X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Halk'a küresel tezgâh
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Halk'a küresel tezgâh

  • Giriş Tarihi: 18.12.2013

1 ABD'nin ve Yahudi lobisinin en büyük kuruluşu AIPAC nihayet amacına ulaştı
2 İran'a altınla ödeme yaptığı için hedef alınan Halkbank'a operasyon düzenlendi
3 Bankanın Genel Müdürü gözaltına alındı, hisseler bir günde yüzde 12.34 eridi

Türkiye'nin en büyük halka arzını yerli ve yabancı yatırımcının rekor talebiyle gerçekleştiren Halkbank'a dün uluslararası bir operasyon yapıldı. Türkiye'nin en büyük doğalgaz ithalatçılarından biri olan İran'a para aktarılmasına izin vermeyen ABD ve İsrail'in sürekli suçladığı Halkbank'a yapılan operasyon akıllara, bu iki gücün Türkiye üzerindeki oyunlarını gündeme getirdi. Genel Müdür Süleyman Aslan'ın gözaltına alındığı Halkbank'a karşı ilk saldırı ABD'den gelmişti. Ülkedeki senatodaki 100 bin üyesi bulunan Yahudi lobi kuruluşu Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (American Israel Public Affairs Committee-AIPAC) Türkiye'ye ve bankalara yaptırım istemişti.

MEKTUPTA HALKBANK VURGUSU

AIPAC senatörlere yolladığı bir mektupta "Bizim İran Merkez Bankası üzerinde yaptırımlarla kurmak istediğimiz baskı karşısında bazı alıcılar doğalgaz ve petrol alımında değerli maden ve altın ile ödeme yapıyor" denildi. Ayrıca Türkiye'nin Halkbank üzerinden İran'la ticareti artırdığı iddiasıyla, Türkiye aleyhine bir imza kampanyası başlatıldı. AIPAC tarafından hem Dışişleri Bakanı John Kerry hem de Hazine Bakanı Jack Lew'a gönderilen bir mektupta "Sizden Halkbank'ın İran'a altın transfer edilmesindeki işlemlerini ele almanızı istiyoruz" denildi.

ABD HAZİNE BAKANLIĞI TEHDİT ETTİ

Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı temsilcileri Türk bankalarını İstanbul'a gelip 'İran'la işlem yapmamaları' konusunda tehdit etmişlerdi. Doğalgaz ihtiyacının yüzde 20'sine yakınını İran'dan karşılayan Türkiye, BM kararları ve ABD'nin özel yaptırım çerçevesini gözeterek İran'dan petrol alımını azaltarak da olsa devam ettirirken kamu bankası Halkbank, yaptırımların aşılmasında kilit rol oynuyordu. Özellikle ABD Hazine Bakanlığı, İran'ın uluslararası yaptırımları delmek için Halkbank'a mevduat yatırdığını ve karşılığında altın kullandığını iddia ediyordu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise "Halkbank, İran'la mevcut işlemlerine devam edecek" mesajı vermişti.

KâRDA REKOR KIRDI
Halkbank'ın son 10 yıllık performansı banka yönetiminin başarısını da ortaya koyuyor. Bankanın toplam aktifleri 10 yılda 5 kat büyüdü. Krediler yüzde 500 büyürken özkaynaklar yüzde 379 arttı. Banka geçmişteki zarar eden pozisyonundan 2.6 milyar liralık kâra ulaştı.

Türkiye ABD tehditlerine karşı dik durmayı başardı
ABD yönetimi Ankara üzerindeki baskısını artırarak, Halkbank'ın, İran'la altın ticaretini durdurmasını istemişti. Ayrıca Halkbank'ın, İran'dan petrol alan üçüncü ülkelerin para akışında da devrede olduğu yine ABD tarafından ileri sürülmüştü. Ankara'nın yanıtı ise "Türkiye, BM kararlarıyla uyumlu şekilde İran'dan ithal ettiği petrol ve doğalgaz ödemelerini Halkbank aracılığıyla sürdürüyor" şeklinde olmuş, daha sonra altın ihracatı durma noktasına gelmiş ve yıllık 6 milyar dolara varan dış ticaret gelir kalemi kesilmişti.

Bankayı değil halkı cezalandırdılar
Halkbank'ta inceleme yapıldığı genel müdürünün gözaltına alındığı haberlerinin etkisi ile dün birçok yatırımcı da zarar gördü. Halkbank'ın hisseleri yüzde 12.34 değer kaybederek günü 13.85 liradan kapattı. Rekor kârlar açıklayan ve halka arzda talep rekoru kıran bankanın ve yatırımcısının da birikimleri eridi.

Halkbank: Bizden bilgi talep edildi
Halkbank gün içinde birçok internet sitesindeki iddialara Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamayla cevap verdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Görsel ve yazılı basında yer alan haberlere konu işlemlerle ilgili olarak yürütülen adli soruşturma kapsamında bankamızdan bilgi ve belge talep edilmiştir. Bankamız, olağan faaliyetlerini sürdürmekte olup gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir."

kalan karakter 1000

murat murat

bu yoruma katılmıyorum.sadece kafa karıştırıyorsunuz.işin aslının tam tersi olduğunu sizde çok iyi biliyorsunuz.ama inanın biz halk olarak sizin düşündüğünüz gibi saf falan değiliz...bunu da bilin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.12.2014 23:49
Mustafa Mustafa

Allah yahudilerden razı olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır24
cevapla 19.12.2013 14:53
kişi kişi

yaw madem halkbank iyi birşey yapıyor o zaman hükümet neden çıkıp biz irana yapılan yaptırımlara kaşıyız açık açık iranla ticaret yapacğız desin niye demiyor .....

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır7
cevapla 19.12.2013 01:31
Sendrom Sendrom

AKP yanlisi yazarlar isin ne oldugunu cok iyi biliyorlar ama durusumuz zedelenmesin diye yanlis ve yaniltici haberlere devam ediyorlar. Aklin yolu birdir, insanlar artik yutmuyor bunlari. Bundan 10-15 sene önce ismini kimsenin bilmedigi bir kisi bugun bakan, isadami ve ucuk Zengin olmussa bu iste bir is vardir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 19.12.2013 01:26
Emre Emre

4,5 milyon dolar bulunmuş haka abd israil diyor. Çok garip kafalar yaşıyor insanlar çook...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 19.12.2013 00:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.