X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tüketici devriminde son 3 gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tüketici devriminde son 3 gün

  • Giriş Tarihi: 25.11.2014
Tüketici devriminde son 3 gün
Tüketici devriminde son 3 gün

Ticaret hayatını baştan dizayn eden Tüketici Kanunu cuma günü yürürlüğe giriyor. Yeni düzenlemeyle tüketicinin mağduriyetleri giderilirken hızlı hak aramanın önü açılıyor

Tüketici haklarında devrim yaratan düzenleme 3 gün sonra yürürlüğe giriyor. Yeni Tüketici Kanunu'yla ticaret hayatı yeniden dizayn edilecek. Birçok yenilik arasında ayıplı mal ve hizmetlerde hak arama süresinin bir aydan 6 aya çıkarılması da var.

KİTAPÇIK BASILACAK

Tüketicilere AB standartlarında hakkını savunmanın yolunu açan kanunla alışverişlerde yaşanan anlaşmazlıklar daha hızlı çözülecek. Vatandaşlar tuzak sözleşmelerle, aldatıcı ya da yanıltıcı reklamlarla kandırılamayacak. Türkiye Tüketicileri Koruma ve Eğitim Vakfı Başkanı Bayram Kısıklı, tüketicilere yeni kanunla ne gibi haklara kavuştuklarını anlatan kitapçıklar dağıtacaklarını söyledi. Yeni bir döneme girildiğini vurgulayan Kısıklı şöyle konuştu: "Bu işin daha önce çıraklığını, kalfalığını yaptık. Şimdi tüketicinin hak aramasıyla ilgili yeni bir dönem başlıyor. Almanya'da, Fransa'da tüketicinin hakkı neyse Türkiye'de de aynısı oldu. Tüketicimiz henüz bilinçli değil. Tüketici kültürümüz artıkça biz de Almanya ve Fransa gibi AB ülkeleri seviyesine geleceğiz."

AİDATSIZ KREDİ KARTI, AYIPLI MALA İADE CUMA BAŞLIYOR
Tüketici kredileri, ön ödemeli konut satışı, devre tatil gibi sözleşmelerde 7 gün olan cayma süresi 14 gün olacak. Taksitli satış sözleşmesinden ise 7 gün içinde cayılabilecek
Bankalar yıllık aidat almadıkları kredi kartı çıkaracak.
İnternetten alışverişlerde cayma hakkı 7 değil 14 gün olacak.
Ayıplı mallarda 3 bin liraya kadar ürünlerde kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyetlerine başvurulabilecek. Gerekli görülürse 15 günde iade yapılacak, tüketiciye parası ödenecek. Hak arama süresi 6 aya çıkarılacak.
Temerrüt dahil tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulaması yapılamayacak.
Maketten konut satılamayacak.
Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon gibi hizmetlerin abonelik sözleşmesi istenildiğinde tüketici tarafından feshedebilecek.
Halk arasında 'saadet zinciri' olarak bilinen piramit satışlar yasaklanacak.

kalan karakter 1000

byt byt

saadet zincirleri kimsenin duygularıyla oynamasın oynatmasın!.. teşekkürler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 16:40
bir bilen bir bilen

kanun zaten 28.05.2014 te yürürlüğe girdi :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 09:44
mağdurumda mağdurum mağdurumda mağdurum

discovery2 aldım. ekran geçişlerinde donmalar var. konuşmaya başladığımda kulağı şiddetli rahatsız eden dıt sesi geliyor. şarjı %80 den bir anda %30 lara iniyor ve anlamsız bir şekilde % 90 lara çıkıyor. servise gönderdim ve yazılım güncellediler. hatalar aynı şekilde devam etti. tüketici haklarına başvurdum. şu an haber bekliyorum. para iadesi alıcam. size tavsiyem yazık etmeyin paranıza. iyisi olan telefona verin parayı alın. bu süre içinde sıkıntı yaşamanız sizi telefondan dahi soğutuyor çünkü. tüketiciyi mağdur duruma düşüren bu firalar en ağır şekilde cezalandırılsın istiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 09:01
fvz fvz

sorun birisi diğerine haksızlık yaptıgında zarar verdiginde bunun bilerek yada bilmeyrerk olmasının önemi yok tazmişn ve ceza boyutunda farklılık içerir hızlı bir adalet sisteminin olmayışı.yüksek standartta bir adalet ve hızlı bir uygulama gücü yok yok yok. habire mevzuat çıkarılıyor birinin mürekkebi kurumadan yenisi geliyor reformların. ilim amelden üstündür hadisi üzerinde tefekkür etmeliyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 08:00
Derman Derman

İyi bir uygulama

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 04:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.