X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Trafik cezaları ağırlaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ağırlaşıyor

  • Giriş Tarihi: 25.11.2014 16:55 Güncelleme Tarihi: 25.11.2014 17:03
Trafik cezaları ağırlaşıyor
Trafik cezaları ağırlaşıyor

, trafik kazalarının önüne geçmek için nı ağırlaştırmaya hazırlanıyor. Trafik Kanunu’nda köklü değişikliklere gidileceği de edinilen bilgiler arasında.

Gözetmen sigorta Brokerliği trafik kazalarının önüne geçebilmek için tarafından yapılan çalışmalar ve bu çalışmanın kasko ve trafik sigortalarına olası yansımaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada İçişleri Bakanlığı'nın trafik kazalarının önüne geçmek için nı ağırlaştırmaya hazırlandığı ve Trafik Kanunu'nda köklü değişikliklere gidileceği bilgisinin edinildiği belirtildi. Değişiklik öncesinde farklı ülkelerdeki uygulamaların incelendiğinin ifade edildiği açıklamada Trafikte kural ihlali sigorta primlerini artacağı belirtildi.

Açıklamaya göre konu için oluşturulan bir komisyon bazı ülkelerdeki uygulamaları inceledi ve ABD modeli öne çıktı. Bu sisteme göre; sadece trafik kazası yapan değil, trafik kurallarını çiğneyen de daha yüksek trafik sigorta primi ödemek zorunda kalacak. Örneğin kırmızı ışığı 3 kez ihlal edenin sigorta primi 2 katına çıkacak.Trafik kurallarını ihlal edenlerden sürücü kursunun tamamını ya da bir kısmını tekrar alması istenecek. Sigorta şirketleri 'güvenilmeyen, kötü şoför' listesinde bulunanların primini yüksek tutacak.

Açıklamada Ankara Valisi Kemal Önal'ın, Türkiye'de hayata geçirilmesi planlanan sistem hakkındaki şu ifadelerine yer verildi: "Belli bir model araba için yılda bin 500 lira kasko ücreti ödüyorsunuz. 30 kez trafik ihlali yapsanız da aynı primi yatırıyorsunuz. Bu sisteme göre ise kırmızı ışığı üç kez ihlal ederseniz, sigorta priminiz yükseliyor. Trafik kazası yapmış gibi kaskonuz bozulmuş oluyor.Bununla da kalmıyor. Sigorta şirketi, trafik kurallarına uymayanları 'güvenilmeyen şoför' listesine alıyor ve sigorta primlerini yüksek tutuyor. Modelin yaşama geçmesi için öncelikle yasal değişiklik gerekiyor. Bu konuda çalışmaların sürüyor".

Açıklamada Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB), Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan'ı görüşlerine de yer verildi. Kalkavan, İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan 'Trafik Kanunu Taslağı'nda, trafik kurallarına uymayan sürücülerin almış oldukları ceza puanlarının, sigorta işlemleri esnasında risk değerlendirmesinde kullanılabilmesi yönündeki değişikliği memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Konuyla ilgili olarak Kalkavan, "Böylelikle bir taraftan daha adil bir fiyatlama yapılırken, diğer taraftan trafik kurallarına uyulma oranının önemli oranda artacağını ve bunun da kazaların azalmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Gelişmiş ülkelerde sürücü ehliyet ceza puanları, ilgili sigorta şirketleriyle paylaşılıyor. Bu uygulama ile kural ihlalleri yapan sürücülerin ceza puanları riziko değerlendirilmesinde dikkate alınıyor, kurallara riayet eden sürücülere ilave indirim hakkı tanınırken, kural ihlali yaptığı tespit edilen sürücülere ilave prim yükleniyor. Bu şekilde, bir yandan sürücülerin ek maliyete yol açacak olan kural ihlallerinden kaçınmaları sağlanırken, diğer yandan da sürücüler, ilave indirimlere yol açacak olan kurallara riayet etme konusunda teşvik ediliyor. Riziko Değerlendirme daha iyi yapılabilecek. Bu uygulamayla toplamda sigorta şirketlerinin prim gelirlerinde artış meydana gelmeyecek sadece prim yükünün trafik kurallarına uyanlarla uymayanlar arasında adil bir şekilde paylaştırılabilmesi mümkün olacak. Herkesçe takdir edileceği üzere, hatalı sollama yapan, aşırı süratli araç kullanmayı alışkanlık haline getiren, trafik ışıklarına riayet etmeyen bir sürücü ile bu sayılan ihlalleri gerçekleştirmeyen sürücünün priminin aynı olması adil değildir."

AMERİKAN MODELİNDEN ÖRNEKLER

- Sigortasız araç kullanmanın cezası 500 dolar. Ayrıca hapis cezası veriliyor, ehliyet alınıyor.

-Otomobilin gece ikamet adresinin dışında park edilmesi durumunda 100 dolar ceza var.

-Park cezası ödenmediğinde miktar artıyor, hep sicilde kalıyor.

-Çoğu eyalette hız limiti saatte 55 mph.(88,5km/h) Böylece harcanan benzin ve kazalar azalıyor.

Sigorta primi yaş, kredi geçmişi, medeni durum, trafik sicili, araç rengi ve modeline göre değişiyor. Örneğin 20 yaşında bekâr, işsiz ve kırmızı spor otomobili olan biri, aynı yaşlardaki evli, işi ve normal bir otomobili olanın üç katı ödüyor.

-3'ten fazla trafik cezası alan da hiç kaza yapmamış olsa bile 3-4 kat daha yüksek trafik sigorta primi ödüyor.

-Trafik cezası alandan sürücü kursunun tamamını ya da bir kısmını tekrar alması, testlere tekrar girmesi istenebiliyor. Öğreninceye kadar "sürücü savunma kursu" devam ediyor.

-Sürücü kursunun başarılı tamamlanması durumunda sigorta priminde yüzde 5 - 10 indirim yapılıyor.

kalan karakter 1000

Burak Ada Burak Ada

Önce sürücüye gidebilme imkanı sunsunlar, sonra ceza kessinler! İstanbul da ortalama hız 30 km/s hele şu son 15 gündür bu hız 15 km/s lere düştü. Bu zulümden kurtulup bulduğun 2-3 km açık yolda 85 km/s hıza çıkarsan ceza! Hadi ya.. zaten trafikten bunalmış vatandaş o ceza bahanesiyle gasp edilen parasını helal eder mi? Etmez hatta haram, zıkkım olsun der! Önce trafikte fazla değil saatte 60 hatta 50 km/s stabil hızla seyretmemizi garanti etsin yönetenler! Sonra 55 km/s hıza ceza kessinler!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 22:15
mehmet mehmet

anamam oto lardas?rat limiti 240 otoylda 120 ozaman enfazla 120 yapan araba mı alalım ceza yemeyiz bu arabaları calıştırdıgında 2. fites 70 1 ilemi gidelim devlet para tpolayacaksa vergileri d?zenli toplasın yeter

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 18:03
ALPER ALPER

Sadece yaya geçidinde yayalara öncelik vermeyen sürücülere cezas kesilse bütçe açığı kalmaz. Vatandaşın somut deliller ile (video, fotoğraf) belgeleyeceği suçlarda trafik cezası kesilirse önemli ölçüde ihlaller azalır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 17:53
sabit sabit

Mükemmel yorum, teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 22:02
Ali Ali

Emniyet şeridine girildiğinde veya hız limitini aştığında kim olursa olsun ceza verildiği gün yukarıda yazılan şartları kabul ederim. yoksa gerisi hikaye... Plakasını söken kendine ait aracıyla sırf polis diye gezenleri gördükce kendimi thaf hissediyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 17:20
Hayro Hayro

Bunu tatbik etmek kolay olamsa gerek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 19:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.