X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şimşek'ten çiftçiye uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Şimşek'ten çiftçiye uyarı

  • Giriş Tarihi: 14.10.2014 16:50
Şimşek'ten çiftçiye uyarı
Şimşek'ten çiftçiye uyarı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip vatandaşların ellerini çabuk tutması gerektiğini belirterek, "Başvurusunu en geç 27 Nisan 2015'e kadar yapmayanlar, haklarını kaybedecek. Çiftçimizi, topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu tarihi bir fırsattır, kaçırmasınlar" dedi.

Bakan Şimşek, Hazineye ait tarım arazilerinin satışını düzenleyen 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Söz konusu kanun kapsamında Hazineye ait tarım arazilerinin hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına, belirlenecek rayiç bedelin yarısı üzerinden doğrudan satılabileceği bilgisini veren Şimşek, bunun önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Şimşek, hak sahiplerinin bu kanun ile söz konusu arazilere ihaleye çıkmadan yarı fiyatına sahip olabileceklerini bildirdi.

Öte yandan, hak sahiplerinin belirlenecek bedeli peşin ödemesi halinde indirimden, taksitle ödemesi halinde ise 6 yılda faizsiz olarak 12 taksit imkanından faydalanabileceğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

"Ayrıca, satış bedelinden son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri de mahsup edilecek. Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip olan vatandaşlarımız, ellerini çabuk tutmalı. Başvurusunu en geç 27 Nisan 2015'e kadar yapmayanlar, haklarını kaybedecek. Çiftçimizi, topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu tarihi bir fırsattır, kaçırmasınlar."


"ŞU ANA KADAR 130 BİN 661 KİŞİ BAŞVURDU"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu uygulama kapsamında şu ana kadar defterdarlıklar veya malmüdürlüklerine başvuru yapanların 130 bin 661 kişiyi bulduğunu bildirdi.

Buna karşın, Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip daha fazla kişinin olduğunu düşündüklerini dile getiren Şimşek, hak sahiplerini bir an önce ilgili defterdarlık veya malmüdürlüklerine başvuru yapmaya davet etti.


"VATANDAŞLARIMIZIN, FİİLEN KULLANDIĞI TAŞINMAZLARI HUKUKEN DE EDİNMELERİ SAĞLANACAK"

Fiyat araştırmalarının sağlıklı bir şekilde yapılması, ilçe ve köy geçişlerinin tutarlı olması amacıyla yapılan başvuruların topluca ele alınacağı bilgisini veren Şimşek, Türkiye genelinde rayiç bedel belirleme çalışmasına eş zamanlı başlanılacağını söyledi.

Kıymet takdirlerinin belirlenmesi ve kontrol çalışmalarının bitmesinin ardından satışında sakınca olmayan taşınmazların, başvuru yapan hak sahiplerine ilgili aşamalardan sonra satılacağını anlatan Şimşek, "Böylece vatandaşlarımızın, fiilen kendilerinin kullandığı bu taşınmazları hukuken edinmeleri sağlanacak, mülkiyet ve yönetim sorunları giderilmiş olacak" diye konuştu.

kalan karakter 1000

nurcanmengul nurcanmengul

Mücavir alanlar abartılı yapıldığından, insanlar hak sahibi olamıyor. Bu kanundan 'mücavir alan' ibaresi çıkartıldığı takdirde insanların mağduriyetleri önlenecek, devlet de çok daha fazla gelir elde edebilecektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 22.11.2014 11:02
süleyman yücel süleyman yücel

hangi illeri kapsadıgını belli etseler çok daha iyi olacaktır mili emlaga gidildiginde görevli memurlar örnegin istanbulu kapsamıyor diyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 23.10.2014 20:56
fatih fatih

istanbul gecerlimi acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.10.2014 19:45
Mustafa Mustafa

2b kapsamında dahil olmayan araziler için di mi bu kanun ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.10.2014 17:31
MEHMET MEHMET

İSTANBUL BU SATIŞTAN FAYDALANAMIYOMUŞ

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 17.10.2014 23:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.