X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ANKA'lar hayalet olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ANKA'lar hayalet olacak

  • Giriş Tarihi: 10.4.2014 12:10 Güncelleme Tarihi: 10.4.2014 15:27

İnsansız Hava Araçları ( İHA) ve savaş gemileri anti-radar özelliğine sahip gövdelerle kaplanmaya hazırlanıyor.

Sadece İsrail ve Amerika'nın ürettiği anti-radar özelliğine sahip boyalardan sonra, dünyada bir ilk olan anti-radar özellikli kompozit malzeme üretimi Hacettepe Teknokent'te faaliyet gösteren TDU firması tarafından gerçekleştirildi. Gövdelerinin kaplanacağı bu kompozit malzeme ile İHA'lar ve savaş gemileri radara yakalanmayacak. İlk olarak ANKA'ların görünmez olması için çalışmalar başladı.

TSK'nın insansız hava araçları ve gemileri hayalet olmaya hazırlanıyor. Amerika ve İsrail'de uzun yıllardır kullanılan ve İsrail'in 25 ülkeye sattığı anti-radar özelliğine sahip boyalarına rakip olarak kompozit malzeme Hacettepe Teknokent'te üretildi. Yüzde 100 yerli imkanlarla üretilen bu kompozit malzeme ile İHA'ların ve savaş gemilerinin gövdeleri kaplanacak. Her türlü görsel, radar, kızılötesi ve termal izi azaltan bu kompozit ürün ile İHA'lar hayalet gibi görünmeyecek. Dünyada milyarlarca dolarlık pazarı bulunan görünmezlik ürünleri pazarına girecek olan firma yetkilisi Ümit Öztürk, kompozit ürünlerinin radar dalgalarını soğurarak radar kesitini azalttığını, gizleme ağının her durumda görsel, radar, kızılötesi ve termal izi azalttığını söyledi. Öztürk, radar kamuflaj teknolojisinin Türkiye dışında dünyada yalnız ABD ve İsrail'de bulunduğunu kaydetti.

Türkiye ni milli silahları

İLK HEDEF ANKA

TSK'nın insansız hava aracı ANKA, hayalet olmaya hazırlanan ilk hava aracı oldu. Savunma Sanayi Müsteşarlığının önemli projelerinden olan ve İsrail Heronlarıyla denk görev yapacağı için TSK'nın terörle mücadelesinde kritik önem taşıyan milli insansız hava aracı ANKA'nın kompozit gövde ile kaplanması gündemde. Öztürk, milli insansız hava aracı ANKA'ya bu kaplamanın uygulanması için TUSAŞ yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını, ilk incelemenin ardından olumlu yanıt aldıklarını açıkladı. Ürün hakkında Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na da bilgi verdiklerini anlatan Öztürk, seri üretimin yapılması amacıyla fabrika kurma çalışmalarının da devam ettiğini aktardı.


PERFORMANSLARI AZALMAYACAK

Ümit Öztürk, "Amerika ve İsrail'de insansız hava araçları radara yakalanmamak için özel anti-radar boyalarla boyanıyor. Bu boyalar hava şartlarından kolay bir şekilde etkilendiği gibi boyalar gövdeye inanılmaz bir ağırlık veriyor. Türkiye'de üretilen bu kompozit gövdeler hem insansız hava araçlarının performansını etkilemeyecek kadar hafif hem de hava şartlarından etkilenmiyor. İsrail bu antiradar boyaları 25 ülkeye satıyor" diye konuştu.

kalan karakter 1000

aytekin kaya aytekin kaya

en büyük TÜRKİYE

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır1
cevapla 10.04.2014 16:04
aytekin kaya aytekin kaya

elin gavuruna bagımlı kalacagımıza bak ne güzel kendi malımızı üretelim allah devlete zeval vermesin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet65
hayır1
cevapla 10.04.2014 16:01
Emrah Emrah

Bu başarılı bilim insanlarımıza 7/24 koruma lazımdır artık. ABD ve İsrail rakip istemez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet65
hayır1
cevapla 10.04.2014 15:32
cancan1972 cancan1972

görünmezlik ten önce ucun bir birde üstünde roketleri görelim göre göre pkk inlerini vuralim görünmezlik sonradan gelsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır11
cevapla 10.04.2014 15:32
eyüp sipahi eyüp sipahi

YETKİLİLER LÜTFEN FORMÜL KAŞİFLERİNİ MİLLİ DUYGULARLA KORUYALIM paralel içimize bu denli sızmışken işimiz zor

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır3
cevapla 10.04.2014 15:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.