X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER BDDK vurguna el koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

BDDK vurguna el koydu

  • Giriş Tarihi: 14.4.2014

Fatura ödeme merkezleri vatandaşı isyan ettirince BDDK harekete geçti. Fatura ödeme merkezleri bankalar gibi denetime tabi tutulurken, faaliyet iznini de BDDK'dan alacak

Eelektrik, doğalgaz, su, telefon şirketleri ve bankalar adına tahsilât yapan fatura ödeme merkezleri vatandaşı isyan ettirdi. Komisyon alarak fatura tahsilatı yapan bu merkezlerin vatandaştan aldığı fatura bedelini ilgili kurumlara aktarmadığı ortaya çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) bu konuda Türkiye'nin dört bir yanından şikâyetlerle vurgun ihbarları yağdı. Ekonomi yönetimi konuya el koydu. Adına tahsilât yapılan şirketler ve bankaların vatandaşı bilgilendirici çalışma yapılmasına karar verildi. Fatura ödeme merkezleri bankalar gibi denetime tabi tutulurken, faaliyet iznini de BDDK'dan alacak. Ödeme merkezlerinin finansman sorunu yaşamaması için ödenmiş sermayesinin de en az bir milyon lira olması gerekiyor.

SUÇ DUYURUSU ya pıldı

Türkiye genelinde yaklaşık 400'e yakın fatura ödeme merkezi bulunuyor. BDDK, "Faturalarınızı vezne vezne dolaşmadan güvenilir bir şekilde ödeyin" gibi sloganlarla bankacılık hizmeti verir gibi müşteri çeken ödeme merkezlerine uyarı yazısı gönderdi.

FATURANIZI ÖDERKEN DİKKAT!
Fatura sırası beklemekten bıkan vatandaşların tercih ettiği ödeme merkezlerine yönelik yüzlerce şikâyet alan tüketici dernekleri de sorunun büyümemesi için ilgili kurumları uyardı. Yetkili kurumların vatandaşları bilgilendirmesini isteyen tüketici dernekleri, vatandaşı mağdur etmeyen bir yapıya ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Bu merkezlerde fatura işlemi 1 liralık komisyon ücretiyle kısa bir sürede yapılıyor. Şirketlerden bayilik alan işletmeler, bilgisayar programıyla faturaları internet üzerinden kişisel hesaplarıyla ödüyor. Vatandaştan nakit tahsilât yapıyor. Faturanın ödendiğine yönelik bir belge veriliyor. Ancak bu belgenin resmi bir geçerliliği bulunmuyor. Para yatırılmadığında devlet kurumları karşısında vatandaş sorunlu oluyor.

400 BİN FATURA YATIRILIYOR
Ödeme merkezlerine yönelik şikâyetlerde İstanbul başı çekiyor. Özellikle, Küçükçekmece, Ümraniye, Bahçelievler başta olmak üzere birçok ilçede işyeri açma izni olmayan ödeme merkezleri kapatılmaya başladı. Türkiye genelinde her ay yaklaşık 400 bin fatura 200 milyon liralık ödeme yapılıyor. Dolandırıcılara karşı ilgili kurumların dikkatli olması gerekiyor.

BANKA İSMİYLE ALDATIYOR
Gelen şikâyetleri dikkate alan BDDK "banka" adıyla fatura tahsilâtı yapan merkezleri yazılı olarak uyardı. BDDK, banka ismi kullanarak hizmet veren merkezler hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Daha önce Enerji Bakanlığı da elektrik şirketlerinin adını kullanan firmaları takibe aldı.

BDDK DENETİME BAŞLADI
Ödeme merkezleri banka gibi işlem görecek. BDDK, şikâyetlerden yola çıkarak ilgili ödeme merkezlerini denetleyecek. Murakıpların vereceği rapora göre vurgun yaptığı tespit edilen ödeme merkezleri kapatılacak.

kalan karakter 1000

cyuceturk cyuceturk

Tebrikler..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.10.2014 09:36
fatih fatih

sorunlu firmalarıda yazarsanız halk daha bilinçli olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.10.2014 00:06
saçmalık saçmalık

bankalara ve kurumlara insanları soyduruyorsunuz.adam gaz dağıtım ş
rketi şehrin 9 km dışına ofis açmış gel burda öde diyor. git gel 4 tl dolmuş ücreti sıcakta çekilmiyor 3 tane veznesi var 200 kili sırada bunaltmayın insanları yahu.. yanluş yapan varsa adam gibi ceza kanunu koy yapış yakasına..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 28.08.2014 00:16
onur selam onur selam

haberdeki rakamlar damamen sallama sadec faturavizyonun turkiye genelinde 400 e yakın bayisi var bunun gibi nice firmalar var ayöm- faturamatik-kolayvezne gibi ayrıca birçok telefon bayisi tahsilat yapılyor yarım yamalak totalda 4 000 den fazladır bu tur iş yapanlar ayrıca bddk yalnızca bankka anlaşmalı yerleri denetliyecek anlasmasız yerler denetlenmiyecek yani kısaca sorunlu bölge gene sorunlu kalacak sorunsuz bölgeyi denetleyip duracaklar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.04.2014 17:19
HASAN HASAN

sorunlu firma:hiçbir banka ve kurumla ilgisi ilişkisi olmayan fatura ödemek için eş dostun hesaplarından yararlanan.internet sitesinde adresi bile belli olmayıp cep telefonuyla iş yapan bir masa bir sandalye firması.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.12.2014 15:50
HASAN HASAN

rakamlar sallama evet şu an onbinden fazla fatura tahsilatı yapan yer vardır bakkal çakkal,nalbur bile gördüm.kanundan sonra zor lisans a-lmayan ana firma zaten yapamayacak.nalburda fatura ödenmeyince oda yapamayacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.12.2014 14:25
fatih fatih

sorunlu firmalar hangisi peki

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.10.2014 00:07
ziyaretci ziyaretci

Sorunlu Bölgeleride şikayet edecegiz onlar kapatılacak tahsilat sertifikası olmayan firmalar kapatılacak en azından bi önlem olacak soyguncular türemeyecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 22.06.2014 10:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.