X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankaların yeni oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankaların yeni oyunu

  • Giriş Tarihi: 11.12.2013 15:35

Bankaların sigorta oyunu vatandaşları çileden çıkardı! Bankalar, kredi başvurusu onaylanan müşterilerine, sigorta şartı koşuyor. Kredi başvurusu onaylanan kullanıcılar “Sigorta yaptırmazsanız kredinizi kullanamazsınız” yanıtıyla karşılaşıyor.

Şikayetvar'ın haberine göre: Bankalar her geçen gün yeni bir gelir kapısı sağlıyor. Kredi kullanmak isteyen vatandaşların başvurularına olumlu cevap geldikten sonra bir şartla deniliyor ve sigorta yapılması zorunlu tutuluyor. Her bankaya ait farklı sigorta ve poliçelerle karşılaşan tüketiciler, sunulan hizmet aynı olsa da fiyat politikasının bankalar arasında değişim gösterdiğini, istemedikleri halde zorla sigorta yapıldığını belirtiyor.

Bazı vatandaşlar sigorta ücretini ödemek istemediği için kredi kullanamıyor, bazıları da yıllar sonra her ay düzenli sigorta bedeli ödediğinin farkında varıyor. Bankaların haksız kazanç elde ettiğini belirten tüketicilerin şikayetleri şöyle:


"KREDİ DESTEK SİGORTASINA 837 LİRA ZORUNLU ÜCRET!"

"Edirne İpsala şubesinden tüketici kredisi için başvuru yaptım. Kredimin onaylandığı haberi geldi, fakat illa pahalı olan sigortayı yaptırmam istendi. Eğer sigortayı yaptırmazsam onaylanan kredimi veremezlermiş, yoksa yok. Çok yanlışsın ey banka! Kredi destek sigortası adı altında 837 lira masraf talep ediyorlar bu sigorta hayat sigortası da değil. Neden zorla sigorta yaptırıyorum? Ayrıca 5 yıllık toplu ücretini kesiyorlar. Benim gibi mağdur olan birçok insan var."


"HAYAT POLİÇESİ ADI ALTINDA 500 LİRA ÖDEMEK ŞART! "

"Bankadan tarafından kullanmış olduğum kredi için özel bir poliçe adı adında yüklü miktarda para çekiliyor. Ancak bu poliçeler ile ilgili tarafıma bilgilendirme gereği duyulmuyor. İnsanlar sizden ihtiyaçları doğrultusunda kredi kullanıyor, ancak siz onlardan her yıl 500 TL Poliçe hazırlayarak mağdur durumda bırakıyorsunuz. İnsanlardan zorunludur deyip bu paraları tahsil etme yetkiniz kanunlarca yoktur"


"HABERSİZ SİGORTA YAPTILAR 10 YIL BOYUNCA 444 LİRA ÖDEME YAPACAĞIM"

"Kastamonu şubesinden çektiğimiz konut kredisinin 1 yıl sonra öğreniyoruz ki her yıl zorunlu yangın ve hayat sigortası yapılmış. 2 yıldır her ay 444 lira ücret ödüyorum. Kredim 10 yıl devam edecek. Bize krediyi çekerken hiç böyle bir şeyden bahsedilmedi. Sadece DASK adı altında belli bir meblağda deprem sigortası var denildi. Şimdi şubeye gidip konuştuğumuzda sözleşmeyi imzalarken her yıl yaptıracağımıza dair imza attığımızı söylüyorlar ve yaptırmak istemediğimiz halde zorunlu diyerek şart koşuyorlar. Şikayetçiyim ve zorla sigorta yaptırmak istemiyorum. Sözleşmeleri iyi okuyun."


"HAYAT SİGORTASI VE DASK İÇİN 800 LİRA MASRAF!"

"Bankanın Esenyurt şubesinden konut kredisi çekmek istedim. Personel bana "Hayat sigortası ve DASK mecburi, herkes yaptırmak zorunda" dedi. Benden 800 lira ücret istendi. Ben bu sigortaları yapmak istemedim ve kredimi kullanamadım.

kalan karakter 1000

mustafa mavi mustafa mavi

musluman ulkede yaşıyoruz ama her taraf banka nasıl bir tezattır bu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.04.2014 18:19
Gizli Belge Gizli Belge

Sayın BANKACI arkadaş bahse konu adresteki görüşler tarafıma aittir.Ben sigorta yapılmaması taraftarı değilim.Ancak konunun iç yüzü pahallı olan kredi destek sigortasıdır.Buda çekilen kredi miktarının hemen hemen %9 unu tekabül ediyor.Saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.12.2013 20:42
BANKACI BANKACI


HALKBANKASINDA 3 YILLIK KREDİNİ 1 YIL SONRA KAPATSAN BİLE KALAN 2 YILLIK SİGORTANININ İADESİNİ ALAMIYORSUNUZ PÖLİÇELERİ İSE SİZ GÖSTERMİYORLAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 11.12.2013 17:43
BANKACI BANKACI

peki soruyorum size o kişi vefat ettiğinde hayat sigortası yaptırmadıysanız kredi kapaması için gerekli parayı nereden alıcaksınız?

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır5
cevapla 11.12.2013 17:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.