X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye Sikorsky üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye Sikorsky üretecek

  • Giriş Tarihi: 13.12.2013 09:44 Güncelleme Tarihi: 13.12.2013 09:57

İtalyan Agusta firması ile yerli ATAK helikopterini üreten Türkiye, Amerikan Sikorsky ile de Black Hawk (Kara Şahin) helikopterlerinin Ankara'da üretilmesi için el sıkışacak. Bu ay sonu ya da Ocak'ta atılacak imzalarla T-70 Black Hawk'lar TAİ/TUSAŞ'ta üretilecek.

Amerikan Sikorsky firmasıyla üç yıldır devam eden yerli üretim T 70 Black Hawk (Kara Şahin) konusundaki pazarlıklarda sona gelindi. Sikorsky firmasının Kara Şahin helikopterleri TAİ/TUSAŞ tesislerinde üretilmesine ilişkin görüşmelerin yüzde 99.9 oranında tamamlandığı, ABD bürokrasisi kaynaklı sorunların aşıldığı, ufak pürüzlerin giderilmeye çalışıldığı bildirildi.

Anlaşmanın bu ay sonuna kadar, en geç 2014 başında imzalanacağı bildirildi.


TEKNOLOJİ TRANSFERİ SAĞLANACAK

Star gazetesinden Kıymet Sezer'in haberine göre; Türkiye'nin TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Bakanlığı'nın ihtiyacı olan 109 adetlik genel maksat helikopter alımı için çıktığı ihaleyi 2011'de alan Sikorsky ile 3 yıldır nihai anlaşma imzalanamamıştı. Sıkıntı da daha çok ABD ordusunun Sikorsky'nin Türkiye ile paylaştığı her belgeyi inceleme ısrarından kaynaklanıyordu. Anlaşmanın Türkiye'ye teknoloji transferi ve bilgi alışverişini de öngörmesi, anlaşmazlığın ana nedeniydi.

Ancak tüm bu sorunların aşıldığı öğrenildi. Anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte Sikorsky helikopterleri Türkiye'de TAI/TUSAŞ tesislerinde üretilecek. 3.5 milyar dolarlık program kapsamında TUSAŞ, Sikorsky lisansıyla helikopterin kanat, kabin, kokpit gibi bileşenlerini; Aselsan elektronik aksamlarını; TEİ, GE lisansıyla helikopterin motorunu üretecek. Helikopter iniş takımı ve dişli kutusu ise ALP Havacılık tarafından üretilecek. Küçük ölçekli çok sayıda yerli firma da üretime destek verecek.


İHRACATI DA YAPILABİLECEK

Sikorsky programı kapsamında helikopterde ilk teslimatın üç yıl gecikmeyle 2018 yılında olması planlanıyor. Sikorsky ile ortak üretilecek Türk Genel Maksat helikopterleri, S-70 Black Hawk helikopterlerinin Türk versiyonu olacak ve T-70 Black Hawk serisi olarak adlandırılacak. 10 ton sınıfında, 18 asker taşıyabilen, modern teçhizatla donatılmış bir helikopter olarak tasarlanan T-70'in, bu ad altında üçüncü ülkelere ihracatı da yapılacak. Sikorsky en az 200 helikopteri ihraç pazarları için Türkiye'den almayı vaat etti. 3.5 milyar dolarlık projenin Türk Savunma Sanayiine uzun vadede getirisinin 8 milyar doları bulacağı öngörülüyor.


YERLİ VE ÖZGÜN HELİKOPTER

Yerli katkı maksimum düzeyde gerçekleşse de Sikorsky tamamen yerli olmayacak. Ancak Türkiye ATAK helikopterin ardından Skorsky ile yapacağı ortak üretimden edineceği bilgi birikimini Özgün Helikopter Programında değerlendirecek. İlk taslak çizimleri yapılan özgün helikopter, TSK ve diğer ihtiyaç sahibi makamların eğitim helikopteri ve hafif sınıf genel maksat helikopteri ihtiyacını karşılayacak.

Milli helikopter; 5 ton sınıfında, 3 mürettebat ve 9 yolcu kapasiteli bir hafif sınıf genel maksat görevli olacak. İlk uçuşunu 5 yıl sonra yapması planlanan, ancak envantere girmesi için bir 3 yıl daha sertifikasyon ve kalifikasyon sürecine ihtiyaç duyulan özgün helikopterde en yüksek yerlilik oranına ulaşılması hedefleniyor. ANKA için TEİ'de geliştirilmeye başlanan motorun da helikopterde kullanılabileceği belirtilirken, böylelikle tamamen milli bir helikopter üretimi gerçekleştirilmiş olacak.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

part0fm3 part0fm3

her yerde memur mağaşı az diye ağlayan memurlar aldığınız para Türkiye şartlarında çok güzel para 750 tl ye asgari ücretle geçinen gariban nerde kime ağlasın tutturmuşsunuz bi memur memur maaşı az diye memur kadar maaş alsa keşke herkes eminim sizin kadar şikayet etmezlerdi

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır7
cevapla 13.12.2013 14:09
ERDOĞAN ŞAHİN ERDOĞAN ŞAHİN

BU ATAKLAR İYİDE BİRAZDA VATANDAŞINA YAPSA O ATAKLARI BU DEVLET MEMURA VERECEĞİ ZAMMI BİR ÇIRPIDA ALDI MEMUR PERİŞAN İŞÇİ HAKEZA ASKERİ YATIRIM İLE HER ŞEY GÜZEL OLSAYDI RUSYA KRALINI YAPMIŞTI ZAMANINDA AMA HALKINA MUTLULUK GETİRMEDİ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır31
cevapla 13.12.2013 12:01
derya derya

silah teknolojimizi bir an önce geliştirip doğuda kullanmaya başlamalıyız

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır10
cevapla 13.12.2013 11:48
rigel rigel

Nekadar ciddi olduğumuzu ölçüyorlar bakıyorlar kararlıyız , hemen teknolojiyi veriyorlar , korkuyorlar biz kendimiz yaparsak o daha kötü kendileri açısından.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır2
cevapla 13.12.2013 11:38
jhg jhg

son model silahlar,araçlar üretiliyor ama hala insanları zorla askere alıyorlar.Teknoloji çağında askerlik ne kadar gereksiz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır56
cevapla 13.12.2013 11:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.