X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Herkes kamu peşinde ama..."
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Herkes kamu peşinde ama..."

  • Giriş Tarihi: 26.5.2014 01:35

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye'de genelde herkes bir şekilde kamu kapısından içeri girmek istiyor. Yani kamuda iş peşinde herkes ama siz de takdir edersiniz ki bu mümkün değil" dedi.

Batman Ticaret Borsasının ev sahipliğinde düzenlenen "Ekonomiye Değer Katanlar Plaket ve Uygulamalı Girişimcilik Sertifika Töreni"nde konuşan Şimşek, Türkiye'de bütçeden en büyük payın yani yaklaşık 4'te birinin eğitime harcandığını bildirdi.

Eğitimin önemine dikkati çeken Şimşek, şöyle devam etti:

"İlkokuldan başlayan, üniversiteye kadar devam eden bir eğitim var. Bir de aslında bu türden kurslar anlamında da eğitim, girişimcilik eğitimi var. KOSGEB 100 bin liralık destek veriyor. Bunun 30 bini hibe, yani karşılıksız. 70 bin lirası da iki yıl ödemesiz ve sıfır faizle. Aslında bu iyi bir imkan. O nedenle gerçekten fikri olan arkadaşlarımız mutlaka bu avantajı kullanmalı. Türkiye'de genelde herkes bir şekilde kamu kapısından içeri girmek istiyor. Yani kamuda iş peşinde herkes ama siz de takdir edersiniz ki bu mümkün değil. Kamuda şu an 3 milyonun üzerinde çalışan var. Yani şu anda şunu söyleyeyim bütçeden biz memur ve işçi maaşları için 130 milyar lira harcıyoruz ve bütçeden yapılan yatırımlar yaklaşık 45 milyar lira. Dolayısıyla kamunun büyük ölçekte eleman olarak sorun çözme kabiliyeti neredeyse yok düzeydedir."
Girişimcilik anlamında Batman'ın geleceğinin parlak olduğuna işaret eden Şimşek, kaliteli mal ve hizmet üretilmesi durumunda imkanların sınırının olmadığını belirtti.

Devletin girişimcilere sağladığı imkanlara değinen Şimşek, "Girişimci olduğunuz zaman imkanlar aslında sınırsız. Yani siz başarılı olursanız, işinizi büyütürseniz, doğru işi yaparsanız kazancın sınırı yok. O nedenle Peygamber Efendimiz boşuna 'Rızkın onda dokuzu ticarettedir' dememiştir. İşinizi doğru kurgularsanız, kaliteli hizmet ve mal üretirseniz bunun sınırı yok" ifadesini kullandı.

Katılımcılara sertifikalarının verilmesiyle sona eren törene, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Belediye Başkanı Sabri Özdemir ve çok sayıda davetli katıldı.

kalan karakter 1000

çiğdem çiğdem

tabi zaten siz kamuya hep hakkaniyetle eğitim, bir işi yapabilirlik durumuna göre personel alıyorsunuz. tabi tabi...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.05.2014 12:06
işçi işçi

sayın sımsek sana konusmak cok kolay tok açın halınden anlamaz tabii

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.05.2014 11:27
MEHMET ÇAKIR MEHMET ÇAKIR

KOSGEB' in 100.000 tl kredisini kimler alıyor? Sayın bakanım bunu bi araştırın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.05.2014 10:33
osman osman

küçücük odalar ve içinde en az 5-6 kişi oturuyor,engelli vatandaş hizmetli kadrosu ile alınıyor ve faydalı olacağı yerlere atanmıyor ek olarak hizmet alımı yapılıyor bunların yerine.siz odaları küçültüp sayıları da arttırın,fabrika ,iş yerleri açmayın olur mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.05.2014 09:28
ÇARŞI ÇARŞI

Bu kişi ekonomiyi kendi çıkarları vekiller ve patronlara göre yönetiyor kul hakları sürüsü ile ama umrunda değil çünkü inancı zayıf eğer sağlık lı düşünse idi şimdiye işçilerin emeklilerin emekli olmak için hala bekleyenlerin haklarını verirdi bunun bütçe ile ilgisi ASLA YOK.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.05.2014 08:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.