X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakan Şimşek kesin rakamı açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakan Şimşek kesin rakamı açıkladı

  • Giriş Tarihi: 4.12.2013 15:00

Maliye Bakanı Şimşek, Varlık Barışı'nın kesin sonuçlarını açıkladı.

Maliye Bakanı , Varlık Barışı'nın kesin sonuçlarını açıkladı. Şimşek, uygulama kapsamında bugüne kadar ülkeye 10,5 milyar lira tutarında kaynağın geldiğini ve 209 milyon lira verginin tahsil edildiğini bildirdi.

Şimşek, ekonominin uzun zamandır gündemi olan son Varlık Barışı uygulamasının kesin sonuçlarını AA muhabirine açıkladı.Düzenlemenin amacının gerçek veya tüzel kişilere ait olup, yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının ekonomiye kazandırılması ve taşınmazların kayda alınmasını sağlamak olduğunu anlatan Şimşek, uygulamanın hem devletin hem de vatandaşların yararına
olduğunu söyledi.

Uygulama kapsamındaki varlıklar için bildirim ve beyan süresinin 29 Mayıs 2013 tarihinde başladığını ve 31 Ekim 2013 tarihinde sona erdiğini anımsatan Şimşek, beyan edilen varlıklar üzerinden yüzde 2 oranında verginin tahsil edildiği bilgisini verdi.

Bakan Şimşek, Varlık Barışı ile bir vergi avantajının da sağlandığını belirterek, bildirim veya beyana konu olan tutarların, 29 Mayıs 2013 tarihinden
sonra başlanılan ve 1 Ocak 2013 tarihinden önceki dönemlere ilişkin incelemeler veya takdire sevk işlemleri üzerine bulunan matrah farklarından mahsup edilebildiğini ifade etti.

Sonuçlar


Uygulama kapsamında tahakkuk eden vergilerin son ödeme süresinin 30 Kasım'da dolduğunu aktaran Şimşek, sonuçların ise şöyle olduğunu açıkladı:"Uygulama sonucunda toplam 69 milyar 807 milyon 327 bin lira varlık beyan edildi. Bu kapsamda 1 milyar 396 milyon 147 bin lira vergi tahakkuk ettirildi ve bu tutarın 209 milyon 169 bin lirası tahsil edildi. Dolayısıyla beyan edilip, şu ana kadar Türkiye'ye getirilip vergisi ödenen tutar 10,5 milyar lira. Bu varlıkların yüzde 90,4'ü (63 milyar 101 milyon 942 bin lira) vergi dairelerine doğrudan, yüzde 9,6'sı ise (6 milyar 705 milyon 384 bin lira) banka ve aracı kurumlara beyan edildi."

"Vergisini ödemeyenlerin peşinde olacağız"


Şimşek, dünyanın içinde bulunduğu konjonktür de dikkate alındığında, yapılan çalışmanın önemli olduğunun altını çizdi. Beyan üzerine kendilerinin bir sınırlamasının söz konusu olmadığını belirten Şimşek, "Uygulamadan yararlananlara teşekkür ediyorum ancak bildirimde bulunup da gereğini yapmayanların peşinde olacağız. Ortaya çıkan verginin tahsilatı için, herhangi bir alacakmış gibi takibini yapacağız" ifadelerini
kullandı.
kalan karakter 1000

velit velit

Beşeri ilimdir.Sosyaldır.para gelsin de nerden gelirse gelsin değildir.Sayısal hesap matematik değildir.helal kazanç temiz yaşamdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır2
cevapla 04.12.2013 15:35
velit velit

vergisini ver berektli olsun.helal kazanç, çalış, övün, güvenle başla

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır4
cevapla 04.12.2013 15:31
Ali Ali

bedelli askerlik ile bu rakam katlanmali. artik askeriyeye harcanan para egitime, sagliga aktarilmali.. cok cektik yillardir, sag olsun Basbakanimiz bu isi de cözdü

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır8
cevapla 04.12.2013 15:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.