X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tarım arazisi miras yoluyla bölünmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tarım arazisi miras yoluyla bölünmeyecek

  • Giriş Tarihi: 30.4.2014 20:55

Tarım arazileri miras yoluyla bölünmeyecek, asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki tarımsal arazileri toplulaştırabilecek.

Meclis Genel Kurulu'nda, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı kabul edildi.

BÖLÜNEMEZ EŞYA NİTELİĞİ KAZANMIŞ OLACAK

Yasaya göre; asgari tarımsal arazi büyüklüğü, bölge ve yörelerin toplumsal, ekonomik, ekolojik ve teknik özellikleri gözetilerek Bakanlık tarafından belirlenecek. Belirlenen asgari büyüklüğe erişmiş tarımsal araziler, bölünemez eşya niteliği kazanmış olacak.

ASGARİ TARIMSAL ARAZİ BÜYÜKLÜĞÜ

Asgari tarımsal arazi büyüklüğü; mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0,5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0,3 hektardan küçük belirlenemeyecek.

Bakanlık asgari tarımsal arazi büyüklüklerini günün koşullarına göre artırabilecek. Tarım arazileri Bakanlıkça belirlenen büyüklüklerin altında ifraz edilemeyecek, hisselendirilemeyecek.

Hazine taşınmazlarının satış işlemleri hariç olmak üzere pay ve paydaş adedi artırılamayacak. Ancak, tarım dışı kullanım izni verilen alanlar veya çay, fındık, zeytin gibi özel iklim ve toprak ihtiyaçları olan bitkilerin yetiştiği alanlarda arazi özellikleri nedeniyle belirlenen asgari tarımsal arazi büyüklüğünden daha küçük parsellerin oluşması gerekli olduğu takdirde, Bakanlığın uygun görüşü ile daha küçük parseller oluşturulabilecek.

TARIMSAL ARAZİLER BELİRLENEN YETER GELİRLİ TARIMSAL ARAZİ BÜYÜKLÜKLERİNİN ALTINDA İFRAZ EDİLEMEYECEK, BÖLÜNEMEYECEK

Tarımsal araziler belirlenen yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin altında ifraz edilemeyecek, bölünemeyecek. Tarımsal arazilerin bu niteliği şerh konulmak üzere Bakanlık tarafından ilgili tapu müdürlüğüne bildirilecek.

Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin hesaplanmasında, aynı kişiye ait ve Bakanlıkça aralarında ekonomik bütünlük bulunduğu tespit edilen tarım arazileri birlikte değerlendirilecek.

Yeter gelirli tarımsal arazilerin ekonomik bütünlüğe sahip olmayan kısımları Bakanlığın izni ile satılabilecek.

MİRASA KONU TARIMSAL ARAZİLER İLE YETER GELİRLİ TARIMSAL ARAZİLERİN DEVRİ

Mirasa konu tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerde mülkiyetin devri esas olacak. Mirasçılar arasında anlaşma sağlanması hlinde, mülkiyeti devir işlemleri mirasın açılmasından itibaren bir yıl içinde tamamlanacak.

Mirasçılar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde, mirasçılardan her biri yetkili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açabilecek.

TARIMSAL ARAZİLERİ TOPLULAŞTIRABİLECEK

Bakanlık, gerekli hllerde asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki tarımsal arazileri toplulaştırabilecek veya bu Kanun kapsamında değerlendirmek üzere kamulaştırabilecek.

Toplulaştırma uygulamalarında, tahsisli araziler asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki araziler ile birleştirilerek asgari büyüklükte yeni tarımsal araziler oluşturulabilecek.

kalan karakter 1000

Aktivist Aktivist

Bir ülkede zorla bir iş yaptırılıyorsa o ülkede despotluk hakimdir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır4
cevapla 07.05.2014 09:06
efebey efebey

tarlada hissesi olan bir vatandaş acil bi durumda hissesini satarak kendini kurtarabiliyordu.peki şimdi acil bi para lazım olsa vatandaşa bunu km karşılayacak yazık değilmi bu millete tefeciyemi düşsün gene

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır4
cevapla 02.05.2014 12:00
mhmt mhmt

mıletın tarlasından hıssesınden ne ıstıyosunuz ısın gucunuz yokmu ılakı bı dıs ulkelerın kuaralarını uygulmanız sart cıftcıye vurun baklım mletın ıhtıyacı oluyor satıyo ısını goruyo satan razı alan razı sızemı kaldı

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır8
cevapla 01.05.2014 23:42
ceren ceren

aynen ole kardesım bunların maksatı mıletı cokertmek

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır4
cevapla 05.05.2014 13:17
Gizem Aybars Gizem Aybars

Çok güzel bir uygulama olmuş, akrabaya karşı hak aramak zorluyordu. Şimdi yasalaşınca kimse kimsenin malının üzerine yatamayacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır7
cevapla 02.05.2014 15:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.