X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tüketici artık resmen kral
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tüketici artık resmen kral

  • Giriş Tarihi: 28.11.2013

Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı "Tüketicinin Korunması Kanunu" tüketiciyi kral yapacak. Yasa, paket turdan ayıplı mala, kart aidatından kapıdan satışa kadar yeni haklar içeriyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun"u onaylamasıyla 76 milyon tüketici için yeni dönem başladı. Tüketicilerin hayatını sil baştan değiştirecek önemli yenilikler içeren yasayla tüketici, satıcının velinimeti bir yana adeta kralı oldu. Yasayla haksız şartlar hükümsüz sayılırken krediler, kredi kartları, konut satış sözleşmeleri, ayıplı malın iadesi ve reklam gibi birçok alanda, tüketici hakları yeniden tanımlandı.

YENİ DÜZENLEME NE GETİRİYOR?


* TÜKETİCİ KREDİSİ: Tüketici, bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisinden 14 gün, taksitle satış sözleşmesinden de 7 gün içinde cayabilecek.
* ÜCRETSİZ KART: Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorunda olacak.
* KONUT KREDİSİ: Konut kredisinde erken ödeme tazminatı, kalan vade sayısı 36 ayı aşmayan kredilerde, erken ödenen tutarın yüzde 1'ini geçemeyecek. Tüketicinin açık talebi olmaksızın krediyle ilgili sigorta yaptırılmayacak.
* AYIPLI MAL VE HİZMET: Satın alınan malın ayıplı olduğu anlaşıldığı takdirde 15 gün içinde iade edilebilecek. Tüketici aldığı malı iade ettiğinde parasını geri alma, ayıp oranında indirim ve ücretsiz onarımı seçeneğini talep edebilecek.
* SATIŞTAN KAÇINMA: Mağazanın herhangi bir yerinde bulunan ve üzerinde örnektir veya 'satılık değildir' ibaresi bulunmayan bir malı mağaza sahibi satmak zorunda.
* TAKSİTLİ SATIŞLAR: Satıcı, fiyatı ve ödeme şeklini yazılı olarak tüketiciye bildirmek vermek zorunda.
* KAMPANYALI SATIŞ: Basın yoluyla duyurulan tüm kampanyalarda satıcı taahhütleri yerine getirmek zorunda.
* KAPIDAN SATIŞ: Tüketici 7 günlük muayene ve tecrübe süresi sonunda ürünü kabul etme veya hiçbir gerekçe göstermeden iade etme hakkına sahip.
* İNDİRİMLİ SATIŞ: İndirimli olarak satılan mal ve hizmetin indirimli satış fiyatı, önceki fiyatı ve indirim oranı etiketlerde gösterilecek.
* GARANTİ BELGESİ: Sanayi mallarına garanti belgesi düzenlenecek. Garanti süresi içinde malzeme, üretim ve işçilikten kaynaklanan arızalarda tüketici para ödemeyecek. Garanti süresi içinde sık sık arızalanan ürünün değiştirilmesi istenebilecek.
* KONUT SATIŞLARI: Tüketici, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayabilecek. Ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçemeyecek. Teslimata kadar tüketici herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı olacak.
* KONUT FİNANSMANI: Konut finansmanı sözleşmesi yazılı olarak kurulmadıkça geçerli olmayacak.
* KAPAMA TAZMİNATI: Erken ödeme tazminatı vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1'i, 36 ayı aşanlarda ise yüzde 2'yi geçemeyecek.
* CAYMA HAKKI: Tüketici, herhangi bir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden krediden 14 gün, taksitle satıştan ise 7 gün içinde cayabilecek.
* HAKSIZ ŞARTLAR: Sözleşmelerde yer alan haksız şartlar hükümsüz olacak.
* AYIPLI MALAR: Tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı kabul edilecek.
* İNTERNETTEN SATIŞ: İnternet ve telefon üzerinden yaplan mesafeli satılarda mal ya da hizmetin teslimi 30 günü aşamayacak. Bu satışlardaki 7 günlük cayma hakkı süresi ise 14 güne çıkarıldı.
* DEVRE TATİL: Devre tatile konu taşınmazın inşa edileceği arsa için yapı ruhsatı alınmadan tüketicilerle ön ödemeli devre tatil sözleşmesi yapılamayacak.
* PAKET TUR: Paket turda yaptırımlar artırıldı. Tur sözleşmesi kurulmadan önce ön bilgilendirme zorunluluğu getirildi. tüketicilere sözleşmeden dönme hakkı verildi. Şirket sözleşme şartını yerine getiremezse tüketicinin zararını ödeyecek. Tüketici sunulan alternatif turu kabul etmeme hakkına sahip olacak.
* HAKEM HEYETİ: İl ve ilçe merkezlerinde en az bir tüketici hakem heyeti oluşturulacak. Değeri 2 bin liranın altındaki uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri, 3 bin liranın altındaki uyuşmazlıklarda il hakem heyetleri yetkili olacak. Büyük şehirlerde ise 2-3 bin lira arasındaki uyuşmazlıklarda il hakem heyetlereine başvuru zorunlu olacak.
* TAKLİT ÜRÜN: Yiyecek taklidi olan ve özellikle çocuklar tarafından ağıza alındığında ya da yutulduğunda zarar verebilecek ürünlerin üretilmesi ve ithalatı yasak.

kalan karakter 1000

awer awer

esnafa yazık hiç satıcıyı koruyan bir kanun yok yakında tekel olan bir kaç firmaya herkes muhtaç kalacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.08.2015 15:24
tülin tülin

süper abiiiiii

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 25.02.2014 18:59
harika cankaya harika cankaya

bunlar hava cıva.sıkıysa gerekce gostermeden mal iadesini de getirsinler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır6
cevapla 29.11.2013 14:19
 esnaf esnaf

tabi malı satan değilsin bizim millet bunukendi lehine nasıl kullanır anlatayım mı mağza mağza gezer 6 günde bi aldığı malı iade eser

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 13.11.2014 13:47
fvz fvz

çok az şeyin değiştiğini hep beraber göreceğiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 29.11.2013 06:00
esnaf esnaf

Tüketici zaten kral gibiydi şimdi esnafı tüccarı iyice ezecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır22
cevapla 28.11.2013 10:32
osman osman

tüccara birşey olmaz da olan ancak küçük esnafa olur yine...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 04.01.2015 18:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.