X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Devlet 15 bin dolar maaşla eleman arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Devlet 15 bin dolar maaşla eleman arıyor

  • Giriş Tarihi: 12.12.2013 11:06 Güncelleme Tarihi: 12.12.2013 14:37

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, yeni arama faaliyetlerinde görevlendirmek üzere yüksek maaşla personel istihdam edecek.

TPAO, ezber bozan yeni arama faaliyetlerinde görevlendirmek amacıyla özellikle yurt dışındaki personeline yüksek maaş ödeyecek. TPAO, yurt dışında 15 bin dolara çıkabilecek miktarda maaş verebilmenin hesabını yapıyor.

Star gazetesinden Ercan Baysal'ın haberine göre; Türkiye cari açığı azaltmak amacıyla petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına hız verirken, enerji yönetimi personel politikasında değişikliğe gidiyor. Kamuda enerji sektöründe çalışan mühendisler başta olmak üzere nitelikli personel elde tutulacak. Özel sektörün 10 bin dolardan başlayan tarifesine cevap vermek amacıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı da (TPAO) kesenin ağzını açıyor. TPAO ezber bozan yeni arama faaliyetlerinde görevlendirmek amacıyla yetişmiş mühendislerini özel sektöre kaptırmamak için özellikle yurt dışındaki personeline yüksek maaş ödeyecek. Beyin takımı olarak adlandırılan yetişmiş çok sayıda mühendisini geçmiş yıllarda özel sektöre kaptıran TPAO, yeni dönemde yurt dışında 15 bin dolara kadar çıkabilecek miktarda maaş verebilmenin hesabını yapıyor. Edinilen bilgilere göre Libya'daki petrol arama faaliyetleri için bu ülkeye 7 bin dolar maaşla mühendis gönderildi.


SAHAYA İNEN KAZANIYOR

Sahada çalışan bir mühendise ortalama 6 bin liraya yakın maaş verildiğini aktaran TPAO'ya yakın bir kaynak, "Petrol, doğalgaz ve kaya gazı sondaj ve çıkarma faaliyetleri için yetişmiş insan gücünü elimizde tutmamız gerekiyor" dedi. Türkiye genelinde geçen yıl sonu itibariyle 4 bin 706 personeli bulunan TPAO'da yaklaşık bin 500 mühendis ve yönetici kadrosunda kişi görev yapıyor. Yurt dışında ise yetişmesi amacıyla 300 civarında personelin eğitim ve öğrenim süreci devam ediyor. TPAO'da bir mühendis 3 bin 500 lira civarında maaş alıyor.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

Türkan Sezer Türkan Sezer

Dumlulu ile aynı görüşteyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.12.2013 13:29
Türkan Sezer Türkan Sezer

Katılıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.12.2013 13:25
MİM CEMİL MİM CEMİL

ESAS OLAN 57 YILLIK TPAO BUGÜN TÜKETİLEN PETROLÜN ANCAK %4'ÜNÜ ÜRETEBİLİYOR VE HER YIL BU ORAN GİDEREK DÜŞÜYOR. ÇÜNKÜ 15 YILDIR YENİ BİR SAHA BULAMADILAR. TPAO BİR BATAKTIR. DEVLET MEMURU ZİHNİYETİYLE PETROL BULUNAMAZ. YERE GÖMÜLEN PARALAR İŞÇİNİN, ESNAFIN ÖDEDİĞİ VERGİLERDİR. TPAO NEDEN ÖZELLEŞMEZ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 12.12.2013 21:06
dumlulu dumlulu

3500 tl maaşı her mühendis kamuda alıyor zaten

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır8
cevapla 12.12.2013 11:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.