X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER LPG'de akıl almaz oyun! Vatandaşı iki kere vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'de akıl almaz oyun! Vatandaşı iki kere vuruyor

  • Giriş Tarihi: 8.12.2014 09:48 Güncelleme Tarihi: 8.12.2014 10:01
LPG'de akıl almaz oyun! Vatandaşı iki kere vuruyor
LPG'de akıl almaz oyun! Vatandaşı iki kere vuruyor

Kaçak akaryakıt problemi azalmak yerine artarak devam ediyor.

Denetim yetersizliğinden şikayet eden bayiler 'de maliyeti düşürmek için ÖTV'siz deodorant gazı kullanıldığını söyledi. Petrol Bayileri ve Petrol Ürünleri Tüketicileri Derneği (PETBAYDER) adı altında birleşen bayiler, akaryakıt ürünlerindeki hileleri tek tek anlattı. Denetimlerin yetersizliğinden şikayet eden bayiler, LPG'de ÖTV'siz deodorant gazı kullanıldığını, dağdaki çobanlara akaryakıt lisansı verildiğini söylediler.

TÜPRAŞ'TAN UCUZA SATIYORLAR


PETBAYDER Başkanı Fatma Yarar, şehirlerarası yollarda Tüpraş rafineri çıkışının altında fiyatlarla akaryakıt satıldığını belirtirken, Maliye ve Sanayi bakanlıklarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK ) daha sık kontrol yapması gerektiğini bildirdi.

ÇOBANI BULMAK MÜMKÜN DEĞİL

Kaçak akaryakıta verilen cezaların pratikte uygulanamadığını belirten Yarar, "Dağıtım şirketi dağdaki çobanın üzerine şirket kaydını yapıyor. Bu sayede, kaçakçılık yapanların elinde 10 farklı bayilik ruhsatı bulunuyor. 800 bin lira kaçakçılık veya marker cezası alınca lisansını iptal ederek bir diğeri ile yoluna devam ediyor. Ruhsat sahibi görünen çoban da adresinde bulunamıyor" dedi.

MALİYETİ DÜŞÜRMEK İÇİN

Yarar, petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte vatandaşın farklı yöntemlerle dolandırıldığını kaydetti. Hileli karışımlarla LPG'nin fiyatının ucuzlatıldığına dikkat çeken Yarar, "Deodorantlarda kullanılan aerosol gazındaki ÖTV daha düşük olduğu için LPG'ye katılıyor, böylece fiyat ucuza geliyor.

Deodorantta kullanılan gaz daha hızlı yandığı için normalde 10 liralık LPG ile alınması gereken mesafe 12 liralık LPG ile ancak alınabiliyor. İmalatçılar tarafından aerosol üretiminde kullanılan LPG'ye ÖTV uygulanmıyor" dedi.

kalan karakter 1000

keltos keltos

yüksek vergi, düşük kar marjı...sahtekalığa davetiyedir...tüketici aleyhinedir..!

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 08.12.2014 12:20
orhanax64 orhanax64

madem böyle ucuza maal edilebilecek bir karışım var, devlet bu karışımı rafineride yasal olarak yapsa ve hem biz ucuz yakıt kullansak hemde kaçakçılığa gerek kalmayacağından fırsatçılara iş kapısı doğması engellense olmazmı :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 08.12.2014 11:58
vatandaş vatandaş

devlet kaçak sigaranında önüne geçemiyor artık...bu kadar zam olursa olacağı buydu..fiyatı uygun tutsa kaçak oranı düşer ve kayıt altı vergi almış olur ama maalesef büyüklerimiz bunu düşünemeyecek kadar aciz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 08.12.2014 10:54
balık balık

Bu sahtekarlara verilen cezalar caydırıcılığı olmalıki diğerlerine örnek teşkil etsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 08.12.2014 10:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.