X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sigarada ÖTV satrancı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sigarada ÖTV satrancı

  • Giriş Tarihi: 3.12.2013

Sigaradan bütçeye 22 milyar liralık hedef koyan Maliye, 2 liraya varan indirim furyasını takibe aldı. Bakanlık, fiyat artışı isteyecek

Sigara şirketlerinin çok sayıda markada 50 kuruştan başlayarak 2 liraya kadar indirime gitmesi Maliye'yi harekete geçirdi. Maliye Bakanlığı ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü, makul bir neden olmaksızın fiyat indirimine giderek devleti vergi kaybına uğrattıkları gerekçesiyle sigara firmalarını yakın takibe aldı. Maliye yetkilileri, fiyatları eski seviyesine yükseltmeleri için firmalarla görüşme yapacaklarını, sigaraya yeni bir vergi zammının en son çare olarak düşünüldüğünü söyledi.

TİRYAKİ SEVİNDİ

Bazı sigara firmaları fiyat indirerek satışlarını artırırken, ÖTV gelirindeki düşüş nedeniyle Maliye sektörü mercek altına aldı. Maliye'den üst düzey bir yetkili, "Bizim tarafta sadece izleme süreci devam ediyor. Sigara firmaları üretip dağıtıcıya satınca ÖTV doğuyor. Dağıtıcı firmaların mal çekilişleri var mı yok mu, onları izliyoruz" diye konuştu. Firmalar, çok sayıda markada 50 kuruş ile 2 lira arasında değişen indirimler yaptı. Paket başına 50 kuruşluk indirim 41 kuruşluk vergi kaybına neden oluyor. Bu rakam 2 liralık indirimde 1.64 liraya çıkıyor. Maliye, 2014 yılı için sigaradan ÖTV gelir hedefini 22 milyar lira olarak belirlemişti. Ancak indirimle hedef zora girdi. Sigarada paket başına 3.22 lira asgari maktu, 9.2 kuruş maktu ve yüzde 65.25 nispi olmak üzere 3 çeşit ÖTV bulunuyor. Yetkililer, "Firmalar, asgari maktu yükselsin pahalı grupta kar edilsin istiyor. Ancak böyle bir artış ucuz sigaralarda yeni zam dalgasına yol açacaktır. Bu durumda kaçakta artış olabilir. Firmalarla görüşür orta yolu buluruz" değerlendirmesini yaptı.

kalan karakter 1000

sana ne sana ne

hangi markaya 2 lira indirim gelmiş? ayrıca 2 lira indirimde 1.64 lira vergi kaybı nedir, böyle bir oran mı olur?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.12.2013 10:37
tamerhan tamerhan

İnsanlar sigara içmesin diye fiyat artırmak bir önlem değil. Zaten sigara içenlerin %80 i kaçak sigara içiyor. Kaçak sigaraya teşvikten başka bir işe yaramıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 03.12.2013 09:44
sinan sinan

o sigaranın hesabını seçimde görürsünüz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2013 09:21
serkan serkan

ya yeter artık her şeyden vergi lpg 3 lirayı geçti hiçbir hükümet bu kadar acımasız olmadı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2013 09:15
mazhar mazhar

Bir sigaradan %70 gibi vergi alınıyor diğer alkol vs. diğer alına ötv öiv bunları söylemeye gerek yok kdv hakeza..Kimse bu ülke zengin demesin vergilerle kalkınan üretimi az tüketimi çok olan bir ülkeyiz..Vergilerde olmasa ne olacak desene halimiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2013 08:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.