X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şehit yakınlarına çifte istihdam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Şehit yakınlarına çifte istihdam

  • Giriş Tarihi: 10.5.2014

Binlerce şehit yakını ve gaziyi ilgilendiren "istihdam hakkı yönetmeliği" yürürlüğe girdi. Şehit ailesinden iki kişiye memurluk hakkı tanınacak. Sivil terör mağdurları da yönetmelik kapsamında

Şehit ve gazi aileleri ile sivil terör mağdurlarının yaklaşık dokuz aydır beklediği istihdam yönetmeliği yürürlüğe girdi. Bu kapsamda bulunan 35 binden fazla mağdur, memur olarak kamuda işbaşı yapacak. Yönetmeliğe göre bir şehidin ailesinden iki kişi işe yerleştirilecek. Yönetmelik kapsamında ilk kez sivil terör mağdurlarına da kamuda iş hakkı tanınıyor. Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'de dün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, kamuda atama süreci şöyle olacak:

MALULE BİR MEMURLUK HAKKI
Harp malulleri ile 2330 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlardan ölenlerin yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı veriliyor. Sivil terör mağdurlarının hak sayısı da bir olarak belirlendi.
Şehit yakınlarına tanınan iki haktan biri eş ve çocukları arasında, diğeri ise anne, baba ve varsa kardeşlerinden birine tanınıyor. Şayet söz konusu taraflardan biri yoksa ya da hayatta değilse, bu hak otomatikman diğer tarafa geçiyor.
Bir istihdam hakkında öncelik eş ve çocuklara ait. Bunlar hayatta değilse memurluk hakkı kardeşlere devrediliyor. Gazilerde de hakkı kişi veya eş ya da çocukları kullanacak.
Makine Kimya Endüstrisi'ne (MKE) ait fabrikalarda 1980'lerden bu yana yaşanan patlamalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına da, yönetmelikle kamuda bir istihdam hakkı sağlanacak.

45 GÜNDE ATAMA
yönetmeliğe göre kamu kurum ve kuruluşları kadrolarının yüzde 2'sini hak sahiplerine ayırmak zorunda.
Bakanlıkça ismi bildirenlere, 45 gün içinde atama teklifi yapılacak.
Atamalar, 31/12/2015 tarihine kadar kura usulüyle gerçekleşecek.
Onay almasına rağmen göreve başlamayanlar bir daha başvuruda bulunamayacak.
Bakıma muhtaç derecede engelli olanlar ile 45 yaşını dolduranlar hak sahibi olamayacak.

kalan karakter 1000

celal erdoğan celal erdoğan

sıvıl şeyıt olanların da 2 ış hakı verılmesını buyuklerımızden ıstıyoruz bır nebze olsun anne baba ve şeyıt kardeşlerını sevındırın

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.05.2015 18:13
hayati kurt hayati kurt

ben trabzondan askerliğimi güneydoğuda 19 ay olarak yaptım ayağımdan vuruldum sakatlanmadım yinede tugay,dan onaylı başarı belgeleriyle göreve devam etttim, yanımda şehit olan arkadaşım oldu pisikolojim azda olsa bozuldu sizin sağlamış olduğunuz yasadan yararlanamazmıyız ilgilerinize teşekürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.10.2014 13:10
mehmetakifsarıyıldız mehmetakifsarıyıldız

Ben şehit kardeşiyim,İkinci atama ne zaman ay olarak belli mi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.08.2014 23:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.