X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Barzani'den barış payı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Barzani'den barış payı

  • Giriş Tarihi: 22.11.2013 15:03

Kuzey Irak'ta enerji devi Exxon Mobile ile 6 sahada petrol arayacak olan TPAO, Barzani yönetiminden 6 saha daha istedi. Barzani, Diyarbakır'daki tarihi buluşmanın ardından Çoman, Halakan, Erbet blokları için Türkiye'ye olumlu cevap verdi. Böylece Türkiye bölgede en önemli enerji oyuncusu olacak.

Enerji devi Exxon Mobil ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Kuzey Irak'ta kurduğu Turkish Energy Company'nin (TEC) Konsorsiyum yetkilileri, Kuzey Irak'ta ilk kez sahaya indi. Kürt bölgesindeki 6 petrol blok sahasında EXXON ile ortaklık kuran TEC'in, bölgedeki Beşika, Pirmam, Betwata, Erbat Doğu, Kara ve Kush bölgelerinde EXXON Mobil ile yüzde 33 ortaklığı bulunuyor. Konsorsiyumu yetkililerinin, bölgedeki en karlı petrol sahası olarak tanımlanan Pirmam Blokunda incelemelerinde bulundukları, 2014'ün ilk çeyreğinde açılacak iki kuyu için yer tespiti yaptıkları bildirildi.


YERLERİ BELİRLENDİ

Kürt petrolleri içinde en karlı petrol bloku olarak adlandırılan Pirmam bölgesinde araştırma yapan konsorsiyum yetkililerinin, Pirmam'a bağlı Sartke ve Hacî Ahmed köylerinde önümüzedeki yılın ilk çeyreğinde kuyu açacakları öğrenildi. Bölgedeki uzmanlar her iki kuyudan günlük 700 bin varil petrol çıkarılıp nakledilebileceğini ifade ediyorlar.


ORTAK GÖRÜYORUZ

Bölgesel Kürt yönetiminin, TEC'in bölgedeki petrol sahalarına talip olmasından memnun olduğu ifade edilirken, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve Tabii kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami'nin, 'Türkiye'yi, K.Irak Kürt Bölgesi petrolü ve doğalgazı için sadece bir kanal olarak görmüyoruz, bir ortak olarak düşünüyoruz' dedikleri öğrenildi.


3 BLOKTA ÇALIŞMA VAR, 2016'DA DOĞALGAZ TAMAM

Enerji Bakanlığı ve TEC yetkililerinin 6 aydan buyana sürdürdüğü çalışmaların sonunda Türkiye'nin Çoman, Halakan, Hindren, Cebalkent, Pulhane ve Erbet bloklarına direk ve ortaksız talip olduğu kaydedildi. Barzani'nin Diyarbakır temaslarının hemen ardından Enerji bakanlığının 6 sahadan Çoman, Halakan, Erbet bloku için olumlu yanıt verdiği diğer 3 blok için fizibilite için çalışıldığı, en geç 17 Ocak tarihine kadar tamamlanacağı bildirdi. Zira TEC'in tek başına almak istediği 6 blok için Fransız enerji devi TOTAL'ın da talip olduğu bir çok Fransız yöneticiyi devreye soktuğu biliniyor. Türkiye'nin 3 bloku alması ve diğer 3 blokun onaylanmasıyla, TEC ortaksız tek başına bölgedeki en önemli enerji oyuncusu olacak. Başbakan ile görüşen Mesut Barzani ile de doğalgazda Türkiye ile anlaşama sağlandığı ve 2016 'da 12 milyar metreküp doğal gaz sağlanabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Yeni Şafak

kalan karakter 1000

ahmet006 ahmet006

Helal olsun başbakanım, Türkiyem seninle hayat buldu. Allah yolunu açık etsin. Daima senin destekçininiz!

Aynı Görüşte misiniz?
evet100
hayır39
cevapla 22.11.2013 17:33
misafir misafir

barzaniyi ve yapılan pazarlıları şirin gösterme çabaları hepsi yalan dolan

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır88
cevapla 22.11.2013 17:18
kalem kalem

ALLAH MEMLEKETİMİZE GAYRET VERSİN
GELİNEN AŞAMA GÜZEL
HANİ KOMŞUMUZ KALMAMIŞTI
VARMIŞ VE BİZİMLE VARLAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 22.11.2013 16:45
mehmet ali bilgin mehmet ali bilgin

solcular ve çapulcular nerelerini yırtarlarsa yırtsınlar kuzey ırak petrolü kısa zamanda Türkiyeden sorulacak..

Aynı Görüşte misiniz?
evet122
hayır42
cevapla 22.11.2013 16:18
sayman 1 sayman 1

Kandan beslenenler çok rahatsız

Aynı Görüşte misiniz?
evet114
hayır27
cevapla 22.11.2013 15:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.