X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Babacan : "Japonya ile yeni ortaklıklar yolda"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Babacan : "Japonya ile yeni ortaklıklar yolda"

  • Giriş Tarihi: 25.11.2014 17:09
Babacan : "Japonya ile yeni ortaklıklar yolda"
Babacan : Japonya ile yeni ortaklıklar yolda

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Japonya ile ekonomik ortaklık ve gümrük iş birliği alanlarında yeni anlaşmaların yolda olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Japonya ile ekonomik ortaklık ve gümrük iş birliği konusunda yeni anlaşmalar üzerinde çalıştıklarını söyledi. Babacan, Türk-Japon diplomatik ilişkilerinin 90. yıl dönümü kapsamında düzenlenen İş Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerden bahsetti.

Japonya'da Japon iş dünyası temsilcilerine hitap ettiğini, yaklaşık 700-800 kişilik bir salonun dolu olmasına rağmen, programı dışarıda da takip eden 200 kişinin bulunduğunu ve kendisine bu durumun istisnai olduğunun bildirildiğini aktaran Babacan, "Japon iş dünyasının Türkiye'ye olan ilgisinin ne kadar yoğun olabileceğini o zaman bizzat müşahede ettim" dedi.

O gün, Nikkei Grubu Başkanı ile yemekte buluştuğunu ve söz konusu kurumun Türkiye'de bir ofisinin olmadığını anımsattığını anlatan Babacan, yetkilinin Türkiye'yi, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyadaki farklı bir ülkeden takip ettiklerini söylediğini anlattı. Bunun üzerine kendisinin "Bölge değişti, Türkiye'nin bölgede merkezi bir rolü var ve bütün dünya bizim coğrafyamızı Türkiye'den izliyor" dediği bilgisini veren Babacan, bu konuşmanın üzerinden 2 ay geçmesinden sonra İstanbul'da bir Nikkei ofisinin açıldığını ifade etti.

O günden bu yana Türkiye Japonya arasındaki trafiğin de hızlandığını vurgulayan Babacan, 2 önemli finans kuruluşunun Türkiye'de faaliyet göstermeye başladığının altını çizdi.

JAPONYA İLE İŞBİRLİĞİNİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ

Babacan, başta Marmaray olmak üzere birçok Japon şirketin Türkiye'deki projelerini anımsattı. Türkiye'de bir deprem yaşandığında ilk gelen kurtarma ekiplerinden birinin Japonya'dan olduğunu, aynı şekilde Japonya'da bir deprem meydana geldiğinde de ilk giden kurtarma ekiplerinden birisinin Türkiye'den olduğunu anlatan Babacan, bunların, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğini ve özelliğini gösterdiğini söyledi. Şu anda Japonya ile ekonomik ortaklık ve gümrük iş birliği konusunda yeni anlaşmalar üzerinde çalıştıkları bilgisini veren Babacan, Japonya ile AB arasında bir serbest ticaret anlaşması müzakeresi bulunduğunu ve Gümrük Birliği'ne üye olan bir ülke olarak bu anlaşmanın dışında kalmak istemediklerini kaydetti.

Babacan, Japonya ile AB arasındaki serbest ticaret anlaşmasına paralel Türkiye'nin de Japonya ile bir serbest ticaret anlaşması yapmak istediğini vurgulayarak, üzerinde çalıştıkları ekonomik ortaklık anlaşmasının, serbest ticaret anlaşmasının bir hazırlığı olduğunu dile getirdi. Japonya ile olan iş birliğinin çok taraflı ortamlarda da olduğuna dikkati çeken Babacan, Türkiye'nin 1 Aralık'ta G20 dönem başkanlığını alacağını anımsatarak, Japonya ile G20 kapsamında iş birliğinin yoğunlaşarak devam etmesini istediklerini ifade etti.