Cargill şimdi de Turyağ'ın peşinde

Giriş Tarihi: 7.5.2014

Dünya devi Cargill, Türkiye'nin en eski şirketlerine odaklandı. Geçen hafta 95 yıllık Alemdar Kimya'yı alan Cargill, rotasını Ülker Ailesi'nin de ortak olduğu 98 yıllık Turyağ'a çevirdi

Dünya gıda devi Cargill, Türkiye'nin en eski şirketlerine göz koydu. Geçen hafta 95 yıllık Türk şirketi Alemdar Kimya'yı alan Cargill'in şimdiki hedefi ise 98 yıllık bir gıda devi. Cargill, 1916'da kurulan Türkiye'nin en eski gıda şirketlerinden Turyağ ile masaya oturdu. ABD'li şirket, Turyağ Gıda'nın bazı varlıklarını ve birimlerini satın almak istiyor.

% 33'Ü ÜLKER'İN
Yönetim kurulu başkanlığını Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur'un yaptığı Turyağ, İngiliz sermayesi ile İzmir'de faaliyete geçti. 1928'de Alman bir firmanın satın aldığı Turyağ, ertesi yıl tekrar Londra merkezli bir şirkete devrolmuştu. 2007'de Çallı Gıda ve İsmail Uğur'un firması Arı Rafine Yağ Sanayi tarafından devralınan firma son olarak 2011'de Ülker bünyesindeki Besler Gıda tarafından satın alındı. Arı, Yayla, Evin gibi yağ markalarının üreticisi olan Turyağ'ın cirosu ise 350 milyon lira. Türkiye'ye ilk kez 1960'da giren ABD'li dev Cargill'in ise 137 milyar dolarlık cirosu var. 1.5 asırlık geçmişi olan Cargill'in dünya genelinde 145 bin çalışanı bulunuyor. Türkiye 280 kişiye istihdam sağlayan şirket, nişasta ve nişasta bazlı ürünlerin üretimi ve satışıyla tanınıyor. Cargill'in Bursa'da da mısır işleme tesisi var.

TÜRKİYE, YAĞ ÜRETİMİNDE CARGİLL'İN YENİ ÜSSÜ
Nisan ayının son haftasında bitkisel yağ bazlı endüstriyel ürünlerini Türkiye'de üretme kararı alan Cargill, Alemdar Kimya'yı bünyesine katmıştı. Alemdar Kimya'nın yanındaki araziyi de alan Cargill, 50 milyon dolarlık yatırım yapacak. Cargill, bu satın almayla ABD ve Rusya'nın ardından üçüncü bitkisel yağ bazlı endüstriyel tesisini de Türkiye'den yönetmiş olacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Cargill şimdi de Turyağ'ın peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz