X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İzinsiz mesaj atanlara 50 bin lira ceza!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İzinsiz mesaj atanlara 50 bin lira ceza!

  • Giriş Tarihi: 7.11.2014 12:58
İzinsiz mesaj atanlara 50 bin lira ceza!
İzinsiz mesaj atanlara 50 bin lira ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bezdiren reklam mesajlarına son verecek elektronik ticaret yasasını onayladı. İzni olmadan tüketiciye mesaj atanlara 50 bin lira ceza gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektronik ticareti düzenleyen yasayı onayladı. 1 Mayıs 2015'te yürürlüğe girecek düzenlemeyle; tüketicilerin izni dışında internet ve cep telefonu üzerinden gönderilen reklam pazarlama mesajları tarih olacak. Göndermekte ısrarcı olanlara ise 50 bin liraya varan ceza uygulanacak. Yasanın getirdiği yenilikler şöyle:

BEZDİREN MESAJLARA SON

İnternet ve cep telefonu üzerinden ticari elektronik iletiler tüketicinin onayı alınmadan gönderilemeyecek. Bu onay yazılı ya da her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek.

50 BİN LİRA CEZA

Onay almadan mesaj ve ileti gönderenlere bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. İzinsiz iletilerin birden fazla kişiye gönderilmesi halinde ceza 10 kat artacak.

CİNSEL İÇERİKLİ İLETİ YASAK

Abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılamayacak.

PROMOSYONLARA KOLAYCA ULAŞILACAK

İndirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların bu niteliği açıkça belirtilecek, bunlara katılımın ve bunlardan yararlanmanın koşulları da kolayca ulaşılabilir olacak.

VERİLER PAYLAŞILAMAYACAK

Aracı hizmet sağlayıcılar, hizmet sundukları elektronik ortamı kullanan gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmek, bu içerik ve içeriğe konu mal veya hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak. Hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar, yasa çerçevesinde yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacak. Kişisel veriler üçüncü kişilere iletilemeyecek.

kalan karakter 1000

Mehmet Mehmet

Cezasi olsa ne yazar. Yasaya genel, Tuketicinin izni olmaksizin bilgi paylasilamaz ve izinsiz mesaj gonderilemez yazin ve bu izin genel sartnameye dahil edilemez, ayrica tuketicinin izni alinmalidir diye bir madde ekleyin de bizde rahatlayalim. GSM operatorleri bunu genel sartnameye ekliyor, imzalamadan telefon hizmeti alamiyor vatandas.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.11.2014 20:20
Türk Türk

Hükümeti tebrik ediyorum. Umarım ciddi bir şekilde uygulanır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.11.2014 19:49
mkr mkr

harika

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.11.2014 15:15
önceden önceden

daha önceden olması gerekiyordu özellikle cinsel içerikli mesajlar toplumun ahlakını bozuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.11.2014 14:41
ali tokgöz ali tokgöz

mesaj haricinde telesekreter çağrısı ile rahatsız edenler ne olacak?işkencelerine devam edeceklermi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.11.2014 14:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.