X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Olpak: Faiz artışı yatırımı yavaşlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Olpak: Faiz artışı yatırımı yavaşlattı

  • Giriş Tarihi: 21.6.2014

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, 2013'ün ikinci yarısından itibaren yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin yüzde 4 büyüdüğünü hatırlarak, Avrupa'daki yüzde 0.5'lik oranla kıyaslandığında bu başarının manidar olduğunu vurguladı. 2014 için birçok felaket senaryosu çizildiğini hatırlatan Olpak, ilk çeyrekte gelen yüzde 4.3'lük büyümenin bunlara yanıt olduğunu ifade etti.

YATIRIM 1.3 DÜŞTÜ

MÜSİAD'ın Karabük şubesinin açılış töreninde konuşan Nail Olpak, son 2 çeyrektir büyümeyi olumsuz etkileyen yurtdışı talebin ilk çeyrekte yüzde 11.4 artarak lokomotif olduğunu belirtti. Olpak, "Ancak büyümeyi iki çeyrektir olumlu etkileyen özel sektör yatırımları yüzde 1.3 düştü. Bunun sebebinin, Merkez Bankası'nın ocak ayında aldığı radikal faiz artırım kararının, özel sektör yatırımları üzerindeki yavaşlatıcı etkisi olduğunu düşünüyoruz" dedi.

YETMEZ AMA OLUMLU

Merkez Bankası'nın son faiz indirimini olumlu karşılamakla birlikte yeterli görmediklerini anlatan Olpak, enflasyondaki muhtemel bir düşmeyle, bankanın faizde daha cesur bir indirime gideceği beklentisinde olduklarını ifade etti. Olpak şöyle konuştu: "Eğer ekonomi yönetimi, iç piyasayı soğutma yönünde ilave bir karar almazsa bu yıl, 2013'ten daha düşük bir büyüme hedeflemiyoruz. İllerin gayreti, ülkenin hedeflerine ulaşmasının da temelini oluşturur. Buna Karabük'ün de katkıda bulunması sevindirici."