X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kullanılmayan banka hesaplarına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kullanılmayan banka hesaplarına dikkat!

  • Giriş Tarihi: 21.4.2014 12:22 Güncelleme Tarihi: 21.4.2014 12:31

Bankalar, kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerinde hesap işletim ücreti alacak. Kullanılmayan hesapları kapatmak için son tarih ise 28 Nisan.

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, 28 Mayıs'ta yürürlüğe girecek olan yeni Tüketici Kanununa dikkat çekerek, "6502 sayılı kanun yürürlüğe girecek. Burada bankalarla ilgili bazı önemli hususlar var" dedi ve şöyle açıkladı: "Artık bankalar tüketicilere aidatsız kredi kartı çıkartmak zorunda oldukları gibi, haber vermeden, onay vermeden tüketicilere bir takım ücretler tahakkuk ettiremeyecekler. Örneğin; kredi kartını kapatmak isteyen bir tüketici kapatma ücreti ile karşı karşıya kalmayacak. Ancak tüketiciler mutlaka kendilerine gönderilen, bankalardan gelen mesajları dikkate alsınlar. Son zamanlarda bankalardan gönderilen mesajlarda tüketicilerin vaktiyle açmış oldukları, belki de unuttukları hesaplarla ilgili hesap işletim ücreti tahakkuk ettirileceğinden ve belli bir süreye kadar bunu iptal etmedikleri takdirde, hesabı kapatmadıkları durumda bu ücreti yansıtacaklarından bahsediliyor. Haberiniz olmadan borçlanmak istemiyorsanız, mutlaka duran hesaplarınızdan olsa, çalışmayan banka hesaplarınızı kapatın. Aksi halde size bir ücret yansıtılır, haberiniz olmadığı ve hesapta da para olmadığı için kara listeye bile girebilirsiniz."

"KARA LİSTEYE GİRME"


Tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyaran Ağaoğlu, "Bankalardan gelen mesajlara mutlaka süresinde itiraz ederek, müdahale ederek o çalışmayan hesaplarını kapatmalıdırlar. Aksi halde o hesapta para olmadığı halde kendilerine borç tahakkuk ettirilecek, bu borca faiz yürütülecek; bir süre sonra tüketici istemediği, hak etmediği bir durumla yani kara listeye girme gibi bir durumla karşı karşıya kalabileceklerdir" diye konuştu.

"TARİHİ VE KENDİ NUMARANIZI BİR KENARA NOT ALIN"


Ağaoğlu müşteri hizmetlerini arayarak hesabını kapatan tüketicileri uyararak, "Tüketiciler bu hesaplarını mutlaka ya banka şubelerine giderek ya da müşteri hizmetlerini aramak sureti ile kapatmalıdırlar. Şayet müşteri hizmetlerini ararsanız mutlaka o aradığınız tarihi ve kendi numaranızı bir kenara not alın. İleride banak, 'biz bu şekilde aranmadık' derse, sizin elinizde o tarih, o telefon kaydı delil olacaktır" dedi.

İTİRAZ YOLU KAPANIYOR


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), başta hesap işletim ücreti olmak üzere, bankaların tartışmalı birçok ücret ve kesintisini yasal zemine kavuşturuyor. BDDK'nın hazırladığı yeni taslağa göre, başta hesap işletim ücreti olmak üzere, bankaların birçok ücret ve kesintisi yasallaşıyor.

Başta tüketici koruma örgütleri olmak üzere birçok kesim tarafından karşı çıkılan ücret ve kesintiler için Tüketici Mahkemeleri'nde yüzlerce dava açılıyor ve birçoğu "iade kararı" ile sonuçlanıyordu. BDDK'nın yeni kararıyla, artık banka müşterileri, kesinti ve ücretler nedeniyle tüketici mahkemelerine gidemeyecek.

kalan karakter 1000

sevket sevket

yazık milletin boş hesapına bile göz dikmişler diyecek lafım yok bunlara :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.11.2014 16:43
bilge bilge

ya bırakın bu işleride millete hizmet verin hangi enayi verir :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.07.2014 16:46
merve merve

yok neymiş haberiniz olmadan aciz gelirmiş arkadaşlar bu türkiyeye ihanet değilmi sizce söylerim bedava para kazanmak millet 12 saat çalışıyor bir kaç kuruç alabilmek için bunların yaptığına bakın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.07.2014 10:53
aysenur kara aysenur kara

sadece kredi kartı mı yoksa hesap kartı da mı iptal edilmeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 24.04.2014 22:19
ahmet ahmet

hesapı kullandığın dahil bu 180 gün süre sonra kullanmazsan hareketsiz hesapa geçer kredi kartı hesap olanlar normal hesap için değil zaten vadeli hareketsiz işlem faiz uygulanmış hesaplar için geçerli

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.05.2014 10:00
paul12 paul12

sadece kredi kartı ve vadeli vadesiz hesaplara işlem yapılıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.04.2014 11:39
Bilge Kaan Kıvanç Bilge Kaan Kıvanç

Aman ne olur kara listeye almayın :) Kara listeye alınan herkes bu memlekette burnuna takılan banka halkasından ve ayı gibi oynatılmaktan kurtulmuş demektir bunu unutmayın..

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 21.04.2014 23:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.