekibi var, Ama daha cok yapilacak isler var, simdi sikyaet edenler zamaninda bunlari neden yapmadi? Bunlar zamaninda yapilsaydi simdi Turkiye ilk onda coktan olmustu zaten .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.10.2013 08:24
fvz fvz

tarımsal teşvik ve kolaylıklar belli ölçekte olanlara sağlansa yasaklamadan daha etkili olmaz mı? neden inatlaşmayı ve yasaklamayı çok seviyoruz. iyiyi teşvik eden kolaylaştıran yolları tercih etmeliyiz. öbür türlü uygulaması olmayan mevzuat çöplüğüne dönüyor ülke. zira maliyeti bir bilgisayar ve bir yazıcı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.10.2013 06:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.