X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Milupa mamada GDO çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Milupa mamada GDO çıktı

  • Giriş Tarihi: 26.5.2014 10:23 Güncelleme Tarihi: 26.5.2014 12:43

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın piyasa denetimleri sırasında “Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı” ürünün GDO içerdiği tespit edildi.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elemanlarının piyasa denetimleri sırasında aldıkları "Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı" ürünün incelemesi sırasında GDO tespit ettiler.

Gidahareketi.org'un haberine göre; yetkililer, GDO'nun varlığından emin olmak için Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı'na ait şahit numuneleri Ankara Kontrol Laboratuarı'nda gönderdi.

Ankara Kontrol Laboratuarı'nın yaptığı analizlerde Milupa'nın GDO içerdiği kesinleşti. Bunun üzerine GDO'lu Milupa'ların ürünlerin toplatılması için, 80 il Valiliği'ne yazı gönderildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada olay doğrulanırken, sorumlular hakkında hukuki süreç başlatıldığı bildirdi.

5977 Sayılı Biyogüvenlik Kanunu'nun 15. maddesi, gıdalarda GDO bulunduranlara 5 ila 12 yıl arasında hapis cezası öngörüyor.

Bakanlık, olayı şu ifadelerle doğruladı:

"İnternet sitenizde yer alan bir bebek maması firmasına ait ithal bebek mamasında GDO tespit edilmesine yönelik bilginin kamuoyuna açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur; söz konusu bebek mamasının ithalat kontrollerinde GDO analizi yaptırılmış GDO tespit edilmediğinden ithalatına izin verilmiştir. Ancak piyasa denetimlerinde GDO tespit edildiğinden bebek mamalarının toplatılması sağlanmış ve ilgili firma hakkında hukuki süreç başlatılmıştır. Bilgilerinize arz ederiz"

İŞTE GDO SKANDALINI ORTAYA ÇIKARAN BELGELER:

Milupa, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Firmamız tarafından 2013'ün Kasım ayında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı analiz ve kontroller sonrasında ithaline izin verilen 28.03.2015 parti numarasına sahip Aptamil Tahıl Karışımı ürünümüz, Avrupa Birliği Bebek Beslenmesi Direktifleri'ne uygun olarak Portekiz'de üretilmiş olup hiçbir şekilde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) içermemektedir.

Uzun yıllardır piyasada bulunan ve ithal edilen bu ürünün her partisi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mevzuat gereği rutin olarak GDO analizine tabi tutulmaktadır, sonuçları negatiftir (GDO içermiyor). Buna ilave olarak, şirketimiz tarafından ürüne Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yetkilendirdiği iki ayrı laboratuarda yaptırdığımız analizler de "negatif" (GDO içermiyor) çıkmıştır.

Ülkemizde GDO analizlerinde kullanılması gereken yöntem konusunda görüş birliği olmaması nedeniyle; tüm laboratuarlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı ve yetkilendirilmiş olmasına rağmen, yapılan çalışmaların kalibrasyon dereceleri de farklı olabilmektedir. Nitekim bu ürüne ait laboratuar analizlerindeki sonuç farklılıkları da bu durumu göstermektedir. Numune alınırken ya da laboratuarlarda çalışma yapılırken ya da süreç içerisindeki tüm aşamalarda meydana gelebilecek bulaşma ihtimali de her laboratuarın farklı sonuçlara ulaşmasına neden olmaktadır.

Bu konu ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile iletişimimiz devam etmektedir. Bakanlıkça yetkilendirilmiş 3 farklı laboratuardan aynı parti numarasına sahip ürünlerimiz için mevzuata uygun analiz sonucu çıkmıştır. Bu aşamada, mevzuatın gerektirdiği tüm yasal işlemler devam etmektedir. İhtiyati tedbir olarak ilgili parti no'lu ürünümüzü piyasadan toplamış bulunmaktayız.

Müşteri memnuniyeti bizim için öncelikli ve esastır; eğer tüketicilerimizin elinde bu parti no'lu ürün mevcut ise satın alınmış ürünler satın alma noktasına bedeli kendilerine ödenmek kaydı ile geri verilebilir ya da Numil Gıda Ürünleri San Ve Tic A.Ş Levent Mah. Cömert Sk. Yapı Kredi Plaza B Blok K:7 adresine gönderilebilir.

Bundan sonraki süreçte ürünümüzün güvenli ve sağlık açısından hiçbir zararının olmadığını elimizdeki tüm belgelerle ortaya koyacağımızı bilgilerinize sunarız.

Daha fazla bilgi için lütfen 0532 755 04 14 no'lu hattı arayabilir veya milupa@milupa.com.tr' ye mail gönderebilirsiniz.

Not: Son tüketim tarihi 28.03.2015 dışında olan herhangi bir Aptamil Tahıl Karışımı ya da herhangi başka bir ürünümüz için bu iddia söz konusu değildir.

kalan karakter 1000

akrep akrep

Korkusuzca ve cesaretle insan sagligini tehtit edcek unsurlari denetleyen degerli insanlara selam olsun .iyiki varsiniz.Önünüzde saygiyla egiliyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır9
cevapla 26.05.2014 18:53
Ataman Ataman

Belli ki amacı farklı birilerin,in cepleri şişebilir bu sayede. Çapraz denetim şart.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 26.05.2014 18:50
Genç Çotanak Genç Çotanak

YAZIK YA ÇOCUKLARIMIZ İÇİN EN İYİSİ OLSUN DİYORUZ AMA BUYRUN,
Ülkeye GDO'lu ürün girmesin diye Keşke Sivil Toplum Örgütlerinin YARISI kadarda bizim TARIM BAKANLIĞImızda uğraş verse... Tam tersi beyefendiler GDO girişine onay veriyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır8
cevapla 26.05.2014 17:36
OYA SAADE OYA SAADE

Firmanın yaptığı açıklamayı çok doğru buluyorum.Aptamil bebek mamalarını ve ek gıdalarını ve halen devam sütünü kullanıyorum ve devam edeceğim. Çünki; börle bir suistimal yapabileceklerini hiç düşünmüyorum. Bu kadar büyük ve köklü bir firmadan bu hareket olmaz ..Lütfen halkı ve biz anneleri hedef almayın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır27
cevapla 26.05.2014 16:18
selçuk selçuk

ucuz ve hızlı tespit yöntemi tercih edersen sonuçları da farklı olur diyecektim ki; gdo tespit yöntemi hakkında "birden fazla kocan olursa" sonuçları da tartışılır demek cazip geldi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 26.05.2014 16:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.