X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekli maaşına intibak dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekli maaşına intibak dopingi

  • Giriş Tarihi: 29.4.2014

Yaklaşık 2 milyon SSK emeklisinin maaşlarına, çıkarılan intibak düzenlemesiyle 355 lirayı bulan artış yapıldı. Şimdi ise 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için de yeni bir intibak çalışması gündemde

Türkiye'de 10 milyondan fazla emekli bugünlerde farklı bir heyecan yaşıyor. Maaşlar arasındaki düzensizliği ortadan kaldıran intibak düzenlemesiyle ilgili çalışmalar hız kazandı. Daha önce 2000 yılından önce SSK'dan emekli olmuş yaklaşık 2 milyon kişi, çıkarılan intibak yasası ile maaşlarında artış yaşamıştı. Bu düzenleme ile emeklilerin maaşlarına 355 lirayı bulan zam yapıldı. 2000 yılında ve sonrasında emekli olanlar da kendileri için bir intibak çalışması yapılmasını bekliyor. Bu konuda hazırlanan dosyalar, ilgili kurumlarla paylaşıldı ve 2000 yılı sonrası emekli olan SSK'lılar ile birlikte Bağ- Kur emeklilerinin de intibaka ihtiyaç duyduğu rakamlarla anlatıldı. Konu, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun da gündemine geldi. Bu konudaki çalışmalar ise devam ediyor. Yetkili kurumlar bu talepleri değerlendirdikten sonra bir sonuca varacak.

ÜCRETLER ARTACAK
2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, intibak konusunda umutlu olduklarını söylüyor. Emekliler, şunları söylüyor: "Aynı şartlarla emekli olanlar eşit maaş almalı. Bunu sağlamanın yolu da intibak zammından geçiyor. Bu konuda yasal bir düzenlemenin çıkarılmasını istiyoruz." Yeni intibak düzenlemesinin hayata geçirilmesi durumunda 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı artacak. İkinci intibakta da zam oranlarının 20 ila 355 lira arasında olması bekleniyor.

İntibak nedir?
Sözcük anlamı itibariyle intibak; 'uyumlaştırma' demek. Sosyal güvenlik sistemindeki intibak; yaş, prim gün sayısı ve ödenen primlerin miktarı eşit olduğu halde, sadece değişik tarihlerde emekli olunduğu için, farklı aylık hesaplama sistemlerinden dolayı oluşan aylık farklılıklarının giderilmesi oluyor.

Emekliye torba müjdesi
Memur emeklilerine müjdeli haberler var. Torba yasa çerçevesinde; emeklilik ikramiyesi sınırı 30 yıldan 35 yıla çıkartılırken, aile ve çocuk yardımlarının ödenmesi de gündemde. Emekli olunca, memurluk yaptıkları dönemden daha düşük maaş alan memur emeklileri için toplu sözleşmede aile yardımları gündeme gelmiş ama bu konuda anlaşma sağlanmamıştı. Bu gerçekleştiğinde, memurlar emekli olduklarında da aile ve sosyal yardımları almaya devam edecek. Ayrıca ek gösterge yükseltilmesi de maaşlara zam olarak yansıyacak. Memurların emekli aylığı ve ikramiyesinin hesaplanmasında önemli rol oynayan ek gösterge, 1995 yılında artırılmıştı. Ek göstergelerin artmasına yönelik beklentiler o dönemden bu yana sürüyordu. Geçen yılki düzenleme ile ek gösterge artışı yalnızca daire başkanlarını kapsamıştı.

Temmuz'da zam var
Türkiye'de emeklilerin maaş artışlarıyla ilgili farklı yöntemler uygulanıyor. Memur emeklileri, yani Emekli Sandığı emeklileri; memurlar için yapılan toplu sözleşme görüşmelerindeki kararlar neticesinde zam alıyor. Bu yıl Emekli Sandığı emeklileri, toplu sözleşme gereği Ocak ayında tek bir seyyanen zam aldılar. Yine bu karar gereği bu yıl memur emeklileri ayrıca bir enflasyon farkı almayacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise altı ayda bir enflasyon oranı kadar zam alıyor. Ocak ayında enflasyona bağlı olarak yüzde 3.27 zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin maaşları, Temmuz'da da bu yılın ilk altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artacak. Bugüne kadar çıkan enflasyon oranlarına bakıldığında, Temmuz'da verilecek zam oranının yüzde 5'i bulması bekleniyor. Böylece SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin 2014 yılı zamları yüzde 8.27 oranını bulmuş olacak. Enflasyon oranı yılın ilk altı ayında ve son altı ayında ayrı ayrı yapılıyor. Böylece emekliler yılda iki kez bu artıştan yararlanıyor.

kalan karakter 1000

Kaya Mehmet Kaşaca Kaya Mehmet Kaşaca

2000 Yılı ve Sonrası Emekli Maşına İntibak yasası neden uygulanmıyor sayın Başbakanım her şeye vadinizi söylüyorsun bizi görmezdenmi geliyorsun istesen bunuda görürsün bizde bu vatan evladıyız askere memura öğrenciye polise dul ve yetime bize yokmu Sayın Başbakanım bizide gör

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.10.2015 15:28
Kaya mehmet kaşaca Kaya mehmet kaşaca

2000 Yılı SSK Emeklisine neden İntibak Yasası Uygulannıyor Biz Bu Vatan Eladı Deyilmiyiz 2000 Yılı Öncesi İntibaktan Yararlandı Neden Bize Yok Birde Asker Assubayına 2013 dekilere İntibaktan Yararlanıyor Sayın Başbakanım Vaadlerinden Bize Pay Yokmu Bizide Gör 2000 Yılı Ve Sonrasına Bak Maduruz Başbakanım Allaha Amanet Ol Sen İstersen Bizide Görürsün

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.10.2015 15:11
tc_mesutulker tc_mesutulker

2000 yılı emekli memurlara intibak zammı varmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.07.2015 12:10
salih salih

zaten maaşlar %30 eridi,onu da intibak yaptık diye verecekler...ev kiraları olmuş 1.000 t.l...

Aynı Görüşte misiniz?
evet46
hayır3
cevapla 25.06.2014 20:14
ferdi yılmaz  ferdi yılmaz

genel seçimlerde görüşürüz erdoğan bey verdiğin sözde duramıyorsun bu ülkeyi nasıl kurtaracaksın

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır7
cevapla 13.06.2014 14:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.