X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İstihdama teşvik paketi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İstihdama teşvik paketi geliyor

  • Giriş Tarihi: 2.4.2014

Seçimi gündeminden çıkaran hükümet, istihdam odaklı paket için düğmeye bastı. Hedef 3 yılda 2 milyon kişiye iş yaratmak

Son 3 aydır seçimlere kilitlenen, 17 Aralık operasyonu ile mücadele eden Türkiye, 31 Mart itibarıyla ekonominin gündemindeki sorunların çözümüne odaklandı. Hükümet, büyüme ve istihdam artışını sürdürecek, cari açığı aşağı çekecek ve enflasyonu düşürecek politikalara yeniden hız verecek. Meclis'e sunulacak ekonomi paketi ile reel sektörün önü açılacak. Teşvik süreleri uzatılacak. İhracatın gelişmesi için pazarlar genişletilecek. Uzun süreli işsiz kalmayacak. Ticari yaşamdaki işlem vergileri indirilecek. 2014'te şu adımlar atılacak:

İŞVERENE DESTEK ARTIYOR

TEŞVİKLER UZATILIYOR:
Teşvik paketi revize ediliyor. Bazı bölgelerde ocakta sona eren sigorta primi işveren hissesi desteği ve vergi indirimleri 2015'e uzatılacak. Teşviklerde 1'inci bölgedeki yatırımlar için 2 yıl, 6'ncı bölgedekiler için 10 yıl kademeli prim desteği veriliyor.

2 MİLYON İSTİHDAM:
Üç yılda 2 milyon kişiye istihdam sözü kapsamında iş gücüne katılım artırılacak. Öncelik uzun süreli işsizler, kadınlar, gençler ve engellilere verilecek. Uzun süredir konuşulan 'kadın istihdam paketi' yaşama geçirilecek.

TİCARETİN YÜKÜ HAFİFLEYECEK:
Ticari faaliyetler üzerindeki işlem vergileri indirilecek. Yatırım ortamıyla ilgili işlem maliyetleri azaltılacak, damga vergisi harç uygulamaları gözden geçirilecek.

TASARRUFA VERGİ TEŞVİKİ:
Enerji tüketiminde tasarrufun sağlanması amacıyla konut ve işyerlerinde bu alandaki harcamalar ve tasarrufu sağlayıcı araçlar için vergi teşviki sağlanacak.