X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yeni torbadan emeklilik çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yeni torbadan emeklilik çıktı

  • Giriş Tarihi: 22.9.2014 10:29

Hazırlığı yapılan yeni torba, 2 kesime emeklilik yolu açacak. Prim günü şartına takılanlar ile emekli olmak için 'dondurma' isteyen Bağ-Kur'lulara yönelik düzenlemelerin tasarıya girmesi bekleniyor

Yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren torba yasadan sonra, bir yenisi için daha düğmeye basıldı. Hayata geçen torba yasa gibi, yeni torba da yeni emeklilik müjdeleri içerecek. Hazırlığı yapılan yeni torbada 2 kesime emeklilik yolunu açacak düzenlemelerin yer alması bekleniyor. Prim günü şartına takılanlar ile emekli olabilmek için borç dondurmayı bekleyen Bağ- Kur'lulara yönelik düzenlemelerin tasarıda yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

KARAR EKİM'DE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar, bu konularda beklenti içinde olan kesimlerin umutlarını artırdı. Bakan Çelik, torba yasaya koymak istedikleri bir konunun Bağ-Kur prim borcu olup da şu an sağlık hizmetlerinden yararlanamayan ve emekli olma şansı bulamayan kesimle ilgili olduğunu anımsatarak, "Bunların primlerinin silinmesi yani prim alacaklarımızın ortadan kaldırılması, hizmet sürelerinin de ortadan kaldırılması kaydıyla dondurulması diyebileceğimiz bir durum bazı sorunları çözecekti. Bu yasaya girmedi. Bunlar da Ekim'de tartışacağımız konular. Umarım uzlaşırız" demişti. 'Dondurma' önceki torbaya girmeyince üzülenler, bu sözlerle heyecanlandı. Düzenleme yeni torbaya girerse, emeklilik için hizmet süresine ihtiyacı olmayan Bağ-Kur'lular borcunu ve borçlu olduğu döneme ait hizmeti donduracak. Böylece emekli olabilecek.

YAŞ KRİTERİ

Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlamış ama prim günü eksiği olanlarla ilgili de Bakan Çelik, "Bir kişi 60-65 yaşını doldurmuş, çalışma imkanı yok ama emekliliğine de belirli bir süre kalmış ise bu toplumumuzda sorun. Çare bulmamız gerekiyor. Konu masada tartışılıyor. Ama kurumlar arasında uzlaşı sağlanmadan olmaz" demişti. Prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor. Yapılacak yasal düzenleme ile belli bir yaşın üzerindekilere eksik primini borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Böylece prim eksiği olanlara emeklilik kapısı açılacak.

Kaynak: Takvim

kalan karakter 1000

ist ist

aylardan beri yasanın çıkmasını bekliyoruz hala ses yok seçim dönemlerinde gündeme geliyor bu bir seçim taktiğimi neden konuşulup seçimler bittikten sonrada susuluyor?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.02.2015 20:01
yaşar TURAN yaşar TURAN

Eyl?l Ayında bu konu dile geldi fakat halen icraat g?sterilmedi onca insan ?ıkacak haberi bekliyor inşALLAH oLur

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 06.12.2014 16:00
misafir misafir

sayın bakanım prim borclarının dondurulmasını beklıyoruz saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.11.2014 01:06
Metin Kocaman Metin Kocaman

Prim borçlarının dondurulmasıyla ilgili son durum nedir, Ekimde bu iş çözülecek deniyordu ama hala ses yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.11.2014 16:16
RECEP BULU RECEP BULU

1850 gun 1987 yilindan girisim var fakat sakat kaldim bagkurumu odeyemedim nasil emekli olabilirim 00/64 sakatim tsk ler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.11.2014 09:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.