X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'nin cari değil inovasyon açığı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'nin cari değil inovasyon açığı var

  • Giriş Tarihi: 5.12.2014
Türkiye'nin cari değil inovasyon açığı var
Türkiye'nin cari değil inovasyon açığı var

Ar-Ge ve inovasyonun hükümet politikası haline geldiği Türkiye son dönemdeki çalışmalarıyla Küresel İnovasyon Endeksi'nde 20 sıra yükseldi

Türkiye'nin lokomotif sektörleri 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için fasonculuktan çıkmanın şart olduğu gerçeğinin uzun zamandır farkında. Ancak artık bu bir hükümet politikası. Öyle ki 2012 yılında Küresel İnovasyon Endeksi'nde 143 ülke arasında 74'üncü sırada olan Türkiye bu yıl 54'üncü sıraya yükseldi.

FARKLILAŞMAK ŞART
Türkiye'nin Ar-Ge payının dinlenmeden ve ara vermeden artırılması gerektiğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 2023 hedeflerine ulaşmak için ihracat/kilogram fiyatının 1.64 dolardan 3 doların üzerine çıkarılması gerektiğini belirtiyor. Bu katma değerli ürün demek. Zeybekci, "Hammadde ve enerjide olduğu gibi inovasyon, teknoloji, Ar-Ge ve farklılaşmada çok güçlü adımlar atılması lazım. Farklı olmak zorundayız, inovatif olmak zorundayız, farklılığı ekonomiye, üretime dönüştürmek zorundayız" diyor ve ekliyor: "Bunun için bilgiye sahip olanlarla üretime sahip olanları bir araya getirmek gerekiyor. Bilgiye sahip olanlarla teknoloji ve üretim alanlarını buluşturmak gerekiyor."

TEKNOLOJİ PAYI ARTMALI

Türkiye'de geçen yıla göre bu yıl cari açık yüzde 34 oranında iyileşti. Bakanlıklar nezdinde cari açığın ilacı ise inovatif yani katma değerli ürünlerin ihracatı olarak görülüyor. 2014 yılı itibarıyla Türkiye'nin ihracatının içindeki yüksek teknoloji payı yüzde 4'ün altında. Gelişmiş ülkelerde bunun ortalaması yüzde 25. Dolayısıyla öncelikli olarak bu oranın makul bir seviyeye getirilmesi gerekiyor.

kalan karakter 1000

serdar serdar

innovasyonun itici gucu universitelerdir..
bizde universite hocalari girtlaklarina kadar ideolojiye siyasete bulasmis bilimle alakasi kalmamis koltuk pesinde kosan insanlara donusmusler..
profesor olup da iki tane yayin yapamamis kariyeri boyunca hocalarla hangi innovasyonu yapacaksiniz ki!!!!!!!!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.12.2014 10:07
fvz fvz

bir şeyi ya ilk yapacaksın ya farklı yapacaksın yada en iyisini yapcaksın o daolmuyorsa en ucuza yapacaksın ama teknoloji ile ama kölelikle.son durak kölelik ötesi yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.12.2014 08:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.