X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yabancının algısı değişmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yabancının algısı değişmedi

  • Giriş Tarihi: 28.2.2014

2013'te 12.7 milyar dolarlık yatırım geldiğini belirten Yatırım Destek Ajansı Başkanı Aycı, "Yabancının algısı değişmedi" dedi

Başbakanlık Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, bu yıl Türkiye'ye gelecek doğrudan yabancı yatırımda geçen yıla oranla artış beklediklerini söyledi. 2013'te 12.7 milyar dolarlık yatırım geldiğini belirten Aycı, bunun 9.5 milyarının sıfırdan yapıldığını ifade etti. Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırımları değerlendiren Aycı, "Hedefimiz, 2013'te çok yaklaştığımız doğrudan yabancı yatırım liginde ilk 20 ülke arasına girmek. 2013'te 9.5 milyar dolarla sıfırdan doğrudan yatırımda bir önceki yıla göre yüzde 8'lik artış yakalandı. Dünyada 19'uncu sıraya çıktık. Amacımız toplam yabancı yatırımda da bu seviyeye ulaşmak" dedi.

İLK YATIRIM İTALYANLAR'DAN

Aycı, hem seçim süreci hem de 17 Aralık sonrasında yatırımcılarda bir algı değişikliği görmediklerini de ifade etti. Gezi olayları öncesi Türkiye'ye 5 milyar dolarlık yatırım geldiğini anlatan Aycı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gezi sonrasında ise 8 milyar dolarlık yatırım çektik. 11 yıllık istikrar ortamının Türkiye'yi yatırımda cazip kılmaya devam edeceğini öngörüyoruz." Aycı, Türkiye'ye bu yıl gelen ilk yabancı yatırımcının ise İtalyan ilaç üreticisi Recordati olduğunun bilgisini verdi.