Ramazan fırsatçısına dikkat

Giriş Tarihi: 20.6.2014

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu, ramazanda gıdaya zam yapılmayacağını açıkladı. Vatandaşlar fırsatçılara karşı uyarıldı

Ramazana sayılı günler kala gıda piyasası hakkında son gelişmeleri değerlendiren Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF), gıda ve içecek ürünlerine zam yapılmayacağını açıkladı. TGDF Genel Sekreteri Ersin Taranoğlu, ramazan öncesinde sanayici olarak gıda ve içecek ürünlerine zam yapmadıklarını, kimsenin de fırsatçılığına izin vermeyeceklerini söyledi. Küresel ısınmadan kaynaklanan kuraklık ve sel felaketlerini kullanmak isteyen fırsatçıların olabileceğine dikkat çeken Taranoğlu, "Mercimek, kuru fasulye, zeytin ve zeytinyağı ile kayısı gibi ürünlerde rekolte kaybından dolayı fiyat artışları oldu. Ancak bunların ramazanla ilgisi yok. Bu ürünler dışında temel gıdada yeterince arz var. Dolayısıyla fiyatlarda zam söz konusu değil" diye konuştu. Taranoğlu, Irak ve Ukrayna'daki karışıklığa ilişkin de şunları söyledi: "Yıl sonu ihracat planlarımızda bir değişiklik yok. Çünkü gıda temel bir ihtiyaç."

KIRMIZI ETE DE ZAM YOK

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç da, ramazan öncesinde et fiyatlarının artmaması için fırsatçılara izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Tunç, "Et ve Süt Kurumu'nun İstanbul'daki zincir mağazalarında et fiyatlarında kesinlikle artış yok" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan fırsatçısına dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz