X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tüketiciye BDDK çalımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tüketiciye BDDK çalımı

  • Giriş Tarihi: 10.4.2014

BDDK'nın ücret ve komisyon taslağı tepki çekti. Taslak bu haliyle çıkarsa, yargı kararıyla yasaklanan kredi tahsis ve hesap işletim ücretiyle kart aidatı kalıcı olacak. Dosya masrafına da gizli zam geliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) sitesine koyduğu daha sonra 'iç yazışma' diye çektiği ücret ve komisyonlara ilişkin yönetmelik taslağı tüketicileri tatmin etmedi. BDDK'nın hazırladığı taslakta, daha önce yargı kararlarıyla yasaklanan ücretler dahi yasallaştı. Yönetmelik bu şekilde çıkarsa, kredi tahsis ücreti, kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi birçok komisyon aynen devam edecek. Taslakta bankaların ücret ve komisyonu hangi gruplardan alabileceğine dönük maddeler bulunduğuna dikkat çeken Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Şükran Eroğlu, "Örneğin, kredinin erken kapatılması halinde, kredi tahsis ücretinin geri ödenmesi gerektiğine ilişkin birçok yargı kararı var. Bu yönetmelik çıkarsa banka tahsis ücretleri yasallaşacak. Tüketiciler, eskiden geriye dönük aidatlarını 10 yıla kadar isteyebiliyordu. Şimdi aidata sınır getirildiği söyleniyor. Ancak hem sınır 5 bin TL limitli kartları kapsıyor hem de geri alınması için davaların önünü kapatıyor" diye konuştu.

DOSYA ÜCRETİNE GİZLİ ZAM

Eroğlu, bankaların kredi dosya ücretlerine üst sınır getirilmesinin de 'gizli zam' anlamına geldiğini belirtti. Eroğlu, "Şu anda dosya ücretleri farklılık gösteriyor. 200 TL'lik dahi ücret var. Yönetmelikte getirilen üst sınırla bütün bankalar 500 TL almaya başlayacak" dedi. BDDK'nın bankaların tarafı olduğu belirten Eroğlu, "Faiz dışında bankaların hiçbir ücret almamasını önerdik. Ancak banka lobisi maddeyi tasarıdan çıkardı. Şimdi de yönetmelikle istediklerine ulaşmak istiyorlar" dedi.

YARGI YASAKLADI BDDK 'OLUR' VERDİ
Şükran Eroğlu, bu taslağın tüketicilerin yasal yollara başvurmasını engelleyeceğini belirterek, şöyle konuştu: "BDDK yaptığı düzenlemelerde bankalarla masaya oturuyor. Tüketici derneklerini hiçe sayıyor. Son taslakta da bunu yaptı. Yargıtay içtihatlarında bankaların aldıkları tüm bedelleri belgeleme şartı var. BDDK düzenlemesinde bu konuyla ilgili tek satır bile yok. Kredi alırken yüksek faizle karşılaşan tüketiciler bir de ne olduğu belli olmayan tahsis ücreti ödemek zorunda. Hesap işletim ücretinin de yasallaşması başka bir sorun. Yani tüketici hem parasını bankanın emrine verip onun paradan para kazanmasını sağlayacak hem de hesap işletim adı altında bedel ödeyecek. Bunun gibi birçok kesintinin hukuki mesnedi ve açıklaması bulunmuyor."

kalan karakter 1000

İbrahim İbrahim

Hangi bankada kaçtane hesabı var veya kapattığı halde kapatılmayan banka hesaplarını vatandaş nereden bilecek daha sonra haciz şoklarıyla karşılaşması gibi sorunlar açıkça görülüyor. BDDK kimi kime karşı savunuyor ???

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 10.04.2014 11:15
Mehmet Mehmet

Bu kararı hangi devlet aldı..?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.04.2014 09:08
mehmet mehmet

alıyorlar. hayır dersen kredi alamazsınnnnnn.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2014 08:33
fvz fvz

gıdada gramajla oyna. kredide 50 çeşit fiyatla kandır.tek faiz olsa ürün karşılaştırılabilir olacak gerçek rekabet olacak. bankalar istmez ya hükümet

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.04.2014 08:29
Aygün Aygün

Yuh yani hem paranı ver yastık altı yapma hemde utanmadan kendilerini gelir elde etmenin yollarını arasınlar.Bu kadarı da pes yani.Hem mağdur et,hemde bir nevi haraç kes.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 10.04.2014 07:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.