X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Köylü de 'arazi bölünmesin' diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Köylü de 'arazi bölünmesin' diyor

  • Giriş Tarihi: 6.12.2013

Arazi toplulaştırma projesine köylü de sahip çıktı. Tarım Bakanlığı'nın anketine katılan çiftçi ve muhtarların yüzde 74.6'sı arazilerin miras yoluyla bölünmesine karşı

Tarımda büyük çaplı üretim ve endüstrileşmeyi engelleyen arazilerin miras yoluyla bölünmesine, köylüler de karşı çıktı. Arazi toplulaştırma projesi kapsamında Anadolu'da çalışmalar yürüten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 81 ilde 50 bin 831 muhtar ve çiftçiyle anket yaptı. Ankete katılanların yüzde 74.6'sı miras kalan tarım arazilerinin bölünmesine karşı çıktı. Köylülerin yüzde 71'i ise çözümün toplulaştırmada olduğunu belirterek, "Miras kalan araziler, hissedarların birinde toplanmalı" dedi. Katılımcıların yüzde 60'ı da bedel karşılığında arazisini elden çıkarmaya razı olduğunu belirtti.

ARAZİ BAŞINA 6 MİRASÇI

Türkiye'de bir tarım arazisinin ortalama 5.8 mirasçı var. En fazla mirasçı ise 6.9 kişi ortalama ile İç Anadolu Bölgesi'nde. Ankette "kardeşler arasında mirası nasıl paylaştınız?" sorusuna katılımcıların yüzde 45'i "kızlar ve erkekler arasında eşit" yanıtını verirken, yüzde 14.4'ü erkeklere daha fazla pay verildiğini belirtti. Yüzde 34'ü ise miras dağılımı yapılmadığını söyledi. Ankete katılanların yüzde 22.7'si toprağı çocuklarının gelecekteki tek geçim kaynağı olarak gördüğünü ifade etti. Katılımcıların yüzde 76.4'ü toplulaştırmada hisseleri devralacak kişinin köyde yaşaması gerektiğini düşünüyor. Yüzde 25'i de bu mirasçının bizzat tarımsal üretim yapıyor olmasını şart koşuyor.

kalan karakter 1000

fvz fvz

yasaklamak çare değil. toplulaştırılmış yada belli bir büyüklükteki araziler cazip teşvik almalı ki kolaylaştıran olalım.kolayından olsun.zorla olmaz olmaz. ama tek bildiğimiz de o yol.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 06.12.2013 05:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.