X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ev sahiplerine ispat yükümlülüğü geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ne ispat yükümlülüğü geliyor

  • Giriş Tarihi: 27.11.2014 09:30 Güncelleme Tarihi: 27.11.2014 09:41
Ev sahiplerine ispat yükümlülüğü geliyor
Ev sahiplerine ispat yükümlülüğü geliyor

Kayıtdışı ekonomiyle mücadele ve vergi kaybını önlemek amacıyla mükellefe ispat yükümlülüğü getirilmesi gündemde

Vergi Usul Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, yıllık 50 bin lira gelir beyan ettiği halde 250 bin liralık ev alan kişiye Maliye, "Evi hangi parayla aldığını ispatla" diyebilecek.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda önceki akşam bütçesinin görüşmeleri sırasında söz alan Komisyon Başkanı Recai Berber, tarafından konunun gündeme getirilmesi üzerine konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "İnşallah önümüzdeki dönemde bu komisyona geldiğinde, burada biz ispat yükümlülüğünü Maliye'den alıp mükellefe, vatandaşa veririz Anglosakson ülkelerinde olduğu gibi" diye konuştu

'PİYANGO MU ÇIKMIŞ, BORÇ MU ALMIŞ İSPATLASIN'

Maliye Bakanlığı'nda uzun yıllar hesap uzmanı olarak görev yapan Recai Berber, ömrünün vergi incelemeleriyle geçtiğini, denetimde en büyük sıkıntının mükellef karşısında Maliye'nin ispatla yükümlü olması olduğunu belirtti. Berber şunları söyledi: "Maliye tespit etmiş, servetinde şu kadar artış var, arsa daire almış. Beyanına bakıyorum onda birini alacak durumu yok. Servetinde 200 bin lira artış olmuş, geliri yirmi bin lira. Milli Piyango'dan para mı çıkmış, borç mu almış ispatlasın."

'İŞTE SİHİRLİ FORMÜL'

Şimşek muhalefete, "Siz performans istiyorsanız, sihirli formülü size söyleyeyim. Maliye Bakanlığı'na Anglosakson ülkelerindeki gibi yetki verin düzenlemeleri birlikte yapalım" diye seslendi.

Kaynak: Habertürk

kalan karakter 1000

Enis Asaslan Enis Asaslan

İyi güzelde madem böyle ,tefeci bankalarda kaybolan paralarımızı da bize geri versin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.11.2014 14:13
basiretli basiretli

Bu memlekette zamanında vergi ve borcunu ödeyenleri cezalandırıp,vermeyen ve vergi kaçıranları devamlı af çıkarıp onların ekmeğine yağ südüğünüz müddetçe bu afları çıkaranlara hakkımızı helal etmiyeceğiz harammmmmmmmm olsun !

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.11.2014 11:05
TARAFSIZ TARAFSIZ

ŞİMDİ BENDE SORUYORUM ŞU MALİYEYE BAĞCILAR EĞİTİM HASTANESİ PARA KAZANMIYOZ DİYE: 1) PERSONELİNE DÖNER SERMAYESİNDE KESİNTİ YAPIYOR 2) PARA OLMADIĞI HALDE HASTANE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPIYORLAR 3)PROF VE DOKTORLAR ÇATIR ÇATIR PARASINI VE HAKETTİĞİNDEN FAZLASINI DÖNER SERMAYESİNİ ALIYORLAR EEE NETİCE KİRLİ KAZANC

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.11.2014 10:25
hay bin gunduz hay bin gunduz

ucu kime dokunacak bakalım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.11.2014 09:55
vadandas osman vadandas osman

Bu ülkede öncelikli yapılması gereken ev alanlar değil avukat, doktor, dişçi, mühendis, mimar gibi meslekleri yapıp vergi mükellefi olanların aylık ortalama 10.000 tl kazanıp 1.000 tl kazandım diye göstermesinin önüne geçmektir. O zaman ufak esnaftan vergi toplayabilirsin ufak esanfın dediği prof 400 tl muayene ücreti alıyor ayda 1000 tl vergi gösteriyor. Ben neden vergi vereyim? Yanlış mı düşünüyor!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.11.2014 09:40
er can er can

fakat bu kanun çıkarsa bu haksız kazandıkları parayla ev araba alamayacaklar alırlarsa maliye az kazandım diyerek çok harcayana hesap soracak yakasına yapışacak rahatını huzurunu kaçıracak bir dedikleri gibi vergi ceza gecikme zammı alabilirlerse bu kişiler bir daha vergi kaçırmaya dahi teşebbus edemezler ama gerçekten kanunları adam gibi uygulayıp seri olarak tahsil edebilirlerse tabii inşallah dedikleri lafta kalmaz icraatlarını görürüz.o zaman adalet tam olmasa da adil olmaya yaklaşır diyorum. allah herkesin yar ve yardımcısı olsun allah herkese doğru yolu göstersin inşallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.11.2014 12:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.