X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bu haber Paralel'in yüreğine iner
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bu haber Paralel'in yüreğine iner

  • Giriş Tarihi: 28.11.2014
Bu haber Paralel'in yüreğine iner
Bu haber Paralel'in yüreğine iner

Merkez Bankası verileri ile CHP'nin 'vatandaş çok borçlu' iddiasını çürüttü. Ailelerin borçlarının varlıklarına oranı 2012 seviyesinde

CHP ve nın, adeta felaket seferberliği yaparak sık sık dile getirdiği 'vatandaş borç batağında' söylemi de fos çıktı. Merkez Bankası'nın dün açıkladığı Finansal İstikrar Raporu'na göre, hanehalkının yani ailelerin borçlarının varlıklarına oranı Eylül 2014 itirarıyla yüzde 49.7 ile 2012 yılı seviyesine geriledi. Hanehalkının bu yılın mart sonunda 731.3 milyar lira olan varlıklarının toplamı, eylül sonunda yüzde 7.2 artarak 784.4 milyar liraya ulaştı. Buna karşılık, hanehalkının borçları ise yüzde 4 artarak 389.7 milyar lira oldu.

VARLIK ARTIŞI BORCU İKİYE KATLADI

Varlık artış hızı, borç artışının neredeyse iki katına çıktı. Hanehalkının yatırım fonlarındaki varlıkları 52.9 milyar liradan 62.3 milyara ulaşırken, yüzde 25'lik devlet katkısının da olumlu etkisiyle emeklilik yatırım fonlarındaki varlıkların büyüklüğü yüzde 20 artarak 33.4 milyara çıktı.

BORÇ ARTIŞINDA BÜYÜME YAVAŞLADI
Hanehalkı yükümlülüklerinin büyümesi, mart ayından bu yana yavaşladı. Borçların büyük bir kısmını oluşturan bireysel kredi kompozisyonunda, taşıt kredileri ve kredi kartlarının payı gerilerken, konut kredilerinin ağırlığı artmaya devam etti. Mart sonunda 15.1 milyar lira olan taşıt kredileri, eylülde 14.2 milyara inerken, konut kredileri 126.3 milyar liradan 134.7 milyara çıktı. Bireysel kredi kartlarının tutarı da 84.3 milyar liradan 80.7 milyara indi. Kredi kartı borçlarının toplam borca oranı yüzde 22.5'ten 20.7'ye geriledi.

kalan karakter 1000

fvz fvz

borçlar neden artar önce onu analiz etmek lazım.muhalefetin sevdigi versiyon kriz var geçinemez ani felaketler olur kaza hastalık ekonomik şok vb. hane halkları borçlanır.aslında daha düne kadar herkes yastık altı altın eş dost akraba borçlanması ile çözerdi bu işleri ne zaman ki faizler reel oldu bu işler hala var olsa da zayıfladı ve bankalara kaymaya başladı. ama madalyonun öteki yüzü enflasyon düştü faizler düştü reel faizler düştü dünyaya kıyasla inanılmaz yüksek olsada biizm dünümüze görede inanılmaz düştü öyle olunca vdeler uzadı taaa 10 yıla kadar. batı düzeyinde olmasada insanlar 5 yıl vadeli kredi ile ev araba almaya başladı. bu da hem borç veren hem borç alan açısından hem vade hem kredi adedi hem de kredi bireysel ve toplam anlamada kredi tutar artışı demek. bu da aslında o kadar köt degil iyi bir şey.bir anlamada borçluya güvenürsen kredi verirsin ekonominin gelecegine güvenirsen banka olarak kredi verirsin vatandaş olarak da kredi alırsın. buna sevinilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2014 08:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.