X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Rant vergisi 15 yıl sonra gerçekleşir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Rant vergisi 15 yıl sonra gerçekleşir

  • Giriş Tarihi: 10.4.2014

Bakan Güllüce "Rant vergisi en az 15 sene sonrası için düşünülüyor. Yarın yapılacak bir şey değil" dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, gayrimenkullerden 'rant vergisi' alınması konusuna açıklık getirdi. Türkiye'nin şehirleşmesi ve altyapısını bitirip ekonomisini en üst düzeye getirdiği zaman bunun gündeme geleceğini söyleyen Güllüce, "Yani en az 15 yıl sonra. Yoksa bu yarın yapılacak bir şey değil. Biz bir vizyonu anlatıyoruz" dedi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın gündeme getirdiği "kısa süre sonra gayrimenkullerden rant vergisi alınacağı" yönündeki haberlere dikkat çeken Güllüce, SABAH'a açıklamalarda bulundu. Güllüce, Kalkınma Bakanlığı'nın ülkenin vizyonunu çizdiğini ve 'rant vergisi' konusunun da bu kapsamda ele alınması gerektiğini belirtti.

"AVRUPA'DA DA VAR"

Bakan Güllüce, şöyle konuştu: "Devletler akşamdan sabaha yönetilmez. Yöneticilerin 10, 20 hatta 100 yıl sonrasını da görmesi lazım. Türkiye 2023'ten sonra orta düzeydeki gelişmiş ülkeler sınıfını aşacak. Gelişmiş ülkeler sınıfına geçecek. Kişi başı gelir çok yükselecek. Buna bağlı olarak şehirleşme oranı da artacak. O dönem geldiğinde rant vergisi gerekebilir diye düşünüyoruz." Güllüce, söz konusu verginin Avrupa'nın birçok ülkesinde uygulandığını hatırlattı.

EVİNİN DEĞERİ 5 YILDA 100 KAT ARTAN ÖDESİN
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de rant vergisi konusuna Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'nda yer verdiklerini belirterek, "Şu anda bir gayrimenkulü aldınız, eğer 5 yıl elinizde tutarsanız, 100 kat dahi ilave kazanç elde etseniz hiçbir vergi yok. Biz bunu değiştiriyoruz" dedi. Şehir rantlarının mutlaka vergilendirilmesi gerektiğini belirten Şimşek, şöyle konuştu: "Diyelim ki sizin bir arsanız var, üzerinde 1 yapı yapabiliyorsunuz, meclis karar verir bunu 2'ye, 3'e çıkarabilir. Bu çok ciddi bir ilave kazanç demek. Bu kazanç, vergilendirilmiyor. En azından bir kısmının mutlaka kamuya gelmesi lazım."

kalan karakter 1000

mehmet mehmet

şehir rantları muhakkak ki vergilendirilmeli. bu ranttan kim sebeplenir tabii ki parası olan malum zenginler. işi bilmeyen garibanlar bağırıyor. sen zaten rant olan yere giremezsin siyasetçi veya zenginden başkasının evi arsası olmayan yere, yerel siyasetçi ve zengin yatırım yaptırmaz. örneği çokkkkk.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2014 08:37
fvz fvz

önce tam kayıtlı ekonomi. adam 100 bine aldıgı mal tapuda 10 bin. 10 bin üzerinden rant vergisi mi olur. önce bütün gayrimenkul alım satımlarında banka transferi şartı. ama önce alım satım vergileri nerdeyse sıfırlanmalı.ticareti engelliyor. alım satım vergisini bugünki tahakkuk eden reel rakam üzerinden matbu rakam halinde getirilse.ondan sonra rant vergiis gelse bugunde olur.işin önü düzgün değilse sonu daha çarpık olur. daha kötü olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2014 08:32
Aygün Aygün

O zaman Avrupa da olan bütün koşulları Türkiye Cumhuriyetinde de uygulayın.Ondan sonra orda da var burda da var deyin.İşinize geldiğinde Avrupada da var işinize gelmediğinde bunlar böyle.Ne ala memleket yahu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.04.2014 07:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.